1. Ostrożnie z opalaniem

Ryzyko przedwczesnego pojawienia się zmarszczek wzrasta, jeżeli nieodpowiednio chronisz swoją skórę przed promieniowaniem UV. Szczególnie groźne jest dla niej solarium – działanie sztucznych lamp powoduje tzw. proces fotostarzenia. Skóra staje się szarawa, cienka, sucha i szorstka. Może nastąpić także przerost gruczołów łojowych, zaskórniki posłoneczne i przebarwienia. Defekty te spowodowane są rozpadem, pod wpływem szkodliwego promieniowania UVA i UVB, włókien kolagenu i elastyny. Te dwa białka odpowiadają w głównej mierze za młody wygląd skóry. To dlatego tak ważne jest, aby już od młodości ograniczyć do minimum korzystanie z solarium, a podczas przebywania na słońcu zawsze stosować kremy z wysokim filtrem.

2. Ogranicz stres

Niebezpieczny dla zdrowia i kondycji skóry jest również stres. I to zarówno ten rozumiany jako częste denerwowanie się, jak i ten w aspekcie chemicznym (tzw. oksydacyjny), powodujący uszkodzenie tkanek. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tego zjawiska mogą być: zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa dieta czy wspomniana już nadmierna ekspozycja na słońce. Powstające w naszym organizmie w wyniku oksydacji (utlenienia) wolne rodniki, są powodem degradacji DNA oraz rozpatrywane są jako przyczyna wielu chorób (miażdżyca, choroba Parkinsona, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego) i przedwczesnego starzenia się.  Ich destrukcyjnemu działaniu zapobiegają przeciwutleniacze, które oddają im swój wolny elektron, a tym samym usuwają ich nadmiar z organizmu. Do przeciwutleniaczy należą przede wszystkim pochodzące z pożywienia karotenoidy, polifenole oraz witaminy C, A i E.

3. Mądrze wybieraj kosmetyki

Po 25. roku życia (a nawet wcześniej) warto zacząć stosować kremy nawilżające. Ze względu na rolę kolagenu oraz elastyny w utrzymaniu kondycji skóry, w codziennej pielęgnacji domowej należy zwrócić uwagę na produkty wzbogacone w witaminę C. Jej dobroczynne działanie na skórę powiązane jest z wpływem na intensywność syntezy kolagenu przez fibroblasty oraz rozpadu elastyny. Dobrym pomysłem może okazać się także stosowanie suplementów, np. z selenem, który wzmacnia działanie witaminy C.

4. Uzupełniaj aminokwasy

Aminokwasy są podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich białek. Nasz organizm może je pozyskać albo z zewnątrz, dostarczając wraz z pożywieniem, albo wytworzyć na drodze przemiany materii z innych materiałów budulcowych. Zdarza się, że niedobór poszczególnych aminokwasów prowadzi do chorób, np. nadciśnienia (niedobór argininy),  stanów zapalnych (niedobór histydyny lub glicyny) czy osteoporozy (niedobór glicyny lub lizyny). Aminokwasy są niezwykle ważne także dla Twojej skóry, ponieważ biorą udział w procesie jej biogenezy.

5. Przeciwdziałaj w gabinecie

Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej niesłusznie kojarzą  się tylko z wygładzaniem już istniejących zmarszczek u osób starszych. Tymczasem tak jak w pielęgnacji domowej, tak i tutaj istnieje zasada: im prędzej zaczniesz, tym dłużej zachowasz piękną skórę. I nie muszą to być wcale inwazyjne zabiegi. Na dobry początek wystarczy złuszczanie skóry za pomocą pilingów kwasowych. Najlepiej wykonywać ten zabieg jesienią i zimą, bo skóra po nim nie może być wystawiana na słońce. Rodzaj kwasu i ilość nakładanych warstw musi być też dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry - zawsze trzeba to skonsultować ze specjalistą. Młodszym pacjentkom, które chcą prewencyjnie zadbać o wygląd skóry często polecany jest też zabieg z użyciem preparatu Sunekos 200. - To nowość na polskim rynku, która w ciągu dwóch miesięcy obecności w kraju zdążyła już pozyskać zaufanie lekarzy i pacjentów – mówi dr Aleksandra Samborska, właścicielka gabinetu medycyny estetycznej i stomatologii. - Produkt na bazie kwasu hialuronowego i aminokwasów zapewnia delikatny, naturalny i nieprzerysowany efekt napięcia oraz ujędrnienia skóry. Przy odpowiednio wcześnie rozpoczętej profilaktyce (odpowiednio wczesnym stosowaniu) sprzyja utrzymaniu homeostazy macierzy pozakomórkowej, zapewniając naszej skórze młody wygląd na długie lata. 

--

Źródło: materiały prasowe Beauty Derm Aesthetic

--

Zobacz też: Jak bezpiecznie korzystać z medycyny estetycznej? >>>