Nie musicie spędzać wakacji „pod gruszą”, skoro wolicie dalekie wojaże. W dzisiejszych czasach nawet z kilkumiesięcznym maluchem można się wybrać na bezpieczny, wygodny urlop także na drugi koniec świata. Ważne, by decydować się na dobrze znane lokalizacje i korzystać tylko ze sprawdzonych biur podróży. Słabe warunki higieniczne i kiepskie położenie hotelu to ryzyko dla was i dziecka. Wybierając hotel, pamiętaj, by unikać bezpośredniego sąsiedztwa głośnych dyskotek i ruchliwych ulic. Dopytaj konsultanta biura podróży, czy hotel, do którego zamierzacie się udać, przewiduje dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.

1. Zadbaj o zdrowie

Przed wyjazdem, szczególnie do krajów afrykańskich i azjatyckich, idź z dzieckiem na konsultację do lekarza. Upewnisz się, że maluch jest gotowy na wakacyjną podróż. Zapytaj lekarza o najczęściej występujące w danym regionie choroby i poproś o niezbędne lekarstwa, które mogą być potrzebne w razie infekcji związanych ze zmianą środowiska.

Wiele krajów wymaga, aby odwiedzający ich turyści byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Dotyczy to głównie państw tropikalnych, ale takie szczepienia warto wykonać, nawet jeśli nie są wymagane. Wybierając się na wakacje poza Europą, zaszczep dziecko przed żółtaczką typu A i B.

2. Przemyśl, co włożyć do bagażu

Przed wyjazdem zrób listę rzeczy, które musisz zabrać, a później... wykreśl te, które nie są absolutnie niezbędne. Kremy z filtrem,  kocyk czy mała poduszka wydają się oczywiste, jednak w narastającej euforii oczekiwania na wyjazd może się zdarzyć, że o czymś po prostu zapomnimy. Staraj się pakować rzeczy wielofunkcyjne, takie, które łatwo można prać, są lekkie i nie zabierają dużo miejsca.

3. Wybierz dobry środek transportu

Przede wszystkim bierz pod uwagę komfort dziecka, bo to przełoży się na komfort reszty urlopowiczów. Długa podróż autokarem może być koszmarem, a dojazd własnym autem solidnie nadszarpnąć wasz budżet. Często najkorzystniejszą opcją jest podróż samolotem. Problem może stwarzać jedynie dojazd na lotnisko, szczególnie gdy wylot zaplanowany jest z innego miasta lub w godzinach wieczornych czy porannych. Wtedy najkorzystniej jest dojechać własnym samochodem i zostawić go na bezpiecznym parkingu okołolotniskowym, np. Start Parking, który zawsze oferuje transport na lotnisko w obie strony (za tydzień postoju auta zapłacimy 49 zł).

Podróż z dzieckiem
Fotolia

4. Pomyśl o ubezpieczeniu

Jeśli udajemy się do jednego z krajów Unii Europejskiej, wystarczy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można bezpłatnie pobrać w najbliższym oddziale NFZ. Dokument uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie UE. Bez względu na rejon świata warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym, które pokryje ewentualne koszty leczenia szpitalnego oraz transportu do kraju. Wydatek w wysokości 50 złotych za 7 dni pozwoli uniknąć gigantycznych kosztów, jeśli za granicą pojawią się problemy zdrowotne.

5. Postaraj się wyluzować

Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu, ale też znajdź momenty dla siebie i partnera. Korzystaj z oferowanych na miejscu atrakcji dla dzieci, np. zabawy z animatorem. Nie stresuj się, że obiad, który zjadł maluch, nie był idealnie zbilansowanym posiłkiem albo że dziecko nie doceniło wycieczki, na którą je zabraliście. To są wakacje, warto odetchnąć, wyluzować, nie być perfekcjonistką.