Chociaż polskie prawo nie reguluje czynności, które można lub nie można wykonywać na balkonie specjalnymi przepisami, to artykuły Kodeksu cywilnego i Kodeksu wykroczeń interpretuje się w taki sposób, aby wyznaczały zasady i reguły. To, czego nie regulują artykuły sprecyzowane jest w regulaminach spółdzielni, dlatego poszczególne osiedla mogą mieć inne zasady. Pamiętajmy, że w trakcie pandemii przepisy dalej obowiązują. Sprawdźcie jakie zachowania mogą poskutkować grzywną.

Na balkonie nie można: robić grilla

Pomimo ładnej pogody na balkonie nie możemy grillować. Stwarzamy w ten sposób zagrożenie pożarem (Kodeks wykroczeń – art. 82) oraz możemy zakłócać spokój lub wywołać zgorszenie (art. 51 KW). Bardzo często w ten sposób łamiemy również regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Na balkonie nie można: wieszać ciężkich przedmiotów

Musimy uważać co stawiamy i wieszamy na balkonie. Musimy uważać, aby kwiatki były dobrze umocowane i nie stwarzały zagrożenia dla przechodniów, a z prania nie powinna kapać woda. Podobnie jest z trzepaniem dywanów, które bardzo często jest dodatkowo zabronione przez regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

„Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Na balkonie nie można: palić

Palenie papierosów na balkonie nawet jeśli jest regulowane ograniczeniami i prawami, możemy zauważyć na porządku dziennym. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z palenia na balkonie, jeśli dym dociera do sąsiadów – a tak jest w większości przypadków.

Na balkonie nie można: obnażać się

„Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany” – art. 140 KW. Oznacza to, że opalanie się, nudyzm, a także uprawianie seksu na balkonie jest zabronione.

Na balkonie nie można: głośno imprezować

W ciągu dnia spędzanie czasu na balkonie z rodziną lub ze znajomymi jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak po godzinie 22 głośne rozmowy czy na przykład puszczanie muzyki jest zabronione. Obowiązuje wtedy cisza nocna i powinniśmy ją uszanować.

Na balkonie nie można: wyrzucać śmieci

Wyrzucanie śmieci, może nie tyle na balkon ile przez balkon, jest zabronione. Za wyrzucanie śmieci przez okna i balkon można być ukaranym mandatem w wysokości 200 zł. Kara za zanieczyszczenie publicznego terenu wynosi już 500 zł. Jest to nie tylko zanieczyszczanie środowiska i posesji sąsiadów, ale także stwarzanie zagrożenia dla przechodniów.