1. Zrób budżet

Nawet (a wręcz zwłaszcza wtedy), gdy cyferki przyprawiają cię o zawrót głowy. Nie ma nic prostszego niż spisanie wszystkich miesięcznych wydatków, o których z góry wiesz (czynsz, rata kredytu, rachunek za telefon, paliwo) – i zestawienie ich z przychodami. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć na co i ile wydajesz co miesiąc pieniędzy, będzie ci też łatwiej na bieżąco zarządzać swoimi finansami. W ramach wydatków uwzględnij także te mniej oczywiste, jak np. manicure raz w tygodniu czy henna u kosmetyczki. Nie zapomnij o karnetach na basen i siłownię, spłacie karty kredytowej, ani cotygodniowych sprawunkach. I najważniejsze: bądź ze sobą szczera. Wpisuj dokładnie takie kwoty, jakie faktycznie wydajesz. Nie warto zakładać, że w tym miesiącu w cudowny sposób uda Ci się zmniejszyć wydatki na jedzenie o połowę. Gdy odejmiesz wszystkie stałe koszty od dochodu, możesz zaplanować pozostałe wydatki, takie jak nowy płaszcz na jesień, przegląd samochodu czy prezent na urodziny teściowej. Najważniejsze w planowaniu miesięcznego budżetu jest to, by w ostatecznym rozrachunku wydatki zawsze były mniejsze niż przychody.

2. Zapisuj codzienne wydatki

O ile zrobienie miesięcznego budżetu większości z nas nie sprawia najmniejszego problemu, zrealizowanie go bywa z reguły większym wyzwaniem. Utrzymanie finansowej dyscypliny oznacza, że rezygnujesz z chwilowych zachcianek i spontanicznych wydatków na rzecz tych, które świadomie zaplanowałaś tworząc swój miesięczny budżet. Jest to niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajona do zakupów pod wpływem chwili (Nie mogłam się oprzeć tym butom!). Pomoże ci w tym codzienne spisywanie, ile pieniędzy i na co wydałaś. I choć taki rachunek sumienia może się wydawać dość osobliwy, ułatwi ci kontrolę nad bieżącymi wydatkami. Warto założyć sobie maksymalną kwotę, jaką możesz wydać na tydzień i sztywno się jej trzymać. A jeśli w danym tygodniu planujesz większe wydatki, w kolejnym postaraj się oszczędzić ponadprogramową kwotę.

3. Inwestuj w klasykę, nie w trendy

Zapomnij o wszystkich ubraniach, które sprytni marketingowcy próbują ci sprzedać jako „must have” tego sezonu. Za dwa miesiące nikt już nie będzie w nich chodził, a Tobie przybędzie w szafie kolejna rzecz niepotrzebnie zajmująca miejsce. Zamiast kupować ubrania, tylko dlatego, że akurat są modne, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i co będzie pasowało do twojej garderoby oraz stylu życia. Postaw na klasyczne kroje, które nie tylko nie wyjdą z mody, ale będą doskonałą bazą do wielu stylizacji. Chwilowe trendy można zawsze ograć tańszymi dodatkami.

4. Zacznij przynosić lunch w pojemniku

Nikt z nas nie ma czasu na gotowanie, ale naprawdę opłaca się poświęcić 40 minut raz na dwa dni i przygotować sobie zdrowy, domowy obiad. Zyska na tym nie tylko Twój organizm, ale również miesięczny budżet. Zwłaszcza jeśli zaplanujesz sobie wszystkie posiłki w ciągu dnia, łącznie z drugim śniadaniem i owocową przekąską po obiedzie. Pamiętaj, że to nie musi być nic skomplikowanego, a menu możesz ustalić w weekend, gdy masz więcej czasu. Dzięki temu unikniesz wydatków na jedzenie zamawiane do pracy, a także na wszystkie słodkie przekąski, które kuszą pomiędzy posiłkami. Jeśli tylko możesz stosuj też zasadę "zjedz przed wyjściem". Dotyczy to zwłaszcza śniadań i kolacji, jeśli wychodzisz wieczorem. 

5. Zainwestuj w ekspres do kawy…

…i termiczny kubek, w którym będziesz zabierać ze sobą świeżo zaparzoną kawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie masz możliwości by wypić poranną małą czarną na koszt pracodawcy. A jeśli wydaje ci się to zbędne, policz ile średnio miesięcznie wydajesz na kawę na wynos. Zakładając, że pracujesz średnio 20 dni w miesiącu i płacisz za kawę około 10 zł, możesz oszczędzić nawet... no, kto szybko policzy?

6. Podróżuj sprytnie

A żeby to zrobić, wystarczy zaznajomić się z kilkoma internetowymi serwisami, które polują na najlepsze oferty. Zamiast planować podróż w określonym terminie, dostosuj urlop do okazji. Oferta tanich lotów jest na tyle bogata, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Skorzystaj też z porównywarek cenowych hoteli, albo zaplanuj spanie w wynajętym apartamencie. W ten sposób często można znaleźć świetną lokalizację w naprawdę przystępnej cenie.