Pamiętaj o prawidłowej postawie

Trzymaj plecy wyprostowane. W kombinacji ze ściągniętymi łopatkami i lekko uniesioną (nie zadartą!) brodą to najlepsza metoda, aby zachować ładną szyję. Taka postawa w naturalny sposób wysmukla jej linie i zapobiega powstawaniu zmarszczek poprzecznych. Unikaj zaciskania mięśni szczęki i ściągania żuchwy do tyłu. Szyja nie lubi takiego napięcia, a od cofania szczęki łatwo może dojść do powstania podwójnego podbródka.

Ważna codzienna gimnastyka

Rób głową skłony, skręcaj ją, przyciągaj brodę do piersi, naciskaj głową na splecione z przodu i z tyłu dłonie. Taki odmładzający trening szyi przyda się szczególnie osobom, które sporo czasu spędzają przy komputerze lub telefonie i są przez wiele godzin pochylone. Dodatkowo kilka razy w tygodniu wymasuj skórę szyi – zawsze: od dołu do góry – kostką lodu zawiniętą w bawełnianą chusteczkę. To tzw. gimnastyka termiczna skóry.

Zwróć uwagę, na to, jak śpisz

Koniecznie zrezygnuj z wysokiej poduszki. Zmusza ona bowiem twoją brodę do pochylania się w stronę dekoltu i utrwala zmarszczki na szyi. Wybierz niską poduszkę typu wałek (w stylu japońskim).

Odpowiednia pielęgnacja

Skóra szyi potrzebuje preparatów z kwasem hialuronowym, witaminami i komórkami macierzystymi. Mogą to być kremy do twarzy lub specjalne do szyi. Raz w tygodniu zafunduj jej wzmacniający masaż olejkiem.

Kolagenowa mezoterapia

Skóra szyi traci jędrność szybciej niż ta na twarzy. Wcześniej też pojawiają się na niej zmarszczki. Dlatego, zdaniem dr Aleksandry Samborskiej, lekarza medycyny estetycznej, zabiegi mezoterapii z użyciem stymulatorów tkankowych warto zacząć już przed 40. rokiem życia. O czym warto pomyśleć? Nowością jest Nithya, kolagen typu I nowej generacji. Nadaje się do ostrzykiwania nawet bardzo delikatnej i cienkiej skóry szyi. Cena: ok. 1300 zł za jeden zabieg.

Rusztowanie z nici

Zdarza się, że skóra szyi potrzebuje silniejszego wsparcia. W razie bardzo wiotkiego naskórka pomogą nici PDO. Zrobione z tego samego materiału, co rozpuszczalne nici chirurgiczne, wprowadzone pod skórę budują w niej swoiste „rusztowanie” i w ciągu kilku tygodni odmładzają szyję. Nici stymulują powstawanie włókien kolagenu i fibroblastów, dzięki czemu skóra ponownie staje się zwarta i gęsta. Cena: 100 zł (za jedną nitkę).

--

Zobacz też: 11 sposobów na opóźnienie zmarszczek >>>

10 urodowych trików, które cię odmłodzą >>>