1. Zdrowe paznokcie dzięki manicure

Paznokcie są wizytówka każdej z nas. Cotygodniowy manicure jest podstawą ich pielęgnacji.  Powinniśmy je regularnie skracać, odsuwać skórki, a ich nadmiar wycinać cążkami. Nie zaokrąglaj nadmiernie paznokci podczas opiłowywania. zamiast tego staraj się zachować ich naturalny kształt.

2. Skracaj paznokcie pilniczkiem

Piłowanie paznokci szklanym pilnikiem sprawia, że przestają się rozdwajać. Może też być ratunkiem dla kruchych i delikatnych paznokci. Dlatego zamiast sięgać po nożyczki, zdecydowanie wykonuj manicure używając pilnika.

3. Nawilżanie dłoni, paznokci i skórek

Podstawą pielęgnacji dłoni jest nawilżanie. Nie zapominaj o smarowaniu dłoni kremem po każdym zmywaniu i myciu rąk. Możesz też stosować maski na dłonie na noc. Zadziałają znacznie intensywniej niż zwykły krem.

4. Domowe sposoby na zdrowe paznokcie

Wielu problemom z paznokciami można zaradzić stosując domowe metody pielęgnacji oraz wykorzystując naturalne składniki. Jeśli chcesz wybielić płytkę paznokci, posmaruj ją sokiem z cytryny lub oliwką. Sposobem na kruche paznokcie okazuje się być maseczka z siemienia lnianego. By ja przygotować zalej siemię szklanką wody i gotuj aż do powstania kleiku. Po wystygnięciu nałóż go na paznokcie. Kondycje płytki poprawią również regularne kąpiele w rozpuszczonej żelatynie spożywczej. Pierwsze efekty zobaczysz już po dwóch tygodniach.

5. Dieta ma znaczenie

Nie wystarczy wzmacnianie płytki od zewnątrz ani prawidłowo wykonany manicure. Najlepszą receptą na zdrowe i piękne paznokcie jest zrównoważona, urozmaicona dieta. Powinny się w niej znaleźć:

  • witamina A, której źródłem może być nabiał, jaja, ryby oraz wątróbka,
  • witamina H, którą znajdziesz w drożdżach,
  • potas, który zapewnią ci pomidory, cebula, buraki, kiwi oraz ananasy,
  • żelazo, które można znaleźć m.in. w wątróbce, jajach czy fasoli,
  • krzem pochodzący m.in. z owsa.

6. Noszenie rękawiczek (nie tylko w zimę!)

Dłonie należy chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W zimę nie zapominaj więc o noszeniu wełnianych rękawiczek, a przez cały rok zakładaj gumowe podczas wykonywania prac domowych. Dzięki temu twoje dłonie nie będą wymagały intensywnej regeneracji i odżywienia.