Kolagen – co to jest?

Jest to główne białko strukturalne w naszym ciele, które łączy komórki skóry, kości, chrząstek i wiele innych. Jest niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu spoiwem. Dzięki niemu nasza skóra jest gładka i mocno napięta, stawy funkcjonują prawidłowo i bez bólu, a naczynia krwionośne są elastyczne i utrzymują prawidłowe krążenie. Co więcej, prawidłowy poziom kolagenu zapewnia szybkie gojenie się ran i zrastanie się złamanych kości.

Niestety z wiekiem produkcja kolagenu spowalnia. Jego ubytki od razu są zauważalne, zwłaszcza na twarzy i szyi. Zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra staje się bardziej obwisła. Następnie zaczynają boleć stawy, a później pogarsza się krążenie. Skutki niedoboru kolagenu są dość uciążliwe i niepożądane. Każdy z nas chce długo cieszyć się młodym wyglądem i komfortem poruszania się.

Kolagen – jak przyśpieszyć jego produkcje?

Całe szczęście produkcje kolagenu można pobudzić na własną rękę. Jest na to mnóstwo sposobów. Możemy go suplementować, wybierać dietę bogatą w kolagen, możemy też wybierać odpowiednie kosmetyki – możliwości jest wiele. Oto 6 sposobów na pobudzenie produkcji kolagenu:

Regularnie masuj twarz – mięśnie twarzy odgrywają ważną rolę w naszym wyglądzie, a ich regularna stymulacja ujędrnia skórę, stymuluje krążenie krwi i przyśpiesza produkcję kolagenu. Dzięki regularnym masażom twarzy skóra zyska świeży i młody wygląd. Do masażu twarzy używaj swoich ulubionych olejów roślinnych lub innych kosmetyków.

Postaw na nawilżenie – jest to klucz do zwiększenia produkcji kolagenu. Im bardziej nawilżona skóra, tym bardziej sprzyja przyśpieszaniu produkcji kolagenu i elastyny. Pij minimum 2 litry wody dziennie, jedz dużo bogatych w wodę warzyw i owoców. Nie zapominaj również o kremach nawilżających na dzień i na noc.

Rzuć palenie – palenie papierosów spowalnia produkcję kolagenu i powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, mniej jędrna. Dym papierosowy zmniejsza dopływ krwi do komórek skóry, co w efekcie powoduje pogorszenie się kondycji skóry – więcej zmarszczek, szara i sucha cera.

Ogranicz cukier – jest om prawie tak samo szkodliwy dla skóry, jak dym papierosowy. Glukoza trwale łączy się z kolagenem i obciąża go. Powoduje to zmniejszenie elastyczności kolagenu przez co nasza skóra staje się matowa, mało elastyczna, a procesy starzenia się skóry przyśpieszają. Spróbuj ograniczyć rafinowany biały cukier w swojej codziennej diecie i na pewno zobaczysz poprawę stanu swojej skóry.

Zobacz również:

Stosuj kremy z kolagenem – chociaż cząsteczka kolagenu nie może w rzeczywistości przeniknąć przez skórę, na rynku jest szeroka oferta produktów kosmetycznych zawierających aminokwasy kolagenowe, które przynoszą efekty.

Stosuj dietę przyśpieszającą produkcje kolagenu – w dbaniu o piękną skórę, nie zapominajmy o diecie. Dobra dieta jest kluczem dobrej pielęgnacji. Wybieraj warzywa strączkowe, kapustę i czosnek. Te warzywa są bogate w siarkę i przyspieszą produkcję kolagenu od środka. Postaw też na dietę bogatą w witaminę C, ona też wspomaga produkcję kolagenu, a do tego ma wiele innych korzystnych dla naszego zdrowia właściwości.