Artykuł promocyjny

Obecność, wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, uwaga oraz zaangażowanie ze strony rodzica są fundamentami wzajemnej relacji. Jednak ta zmienia się dynamicznie wraz z rozwojem dziecka. Maluchy na pierwszym etapie swojego życia patrzą niemalże bezkrytycznie na rodziców, którzy są dla nich największym wzorcem i autorytetem. Podpatrują ich zachowania, by potem je naśladować. Jednak z czasem, gdy maluch zaczyna  dostrzegać swoją niezależność, wpływ rodziców maleje. Dziecko chce samodzielnie dokonywać wyborów i decydować, co zje, kiedy wyjdzie na spacer oraz co na siebie założy. Ten moment wymaga zupełnie innego podejścia ze strony rodziców: nakreślenia nowych ról w domu oraz we wzajemnej relacji.

Kolejnym etapem zmian jest czas, w którym dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły. Wówczas najważniejsi stają się rówieśnicy. Maluch zawiera pierwsze przyjaźnie i zaczyna być członkiem klasowej paczki. Uczy się budować więzi, dzielić zabawkami, rozwiązywać konflikty oraz wspierać kolegów i koleżanki. W tym momencie rola rodzica ulega zupełnej modyfikacji. Dlatego też ważne jest, aby silne relacje nawiązać przed pierwszą falą buntu czy momentem, gdy dziecko znajdzie się w nowym środowisku. Tak ugruntowaną więź można wzmacniać na kolejnych etapach rozwoju naszej pociechy.


6 sposobów na wzmocnienie relacji z dzieckiem.

1.    Wspólne spacery i wycieczki
Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, chętnie też poznają nowe miejsca i ludzi. Zabierając swoje dziecko na częste spacery, możesz pokazać najciekawsze zakątki swojej dzielnicy czy miasta, a w trakcie weekendowych wypraw i wakacji także dalsze miejsca. Fotografujcie zabytki, zwiedzajcie muzea, bawcie się w parkach albo kosztujcie regionalnych przysmaków w niezawodnym towarzystwie dobrego humoru!

2.    Wspólne sprzątanie
Dzieci niechętnie podejmują się sprzątania. Uważają je ze zbędny i nudny obowiązek, zupełnie niezwiązany z żadną przyjemnością. Zamiast tego preferują zabawę, spotkania z rówieśnikami, gry na komputerze czy oglądanie telewizji. Jednak jeśli przekształcisz sprzątanie w dobrą zabawę, możesz pokazać swojemu Tygryskowi, że porządki również mogą być frajdą i wesoło spędzonym czasem z rodzicami. Wytłumacz dziecku, jak działają poszczególne sprzęty i powierz mu jedno zadanie do wykonania. Włącz muzykę i zacznijcie się dobrze bawić! Gdy taka forma spędzenia czasu spodoba się Twojemu dziecku, stwórzcie z niej rytuał. Sprzątanie przed południem w każdą sobotę? Dlaczego nie?

3.    Wspólne kolekcjonowanie
Znajdźcie wspólne hobby. Możecie zacząć zbierać znaczki, kolorowe karteczki, kasztany, stare monety, Tygryskowe karty, naklejki do albumów albo pocztówki. Stworzenie wymarzonej kolekcji może przynieść zarówno dziecku, jak i  Wam, rodzicom, dużo przyjemności. Ponadto kolekcjonowanie często ma również wymiar edukacyjny, a podzielając hobby swojego dziecka, możesz spędzać z nim jeszcze więcej czasu.

Zobacz również:

4.    Wspólna nauka
Twoje dziecko nie lubi się uczyć? Pokaż mu alternatywne sposoby zdobywania wiedzy! Zagrajcie w grę planszową, rozwiążcie łamigłówki, wspólnie przygotujcie quiz z pytaniami, na które dziecko będzie udzielać odpowiedzi, zbudujcie budowlę z klocków albo pokolorujcie tematyczne rysunki. Razem z maluchem możesz też obejrzeć edukacyjne bajki albo przeprowadzić proste eksperymenty, które wytłumaczą mu zagadnienia matematyczne lub fizyczne. Nauka przez zabawę ułatwi dziecku zapamiętywanie informacji i pokaże mu, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być mało atrakcyjne lub nudne. Tłumacząc świat w wesoły, kreatywny sposób, stajesz się dla swojego malucha najlepszym nauczycielem i przyjacielem.

5.    Wspólne gotowanie
Zaangażuj swoją pociechę w przygotowywanie prostego deseru lub przekąski, a przyniesie to Wam obojgu szereg korzyści! Dziecko pozna nowe smaki, zdobędzie kolejne umiejętności, rozwinie swoją kreatywność, wyostrzy zmysły oraz nauczy się pracy według określonego planu. Przygotowując  posiłek, z pewnością też będzie chciało podzielić się z Tobą wrażeniami z przedszkola lub szkoły. To dobry moment, by porozmawiać o sukcesach, problemach lub przeżyciach dziecka, co zbliży Was do siebie.

6.    Wspólne rytuały
Spacer po parku w każdą niedzielę, sprzątanie we wtorkowe popołudnia, gotowanie obiadu w sobotę czy wieczorne czytanie bajek – każda z tych czynności może stać się rytuałem. Są one niezwykle ważne, bo porządkują świat, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i wyznaczają granice. To również moment, w trakcie którego poświęcacie sobie pełną uwagę i umacniacie więzi. Moment tylko dla Ciebie i Twojej pociechy.
Zajrzyj na stronę www.tygryski.pl i zainstaluj aplikację. Znajdziesz tam kolorowanki, karty do kolekcjonowania oraz mnóstwo innych atrakcyjnych treści, dzięki którym jeszcze bardziej zbliżysz się ze swoim maluchem.

Zajrzyj na stronę www.tygryski.pl i zainstaluj aplikację. Znajdziesz tam kolorowanki, karty do kolekcjonowania oraz mnóstwo innych atrakcyjnych treści, dzięki którym jeszcze bardziej zbliżysz się ze swoim maluchem.