Posegreguj rzeczy

Po wyjęciu z pralki układamy rzeczy według temperatury prasowania i zaczynamy od tych, którym potrzeba najchłodniejszego żelazka. Bluzki z nadrukami odwracamy na lewą stronę. Podobnie ciemne tkaniny, które po dotknięciu gorącego żelazka mogą się wyświecać. Obrusy składamy na pół i nie dojeżdżamy żelazkiem do linii zagięcia. By uzyskać kanty na spodniach, przed prasowaniem nacieramy nogawki od wewnętrznej strony kawałkiem parafiny.

Spryskaj odzież wodą - i włóż do foliowej torby

Warto użyć perfumowanej, która nadaje tkaninie zapach. Do spryskiwacza można też wlać wodę, najlepiej filtrowaną i 2-3 krople olejku aromatycznego. Koszulę spryskujemy i wkładamy na chwilę do foliowej torebki, by cała zrobiła się wilgotna. Najpierw prasujemy kołnierzyk. Później karczek i ramiona oraz rozłożone na płasko mankiety i tył koszuli, od karczka w dół. Na końcu przód. Wszystkie bawełniane rzeczy, które długo leżą nieprasowane, spryskujemy ciepłą wodą i zawijamy szczelnie w foliowej torebce. Po 10 minutach wyjmujemy i prasujemy.

Trik z folią

Na desce rozkładamy folię aluminiową i pokrowiec Folia odbija ciepło i ubrania wystarczy prasować z jednej strony, dzięki czemu znacznie oszczędzamy czas.

Pościel i zasłony złóż na pół

Duże poszwy składamy na pół wzdłuż dłuższego boku. Prasujemy złożone, nie dojeżdżając żelazkiem do linii zagięcia. Długie zasłony również składamy na pół i prasujemy podobnie jak poszwy. Najlepiej zacząć od ich górnej części. Po wyprasowaniu, wieszamy zasłony na karniszu i podstawiamy pod nie deskę do prasowania. Teraz można wygodnie wyprasować dolną część zasłon, bez obawy, że reszta się wygniecie. Firanek najlepiej nie prasować Często są uszyte z syntetycznej tkaniny, która mogłaby się stopić po dotknięciu żelazka. Wieszamy je wilgotne, by same się rozprostowały.

Sposób na trudne zagniecenia

By szybko wyprasować sukienkę lub spódnicę, zaczynamy od góry i kierujemy żelazko ku dołowi. Jeśli spódnica ma plisy, spinamy je na dole spinaczami do bielizny i prasujemy od góry do dołu. Jeśli ubranie ma kilka warstw materiału, najpierw
prasujemy wewnętrzną warstwę, na końcu zaś zewnętrzną. Zawsze prasujemy wzdłuż włókien tkaniny. Dzięki temu jej nie rozciągniemy. Unikamy też kolistych ruchów, bo tylko powstaną dodatkowe fałdki. Nie naciskamy zbyt mocno żelazka. Pozwalamy mu delikatnie ślizgać się po materiale.

Dobierz temperaturę do tkaniny

● Bawełniane rzeczy prasujemy w temp. 180 st. C. Jasne ubrania prasujemy po prawej stronie, zaś ciemne i czarne – zawsze po lewej.

● Jedwabne ubrania wymagają dość wysokiej temperatury, ok. 130 st. C. Prasujemy je, gdy są wilgotne, najlepiej przez szmatkę.

● Poliestrowe sztuczne materiały są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i łatwo je przypalić. Nie nagrzewamy więc zbyt mocno żelazka, maksymalnie do 85 st. C. Prasujemy na sucho lub lekko skrapiamy wodą.

● Lniane fatałaszki prasujemy w temperaturze 220 st. C. Skrapiamy wodą, wkładamy na pół godziny do zamrażalnika. Pod wpływem ciepła materiał intensywnie paruje i ładnie się wygładza.

● Wełnianą garderobę prasujemy przez mokrą lnianą ścierkę w temp. 180-220 st. C. Prasowanie rozpoczynamy od lewej strony, rozprasowując szwy, a następnie po prawej przez wilgotną szmatkę.

● Dżinsowe stroje można najpierw skropić wodą z octem. Prasujemy przez wilgotną szmatkę w temp. 220 st. C. Silne zagniecenia smarujemy po lewej stronie mydłem.

--

Źródło: Dobre Rady