Tekst: Anna Augustyn-Protas

1. Niedokładnie zmywasz makijaż

Żeby zrobić to poprawnie, zaleca się użycie preparatu do mycia, następnie do demakijażu, a na koniec przetarcie twarzy płynem micelarnym lub tonikiem. Ile z nas tak robi? Pamiętajmy: przez zostawianie na skórze resztek kosmetyków, sebum, bakterii, kurzu, martwego naskórka skóra się nie dotlenia, a w efekcie szybciej się starzeje i łatwiej powstają na niej wypryski.

2. Wcierasz krem

W ten sposób łatwo rozciągnąć skórę. Kosmetyk zdecydowanie lepiej wklepywać niż wcierać – to nie tylko poprawi jego wchłanianie, ale też pobudzi metabolizm komórkowy, co działa odmładzająco.

3. Używasz produktów nieprzeznaczonych do Twojej cery

Łatwo o taki błąd, bo potrzeby skóry się zmieniają. Często popełniają go np. osoby z trądzikiem, które stosują preparaty do cery tłustej. Nawet połowa z nich ma jednak skórę wrażliwą, którą agresywne kosmetyki tylko podrażniają i... nasilają kłopot.

4. Nadużywasz preparatów złuszczających

Nie dziwi ich wielka popularność – już jedna aplikacja wystarczy, aby skóra wyglądała świeżo, jakbyś zmyła z niej warstwę szarości. Niestety, łatwo przesadzić! Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasami może doprowadzić do podrażnienia skóry, a nawet wywołać jej nadwrażliwość. I to jest spory problem, który obniża komfort życia. Korzystaj ze „złuszczaczy”, lecz co kilka dni, i najlepiej pod kontrolą dermatologa.

5. Zapominasz o filtrach

Nic tak szybko nas nie postarza jak promienie UV. Wbrew pozorom docierają one do nas również w pochmurne dni. Ba, są nawet emitowane przez monitory czy lampy. Nawet najdroższe kremy odmładzające nie pomogą, jeśli nie będziemy więc osłaniać twarzy kremem z filtrem.

6. Nakładasz kosmetyki w niewłaściwej kolejności

Aby każdy z nich mógł zadziałać właściwie, trzeba je stosować kolejno: najpierw serum, potem wklepujemy krem, krem z filtrem, na koniec fluid. Warto między aplikacjami odczekać chwilę, żeby każdy kosmetyk zdążył dobrze się wchłonąć.

7. Śpisz na twarzy

Ryzykowne jest zwłaszcza ugniatanie w nocy zawsze tego samego policzka – bo tak wyrabiamy sobie „zmarszczki senne” przy oku, nosie, ustach, które dotego bardzo łatwo się utrwalają! Jeśli ich nie chcesz, lepiej zacząć spać na plecach.