Skórki grejpfruta

Po zjedzeniu miąższu z grejpfruta, nie wyrzucaj skórek. Wraz z membranką połóż je skórką do dołu tak, aby znalazły się blisko roślin, którymi interesują się ślimaki. Zainteresują się resztkami, pozostawiając rośliny w spokoju. Skórka grejpfruta jest dość silnym afrodyzjakiem dla nich. Dzięki temu, ze ułożymy je w jednym skupisku, możemy z łatwością zebrać ślimaki.

Skorupki jajek

Rozsypując skorupki jajek wokół roślin to skuteczny sposób, który jest doskonałym rozwiązaniem 2w1. Nie tylko odstraszymy ślimaki dzięki ostrym kantom skorupek, ale także po czasie będą idealnym nawozem dla roślin. Próchnica wzbogaci ziemię w składniki odżywcze.

Fusy z kawy mielonej

Ślimaki wręcz nie znoszą zapachu zmielonej kawy. Zbyt intensywny i ziemisty zapach to dla nich znak ostrzegawczy. Możesz połączyć je ze zmielonymi skorupkami jajek i dodatkowo będzie to świetny kompost pod rośliny lubiane przez ślimaki.

 

Drobny piasek

Jednym z ciekawych sposobów jest rozsypanie niewielkiej ilości drobnego piasku pod rośliny. Ta faktura i tekstura jest dość niekomfortowa dla ślimaków i nie lubią się przemieszczać na tego rodzaju podłożu. Dodatkowo gleba będzie mogła utrzymać dłużej wilgotność i chłonąć deszczówkę.

Zobacz też:

Jak pozbyć się pomrowów? Skuteczne sposoby na najżarłoczniejszą odmianę ślimaków ->>

Zobacz również:

Miedź

Ciekawym rozwiązaniem są kawałki miedzi, stare garnki lub druty miedziane. Odbijające się światło z tej faktury sprawia, że odstrasza szkodniki. Działkowcy potwierdzają, że to równie skuteczny sposób, podobnie jak skórki grejpfruta.

Ochrona roślin lubianych przez ślimaki

Wcześniejsza ochrona roślin lubianych przez ślimaki to podstawa. Bazylia, groszek, kapusta, dalia, sałata czy truskawki to jedne z najsmaczniejszych, które są oblegane przez ślimaki. Warto poświęcić im więcej uwagi i tam rozdysponować fusy kawy, skorupki czy skórki grejpfrutów.

Sadzenie roślin niesprzyjających ślimakom

Jeżeli sąsiedztwo roślin na to pozwala, starajmy się wokół roślin sadzić te, których ślimaki wręcz nienawidzą. Są to najczęściej silnie pachnące rośliny takie jak: lawenda, rozmaryn, begonie czy szałwia. Co ciekawe, nie lubią także hortensji, maków czy nasturcji.