Pamiętajmy, że mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia, które zjadają wiele bardziej szkodliwych i uciążliwych owadów. Z uwagi na to polecamy zastosowanie jednej z najmniej wyniszczających metod. Dopiero gdy sytuacja stanie się dla nas naprawdę uciążliwa, a mrówki zaczną wyniszczać nasz dom, należy przejść do najbardziej radykalnych metod.  

1. Trasy przemieszczania

Pierwszą metodą jest zaobserwowanie tras, po których przemieszczają się mrówki i odstraszanie ich. Najlepiej sprawdzi się wysmarowanie ich octem lub sokiem z cytryny albo posypanie solą, pieprzem lub sodą.
 
2. Otwory, z których wydostają

Po trasach przemieszczania się pora przejść do otworów, z których wychodzą mrówki. Najlepiej jest spryskać je mieszanka płynu do mycia naczyń i wody. Skuteczne jest również rozłożenie lawendy, mięty, majeranku, siekanej pietruszki lub pieprzu ziołowego. Mrówki nie lubią tych zapachów i nie będą chciały się do nich zbliżać. 

3. Boraks 

Boraks to sól sodowa kwasu borowego i najpopularniejszy ekologiczny środek czyszczący. Świetnie sprawdzi się jako domowej roboty trutka. Wystarczy, że ugotujemy żółtka jajka, a następnie rozdrobnimy je i wymieszamy właśnie z boraksem. Mieszankę trzeba rozłożyć na trasach mrówek, tak aby mogły z łatwością znaleźć je i zanieść do kolonii. 

Uwaga: pamiętajmy, że boraks może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych! 

4. Ultradźwiękowy odstraszacz owadów 

Można go kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego albo internecie. Jego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jest to urządzenie, które po podłączeniu do prądu emituje niesłyszalne dla nas sygnały, które są nieznośne dla owadów. Odstrasza także pająki, komary, a nawet gryzonie. Nie działa jedynie na larwy, dlatego owady mogą na chwilę powrócić. Na pierwsze efekty po włączeniu, trzeba poczekać kilka dni.  
 
5. Środki chemiczne ze sklepu 

W sklepach znajdziemy ogromny wybór środków w sprayu, proszku lub granulkach, które stosujemy na otwory, z których wychodzą mrówki lub ich trasy. 

6. Zniszczenie gniazda 

Najbardziej skuteczną, a tym samym radykalną metodą jest uderzenie w gniazdo. Aby je zlokalizować, potrzebna jest przynajmniej kilkudniowa i wnikliwa obserwacja. Często znajdziemy je pod panelami, podłogą lub w okolicach rur czy zlewu. Kiedy już znajdziemy gniazdo, należy je zalać wrzątkiem lub wodą z mydłem. Dla lepszego efektu warto dodatkowo zastosować boraks, sklepowy środek owadobójczy lub jeden z naturalnych odstraszaczy, które wymieniliśmy w poprzednich punktach. 

7. Zapobiegaj 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – także w przypadku owadów. Najważniejsze jest to, aby nie zachęcać mrówek do wprowadzenia się do naszego mieszkania. Pamiętajmy o wyrzucaniu odpadów organicznych do szczelnie zamykanych opakowań oraz przechowywaniu żywności w pojemnikach.