1. Nie porównuj i nie wyróżniaj

Kłótnie dzieci bywają sposobem na wyładowanie złości na siostrę czy brata, który może być wynikiem faworyzowania przez rodziców jednego dziecka. Każdy maluch chce czuć się najważniejszy dla mamy i taty. Gdy słyszy "siostra/brat jest grzeczniejszy/mądrzejszy itd." nie potrafi sobie poradzić z narastającymi negatywnymi emocjami, które muszą znaleźć swoje ujście.

2. Kłótnie dzieci jako wynik jawnej niesprawiedliwości

Dziecko uwielbia mieć poczucie sprawiedliwości. Jeśli ono nie może się bawić zabawkami starszego brata bez pytania, brat również powinien pytać o zgodę. Natychmiast reaguj na sytuację, gdy jeden z twoich maluchów bez pytania zabiera drugiemu jego własność.

3. Odwołuj się do osobistych doświadczeń

Odwracaj sytuację i staraj się uzmysłowić dzieciom, jak by się czuły, gdyby dane zachowanie dotyczyło ich a nie siostry czy brata. Spytaj: "Co być czuł, gdyby to on/ona ciebie kopnął lub uderzy?"

4. Nie wymagaj ciągłych ustępstw

Nie wymagaj ciągłych ustępstw tylko z jednej strony. Zazwyczaj młodsze dziecko nie jest tak bezradne, jak ci się wydaje i szybko nauczy się wykorzystywać przewagę w postaci parasola ochronnego roztaczanego przez rodziców. Dzieci mają prawo negocjować, pertraktować i prowadzić dyskusje. To zupełnie normalne reakcje! Najważniejsze jest to, by nie przybierały zbyt ostrej formy.

5. Nie przesądzaj o winie

Często rodzic włącza się w konflikt z góry wyrokując, który z maluchów jest mu winien. Nie wszystko uda ci się dostrzec i niejednokrotnie się pomylisz. Fałszywie posądzony brzdąc potraktuje to jak ogromną krzywdę. Jego złość może stać się zarzewiem kolejnego konfliktu. W miarę możliwości pozwalaj więc dzieciom na samodzielne rozwiązywanie konfliktów.

6. Podkreślaj rolę obojga rodzeństwa

Uświadamiaj starszemu dziecku, jak bardzo jest ważne dla młodszego brata czy siostry. Wykaż, że wiele zachowań malucha wynika z chęci naśladowania starszego rodzeństwa. Chwal młodsze dziecko za uprzejme zachowanie wobec starszego.

7. Odwracaj uwagę od źródła konfliktu

Czasami najprostszym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest skierowanie uwagi dzieci na coś innego. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zupełnie zapomną, o co się kłócili.

Zobacz również: