Kobiety coraz chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej co wpływa na szybki rozwój tego segmentu usług.  Niestety, w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstaje coraz więcej miejsc, w których zabiegi są wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego. W efekcie rośnie liczba powikłań po nieprawidłowo wykonanych zabiegach.  Jak uniknąć przykrych konsekwencji? Jakie prawa przysługują pacjentkom klinik medycyny estetycznej, gdzie mają szukać informacji i na co powinny zwracać uwagę, żeby wszystko skończyło się pomyślnie? Pytamy o to ekspertów: prof. Aleksandrę Lesiak i dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego

1. Wybierz sprawdzoną klinikę

Kobiety coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej, więc rośnie też liczba podmiotów, które takie usługi świadczą. Niestety niepokojące jest to, że sporo z nich nie posiada do tego wykwalifikowanej kadry.  Często inwazyjne zabiegi, takie jak np. podanie toksyny botulinowej (zwanej potocznie botoksem) wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego, co zdaniem dermatologów jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Zdarza się nawet, że zabiegi są wykonywane  poza gabinetami, np. w domach klientek. Dlatego pierwszym punktem na liście zasad bezpieczeństwa jest świadomy i odpowiedzialny wybór kliniki. Należy upewnić się, że zatrudnia ona wykwalifikowanych lekarzy specjalistów i spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne, co można sprawdzić na stronie internetowej placówki.

2. Upewnij się, że zabieg wykonuje lekarz.

- Medycyna estetyczna obejmuje poważne zabiegi medyczne związane z ingerencją w organizm człowieka co wymaga znajomości anatomii i umiejętności diagnozowania. Jeśli wykonują je osoby bez przygotowania medycznego, pacjentkom mogą grozić poważne powikłania– mówi prof. Aleksandra Lesiak z Dermokliniki Centrum Medyczne w Łodzi,  Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego - Tylko lekarz jest w stanie zebrać profesjonalny wywiad przed zabiegiem oraz zareagować np. w przypadku  wstrząsu anafilaktycznego.

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii są świadczeniami  medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy. - Wymagania te podyktowane są koniecznością posiadania wiedzy, która ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Użycie implantów tkankowych może prowadzic ́ do natychmiastowych i odległych poważnych działań  niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, trwała utrata wzroku, reakcja anafilaktyczna i inne, włącznie z ryzykiem zgonu – czytamy w stanowisku PTD.

3. Każdy zabieg powinna poprzedzać konsultacja medyczna.

To kluczowym etap podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej. Podczas konsultacji medycznej lekarz powinien zrozumiałym dla ciebie językiem opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania oraz możliwe powikłania. Ale przede wszystkim, powinien wyczerpująco odpowiedzieć na każde twoje pytanie. Nie bój się dopytać o wszystkie szczegóły i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi - a jeśli coś jest dla ciebie niejasne, poproś o doprecyzowanie. Upewnij się też, że dany zabieg można wykonać o tej porze roku (niektóre zabiegi nie mogą np. być wykonywane latem).

4. Powiedz lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach i zabiegach, jakim się poddałaś.

Zanim lekarz podejmie decyzję o tym, czy dany zabieg jest odpowiedni, musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jakie mają wpływ na zdrowie pacjenta. Dotyczy to w szczególności przebytych zabiegów, chorób przewlekłych oraz leków, jakie przyjmuje pacjent. Czasami nawet niewinne suplementy diety czy tabletki na odchudzanie mogą zawierać składniki, które wchodzą w niepożądane reakcje z preparatami używanymi do wykonania zabiegów medycyny estetycznej. - Najlepiej więcj powiedzieć lekarzowi o wszystkim, nawet jeśli z pozoru wydaje się to nieistotne – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, specjalista z zakresu Chirurgii, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, Kierownik medyczny Kliniki Estell.

5. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg.

Aby uniknąć tak poważnych powikłań, decydując się na zabiegi z podaniem preparatów takich jak np. toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy trzeba upewnić się, że wykona je lekarz. Następnie trzeba  zapytać jakim preparatem zostanie wykonany, a przed podaniem sprawdzić  czy produkt jest fabrycznie zamknięty i czy nie jest przeterminowany. Pamiętajmy - jeden preparat podaje się jednej osobie.  Warto też sprawdzić termin ważności preparatu i sprawdzić, czy jest fabrycznie zamknięty. Pamiętaj, że jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi – nie ma więc możliwości, by był on fizycznie „napoczęty” lub częściowo zużyty.

6. Zapytaj lekarza o realne efekty zabiegów. 

Przed zabiegiem zapytaj go także, jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej. Z lekarzem należy  także otwarcie  rozmawiać o efektach jakie sobie wyobrażamy i których oczekujemy. Nie bój się zadawać pytania nie tylko przed, ale również w trakcie albo po zabiegu. To samo dotyczy serii zabiegów. Pamiętaj też, żeby traktować medycynę estetyczną tylko jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę.

7. Nie spiesz się z podjęciem decyzji o zabiegu.

Ulotki i reklamy obiecujące szybki efekt są kuszące, ale warto porządnie przemyśleć decyzję i dać sobie czas na rozwianie wszelkich wątpliwości. Jeśli nie jesteś pewna, zasięgnij opinii różnych specjalistów, spróbuj skontaktować się z kimś znajomym, kto przeszedł rozważany przez ciebie zabieg.

--

Na podstawie materiałów prasowych Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL