Już od stuleci szukamy stuleci odpowiedzi, czym jest szczęście. W XX w. uważaliśmy, że to zamożność zapewnia dobrostan, a pieniądze dają szczęście, które rośnie w miarę bogacenia się. Jednak badania wskazują na coś innego. Znany ekonomista Richard Easterlin prowadził przez wiele lat badania w Stanach Zjednoczonych. Zauważył, że chociaż średni dochód przypadający na Amerykanina znacząco rósł w latach 1946-1970, to wzrostowi zamożności nie towarzyszyło poczucie rosnącej satysfakcji. Zdarzyło się nawet coś jeszcze dziwniejszego: od 1960 r. zaczął spadać poziom odczuwanego szczęścia. Badania na temat szczęścia prowadzono też w Wielkiej Brytanii przez National Centre for Social Research. Zdecydowana większość ankietowanych nie uznała kwestii dochodu za ważną. Dlaczego więc ciągle łudzimy się, że jak wygramy milion w totolotka, to wreszcie będziemy zadowoleni z życia? Według psychologów błąd tkwi w naszym postrzeganiu szczęścia. Uważamy, że liczy się częstotliwość niezwykłych doznań, więc skoro można kupić piękny dom czy świetny samochód, to chcemy pieniędzy na te dobra. Ale to wszystko może się kiedyś znudzić. Bo ile można posiadać diamentów czy jachtów. To też kiedyś powszednieje. Dlatego gdy ktoś tylko szuka wciąż tego, co najdroższe, zmarnuje życie na tych poszukiwaniach. Z naukowych badań wynika, że to proste życie jest najlepszym sposobem, by być z niego zadowolonym. Poza tym według naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Warwick najpierw czujemy się szczęśliwi i dopiero po osiągnięciu tego stanu dochodzimy do pieniędzy. Wyjaśnienie wydaje się logiczne. Skrzywiony lub wręcz ponury pracownik jest mniej wydajny i kreatywny, co odbija się na jego zarobkach. Zadowoleni z życia mamy lepsze pomysły, odwagę, by zakładać swoją działalność. Wysokie dochody i szczęście mogą mieć też wspólne źródło w dużym gronie przyjaciół i znajomych. To zawsze daje większe szanse na ciekawsze życie i lepiej płatną posadę.

TYLKO JAKOŚĆ, A NIE ILOŚĆ

Wiemy już, że gromadzenie pieniędzy i rzeczy niekoniecznie czyni nas szczęśliwszymi. Ale także samo dążenie do powiększania majątku może obniżyć nasze samopoczucie. Według psychologów Tima Kassera i Richarda M. Ryana ludzie, którzy myślą głównie o zdobywaniu rzeczy materialnych, częściej cierpią na chroniczny ból i problemy psychiczne niż osoby kładące większy nacisk na dobro, udane związki lub pracujące na rzecz społeczeństwa. Badacz szczęścia Barry Schwartz mówi nawet o objawach niezadowolenia wynikających z nadmiaru. Przesadne korzystanie ze zbyt wielu opcji we wszystkich dziedzinach życia prowadzi do tego, że coraz więcej ludzi czuje się zawiedzionych swoją codziennością. Tracą z oczu to, co najważniejsze. Bo sekret dobrego życia nie leży w ilości. Jeśli nie nauczymy się stosować zasady: „»Dobrze« jest dla mnie wystarczające”, ryzykujemy, że szczęście będzie nas omijało całe życie.

PROSTE ŻYCIE DAJE RADOŚĆ

Już rzymski wódz Marek Aureliusz mówił, że „bardzo mało potrzeba, aby być szczęśliwym”. Współczesne badania nad szczęściem sprawdzają, ile potrzebujemy, aby osiągnąć ten stan. Ile to jest „wystarczająco”? Nie chodzi o to, by klepać biedę. Brak pieniędzy nie pozwala się rozwijać, nie możemy zaspokajać swoich podstawowych potrzeb. A człowiek musi mieć taką możliwość. Ale czy to oznacza wakacje zawsze na Dominikanie, czy można też być szczęśliwym nad Bałtykiem lub na Mazurach? Wyniki badań psychologicznych przekonują, że w życiu najważniejsza jest minimalizm. To on czyni nas wolnymi. Nie jesteśmy niewolnikami przedmiotów czy pragnień. Proste życie pozwala nam skoncentrować się na tym, co niezbędne, i uczy nas radości z serca. Tylko praktykując spokój, szukając wewnętrznej harmonii, uczymy się prawdziwego zadowolenia z życia.

PORZĄDEK W UCZUCIACH

Człowiek osiąga szczęście, jeśli potrafi z radością i przyjemnością przeżyć każdy dzień. Według starożytnych filozofów cnotą jest racjonalne panowanie nad swoimi potrzebami i najprostsze ich realizowanie. Bo gdy nie oczekujemy zbyt wiele od życia, czujemy spokój. Dzięki temu doświadczamy więcej miłych niespodzianek niż rozczarowań. Wiemy, że mamy piękne życie, nawet jeśli nie każda nasza zachcianka jest spełniona. Zbyt wielkie przywiązanie do pragnień sprawia, że czujemy się sfrustrowani i źli, gdy to się nie dzieje. Przestajemy się cieszyć się tym, co jest tu i teraz. Od wielu lat ludzie nie żyli na tak dobrym poziomie finansowym jak teraz, a wciąż chcą więcej i więcej. Ten głód materialny lepiej zamienić na szukanie pokoju wewnątrz siebie. Warto pomyśleć, z czego się to nienasycenie bierze? Niska samoocena, pycha? Trzeba zająć się swoimi uczuciami, wprowadzić w nich porządek. Przestańmy oczekiwać, że inni ludzie czy przedmioty nas uszczęśliwią. Szczęście jest w nas samych. Ale bywa z nim tak jak z okularami. Szuka się ich, a mamy je cały czas na nosie. Są tak blisko. Tak jak nasze szczęście. Czas je odkryć!

Poznaj 7 zasad szczęśliwego życia

1. Dbaj o ciało

Dobra dieta, ruch, odpowiednia liczba godzin snu wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Gdy mądrze dbasz o swoje ciało, masz więcej energii, cierpliwości i dobrego humoru. Lepiej radzisz sobie ze stresem.

2. Pomagaj innym

Badacze z Uniwersytetu Yale przekonują, że osoby, które bezinteresownie pomagają innym, odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem. Zostań wolontariuszką i poczuj tę dobrą energię płynącą z pomagania innym ludziom.

3. Żyj uważnie

Ucz się skupiania na czynnościach, które wykonujesz. Bez odpływania myślami w przyszłość czy przeszłość. Koncentracja na tu i teraz pomaga cieszyć się z małych rzeczy.

4. Rób to, co lubisz

Jeśli postępujesz wbrew sobie, nie jesteś w porządku wobec siebie samej. Trzeba iść za tym, co ci w duszy gra. Zastanów się, co najbardziej lubisz robić, i znajduj na to czas w nawale obowiązków.

5. Porzuć nadmierne oczekiwania

W życiu nie chodzi o to, by mieć więcej, ale by cieszyć się tym, co mamy.

6. Odkryj piękno natury

Idź do lasu na spacer, poleż na łące i popatrz na chmury. Głęboko oddychaj. Poczuj się częścią natury.

7. Bądź wdzięczna

Zacznij dostrzegać to, co dobrego ci się przydarza, to przestaniesz narzekać. Odkryjesz, ile wspaniałych rzeczy cię spotyka w życiu. To dodaje skrzydeł!