1. Ustal, co chcesz przechowywać

Zanim zajmiesz się organizowaniem domu, zastanów się, co masz przechowywać w określonym miejscu. Wyjmij stamtąd wszystkie rzeczy i zacznij od zera. Niektóre rzeczy znalazły się tam przypadkiem lub z przyzwyczajenia. Postaraj się ogarnąć całą sytuację. Zbierz rzeczy, które zamierzasz przechowywać w danym miejscu i ułóż je – na przykład – na podłodze, żeby zobaczyć, co masz do zagospodarowania. Tylko jeśli całkowicie opróżnisz to miejsce, możesz mieć przegląd całości i zmienić zasady przechowywania.

2. Zastanów się, co te przedmioty łączy

Wszystko, co jakoś się ze sobą wiąże, powinno być przechowywane razem. Zastanów się, co określone przedmioty mają ze sobą wspólnego i połącz je w grupy, sprowadzając do wspólnego mianownika. 

3. Pozbywaj się zbędnych rzeczy 

Zaletą tego procesu jest to, że podczas porządkowania masz okazję przejrzeć swoje rzeczy i niektóre wyrzucić. Miej odwagę rozstać się z przedmiotami, których nie używasz. Jeśli nie potrafisz zdobyć się na ten krok za jednym zamachem – zrób dla tych rzeczy miejsce przejściowe, wtedy przekonasz się, czy ci ich brakuje czy nie. 

4. Sprawdź, ile masz miejsca i czy możesz wygospodarować więcej 

Kiedy ułożysz na podłodze wszystkie swoje rzeczy, zobaczysz, ile zajmują miejsca. Czy przestrzeń, jaką chcesz na nie przeznaczyć, jest wystarczająco duża? Jeśli nie, możesz stworzyć dodatkowe miejsce, na przykład wieszając dodatkową półkę, a może upchniesz gdzieś kolejne pudło?

paulina-draganja

Przestrzeń za lustrem również można zagospodarować - zmieszczą się tam przydatne przed wyjściem drobiazgi.
Fot. Ulf Huett

5. Ustal priorytety

Kiedy wykorzystasz przestrzeń do granic możliwości, nadejdzie czas na ustalenie priorytetów. Czasem wszystkie rzeczy mieszczą się na swoim miejscu, czasem nie. Zacznij od poukładania najważniejszych, potem trochę mniej potrzebne, aż dojdziesz do tych najmniej istotnych. Jeśli zabraknie dla nich miejsca, schowaj je gdzie indziej.

6. Włącz członków rodziny w poszukiwanie najlepszych rozwiązań

Porządek, który zaprowadzasz, jest logiczny dla ciebie. Jednak wcale nie masz pewności, że pozostali domownicy będą go postrzegali tak samo. Dlatego omów z nimi swój tok rozumowania i sposób organizacji, żeby wiedzieli, gdzie daną rzecz znajdą, a potem mogą ją odłożyć. Przedyskutujcie wspólnie, czy wszyscy akceptują ten porządek, czy może zaproponują coś lepszego. Świetnie by było, gdybyś włączyła ich w swoje działania, żeby pomagali, kiedy sprzątasz i sortujesz. Wtedy są większe szanse, że i oni będą utrzymywali porządek, skoro zaangażowali się w jego tworzenie. 

7. Zadbaj, żeby zasady przechowywania były jak najbardziej przejrzyste

Oznaczaj i opisuj wszystko, co tylko możesz. To bardzo ułatwi życie i tobie, i innym domownikom. Na początku pewnie wyda ci się to zbędne, ale zapewniam – nawet ty możesz czasem zapomnieć, jaki jest nowy porządek. Ponaklejanie etykiet ma działanie niemal magiczne – unikamy upychania rzeczy w szufladzie czy pudle, gdzie widnieje napis, że są one przeznaczone na coś innego. Ukryte schowki, czyli rzeczy, które nie znajdują się na widoku, tylko leżą pochowane w szafach i szufladach, szczególnie warto opisywać.

8. Utrzymuj swój system przechowywania i zmieniaj te zasady, które się nie sprawdzają

Nawet jeśli twoje rozwiązania w kwestii porządku są dobrze przemyślane i stworzyłaś jasne zasady, co jakiś czas i tak musisz doprowadzić do ładu szuflady, szafki czy półki. Dochodzą nowe rzeczy, niektórych używasz coraz rzadziej, a wtedy może należałoby je przechowywać w innym miejscu. Zaczyna się wkradać bałagan. Nie upadaj jednak na duchu – zawsze warto przejrzeć swoje rzeczy – możesz przy tym znaleźć jakieś zapomniane skarby i wymyślić jeszcze bardziej efektywne sposoby przechowywania. A po wyrzuceniu niepotrzebnych drobiazgów poczujesz zadowolenie.

--

Autorką porad jest Paulina Draganja, polsko-szwedzka pani domu i miłośniczka porządku. W 1987 roku wyemigrowała wraz z rodzicami i bratem do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale z pasji - maniaczką porządkowania. Prowadzi popularnego w Szwecji bloga o przechowywaniu i porządkowaniu przestrzeni. Nakładem Wydawnictwa Burda właśnie ukazała się jej książka "Małe, wielkie porządki", w której znajdziemy zbiór sprawdzonych przez Paulinę trików, dzięki którym zapanujemy nad bałaganem w domu i poczujemy się lepiej w zaaranżowanej przestrzeni. 

paulina-draganja