1. Marek Krajewski "Mock", wyd. Znak

zdjęcie: materiały prasowe

Inspektor Mock powraca!   Jest rok 1913. Rozsławiony przez Marka Krajewskiego policjant z miasta Breslau zaczyna dopiero karierę. Marzy by być śledczym kryminalnym, lecz  jest zaledwie wachmistrzem. Jego szansą na  awans staje się pewne morderstwo. W budowanej  Hali Stulecia znaleziono 4 nagie ciała gimnazjalistów. Nad nimi wiszą zwłoki mężczyzny z przyczepionymi do ramion skrzydłami. Kim jest Ikar? Było to morderstwo czy zbiorowe samobójstwo? Eberhard Mock przystępuje do czynności śledczych nie podejrzewając nawet, że ta sprawa otworzy przed nim najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Książka trzyma w napięciu do ostatniego zdania! 

2. Marta Guzowska "Czarne światło", wyd. Burda Książki

zdjęcie: materiały prasowe

Zwykle wykopaliska w małym miasteczku pod Warszawą. Mario Ybl, dobrze znany z poprzednich powieści Marty Guzowskiej, pomaga polskim archeologom, którzy odkryli niezwykłe znalezisko: kilkanaście grobów, w których szkielety mają odcięte i złożone u stóp czaszki. Każdy z tych szkieletów nosi ślady chorób i kalectwa. Czy wampiry naprawdę żyły na Mazowszu? Ku rozpaczy naukowców szkielety giną z wykopalisk, na dodatek na grobach przykładnych obywateli miasteczka ktoś wypisuje satanistyczne hasła. Podejrzenie pada na Maurycego, chorego na porfirię chłopaka, który gdyby żył tu kilkaset lat wcześniej, z pewnością padłby ofiarą antywampirycznej krucjaty. Z dnia na dzień rośnie też agresja mieszkańców wobec archeologów. O czarny PR naukowców skutecznie dba niezastąpiony Mario Ybl – genialny i złośliwy antropolog, który każdą bliską relację w sekundę potrafi obrócić w popiół...

3. Marta Giziewicz "Kareta", wyd. WAB

zdjęcie: materiały prasowe

Kryminał historyczny. Miejsce akcji: Warszawa czasów zaborów. Jest przełom 1856/57 roku. Pod kołami karocy ginie arystokratka znana z tego, że opiekowała się młodymi ludźmi. Tuż po pogrzebie jej zwłoki zostały zbeszczeszczone – ktoś dokonał na nich rytuału pochówku wampirycznego. Kilka dni później ginie młoda dziewczyna, członkini kółka młodzieży patriotycznej. Śledztwo w obu sprawach prowadzi Konrad Masternowicz, funkcjonariusz cieszący się zaufaniem władz rosyjskich. Musi rozwiązać zagadkę zbrodni – czy ma podłoże polityczne czy raczej osobiste. Jaką rolę odgrywają przesądy wampiryczne? A może w Warszawie działa niebezpieczna sekta? "Kareta" to debiut prozatorki archeolożki, Marty Giziewicz. Autorka zapowiada kolejną część!

4. Leszek Herman "Latarnia umarłych",  wyd. Muza

Zdjęcie: materiały prasowe

Druga część świetnego thrillera "Sedinum". Akcja "Latarni umarłych"  dzieje się współcześnie na Pomorzu. Trójka bohaterów – Paulina, Igor i Johann – po raz kolejny zostaje wplątana w sprawę  sensacyjnego morderstwa.  

5. Grzegorz Kalinowski "Tajemnica skarbu Ala Capone", Muza

Zdjęcie: materiały prasowe

W trzecia część kultowej już serii "Śmierć frajerom" Kalinowski przenosi akcję do Chicago. Jego bohater  Heniek Wcisło ucieka aż za ocean przed ścigającym go aspirantem Karolem Denhelem. Tam warszawski łotrzyk wkracza w nowy dla siebie świat gangsterów, prohibicji, zawodowego boksu,  awiacji i jazzu. Poznaje tytułowego Ala Capone i jego świtę, jazzmenów i kobiety z society. Staje się wielkim  miłośnikiem  amerykańskiego stylu życia, zachwyca się podróżami lotniczymi i automobilowymi. 

6. Anna Fryczkowska "Sześć kobiet w śniegu ( nie licząc suki)", wyd. Burda Książki

zdjęcie: materiały prasowe

Sprytna intryga kryminalna. Akcja "Sześciu kobiet w śniegu (nie licząc suki)" dzieje się współcześnie w lutym, gdy zima uderza ze zmasowaną śnieżną siłą. Intensywne opady śniegu paraliżują Mazowsze. Do położonej gdzieś na odludziu, ale w pobliżu Warszawy eleganckiej willi przyjeżdżają kobiety. Gospodyni domu zaprosiła koleżanki na babski wieczór. W trakcie imprezy (dużo gadania, dużo alkoholu i dużo jedzenia)  jedna z uczestniczek spotkania zostaje znaleziona martwa. Każda z sześciu kobiet jest podejrzana. Żadna nie ma stuprocentowego alibi za to każda miała – większe lub mniejsze powody – by pozbyć się Bietki? Która zatem zamordowała: Alka, Zuzia, Kalina, Hania, Daria czy Uliana?   

7. Maryla Szymiczkowa "Rozdarta zasłona", wyd. Znak

zdjecie: materiały prasowe

Nowe śledztwo kryminalne profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej. Tym razem krakowska matrona ma zadanie znaleźć sprawcę morderstwa młodej dziewczyny, której zwłoki wyrzuciła na brzeg Wisła. Nie wykluczone że będzie musiała złamać swoje zasady, by  zerwać kurtynę skrywającą mroczne oblicze grodu Kraka anno domini 1895. A tu jeszcze zbliża się Wielkanoc, i nowa służąca Karolcia, dopiero co wyszkolona do posług, złożyła wymówienie. 

Informacja dla niewtajemniczonych: Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze "Przekroju", mistrzynię pischingera, dawną gwiazdę Piwnicy pod Baranami powołali do życia dwaj literaci Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński 

8. Katarzyna Puzyńska "Dom czwarty", wyd. Prószyński i S-ka

zdjęcie: materiały prasowe

Klementyna Kopp , była policjantka po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma zająć się sprawą pewnego morderstwa. Kobieta nigdy nie dociera do Złocin, o czym zgodnie informują jego mieszkańcy. Ale aspirant Daniel Podgórski szybko odkrywa, że wszyscy kłamią. Dlaczego? Co stało się z Klementyną? Kto w miasteczku maluje grafitti z czarna szubienicą i podrzuca martwe ptaki? "Dom czwarty" to siódmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa.