1. CO ZROBIĆ, ŻEBY PIES POLUBIŁ SAMOCHÓD

Staraj się nie dopuścić, aby pupil kojarzył podróż autem z czymś stresującym, np. wizytą u lekarza. Zabieraj go z początku na krótkie, potem coraz dłuższe przejażdżki zawsze zakończone czymś przyjemnym – np. długim spacerem. Możesz też zorganizować zabawę: niech pies, zachęcany smakołykami, na komendę wskakuje i wyskakuje z auta (oczywiście na bezpiecznym parkingu). W czasie długiej podróży zadbaj o przerwy: 15 minut spaceru co dwie, trzy godziny. Raczej nie karm go bezpośrednio przed jazdą, z pustym żołądkiem będzie się czuł o wiele lepiej.

2. NAJWAŻNIEJSZE: BEZPIECZNIE

Najbezpieczniej wozić psa w transporterze przystosowanym do przewozu zwierząt, przypiętym pasami do siedzenia lub zamocowanym w bagażniku. W zależności od rozmiaru i rodzaju, transporter kosztuje od 100 do kilkuset zł (na rysunku torba transportowa Ibiyaya, cena ok. 250 zł). Nie martw się, że pupil będzie cierpiał w zamknięciu. Przeciwnie, dla niego to kryjówka, czuje się w niej bezpiecznie. Alternatywą są szelki samochodowe wpinane w gniazdo zatrzaskowe jak pasy bezpieczeństwa.

3. JEŚLI MA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ

Najbardziej dokucza szczeniętom i młodym psom, z wiekiem zwykle ustępuje, ale nie zawsze. Objawy to wymioty, ślinotok lub częste przełykanie śliny, ziewanie, dyszenie. Pomożesz pupilowi, spryskując wnętrze auta sprayem z feromonami (np. Adaptil), podając mu przed podróżą preparat ziołowy (np. z imbirem), homeopatyczny (np. Cocculus) lub Cerenię – środek dla zwierząt, który łagodzi objawy choroby. Wcześniej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. I nie stosuj tabletek dla ludzi – zwierzętom nie pomagają, a mogą zaszkodzić

 4. W KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ

Do pociągu jedna osoba może zabrać jednego psa – obowiązkowo na smyczy i z kagańcem. Pies musi mieć ważne szczepienie przeciw wściekliźnie i trzeba wykupić dla niego bilet (w PKP Intercity kosztuje 15,20 zł). Jeśli zamierzasz jechać autobusem, sprawdź, czy możesz zabrać psa. Nie wszystkie linie dalekobieżne zezwalają na przewóz zwierząt, a jeśli tak, zwykle trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

5. AKCESORIA

Kaganiec - Nawet jeżeli pies jest bardzo łagodny, profilaktycznie musisz go mieć. Wybierz model tzw. fizjologiczny – lekki, dopasowany do kształtu kufy, który pozwoli zwierzakowi swobodnie oddychać.

Smycz - W nowym otoczeniu i w trakcie podróży lepiej nie używać automatycznej typu  flexi. Zwykła, taśmowa daje lepszą kontrolę nad zwierzakiem.

Obroża - Powinna być dobrze dopasowana, ani za luźna, ani za ciasna – tak aby można było wsunąć pod nią dwa place. Nie stosuj kolczatki. Jeśli pies jest silny i ciągnie na smyczy, bezpieczniejsza i wygodniejsza jest obroża pół zaciskowa.

Szelki - Macie w planach wspólne wędrówki? Zabierz szelki przeznaczone do dogtrekkingu i smycz z amortyzatorem – złagodzą każde psie szarpnięcie.

6. CO SPAKOWAĆ

Zapas karmy. Na miejscu może się okazać, że ta, którą pies dostaje, jest akurat niedostępna. A zmiana jedzenia grozi problemami żołądkowymi.

Książeczkę zdrowia. Muszą w niej być zaświadczenia o aktualnych szczepieniach, zwłaszcza przeciw wściekliźnie.

Posłanie, zabawkę lub kocyk. Dzięki „swojej” rzeczy w nowym miejscu pies będzie spokojniejszy.

Miskę. W podróży sprawdzi się składana, np. tekstylna (na karmę i wodę). Jest lekka, wytrzymała, można ją zwinąć i włożyć do kieszeni.

7 GDY JEDZIECIE ZA GRANICĘ

Przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy dotyczące zwierząt obowiązują w kraju, do którego

się wybieracie, i w państwach, przez które będziecie przejeżdżać. Informacje dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (wetgiw.gov.pl) w zakładce „Podróże ze zwierzętami towarzyszącymi”. Są kraje, w których poza aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie wymagana jest dodatkowa kwarantanna (np. Wielka Brytania, Irlandia), badania lub podanie odpowiedniego preparatu (np. w Finlandii obowiązkowe odrobaczenie 30 dni przed przyjazdem).

8. MIKROCZIP I ADRESATKA

Są obowiązkowe, jeśli wybieracie się w podróż. Gdy pies się zgubi, pozwolą mu bezpiecznie wrócić do właściciela. Mikroczip wszczepia lekarz weterynarii, następnie rejestruje go w bazie zwierząt oznakowanych. Baz jest kilka, międzynarodowy zasięg ma np. baza safe-animal.eu Przed wyjazdem upewnij się, że są w niej dane twojego zwierzęcia i aktualny kontakt do ciebie. Niezależnie wyposaż psa w adresatkę: zawieszkę ze swoim numerem telefonu (np. grawerowany medalik). Dzięki niej ten, kto znajdzie psa, będzie mógł natychmiast cię o tym powiadomić.