Jest lato, temperatury są naprawdę wysokie, dlatego nie powinno nas dziwić, że wnętrze samochodu stojącego na słońcu w kilkanaście minut może nagrzać się nawet do 70 stopni Celsjusza. Rzeczy pozostawione w samochodzie mogą wtedy wybuchnąć lub wywołać pożar. Sprawdźcie, czego nie zostawiać w samochodzie w trakcie upałów.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: plastikowa butelka

Plastikowa butelka wypełniona wodą wydaje się bezpieczna, prawda? Niestety może być ona przyczyną pożaru, ponieważ działa jak szkło powiększające. Promienie słońca przebijają przez szybę, a następnie przez butelkę. Woda koncentruje wtedy całe ciepło w jednym miejscu. To wystarczy, by spowodować pożar. Podobnie zadziałać mogą okulary, szklane pojemniki i butelki.

Plastikowe pojemniki lub na przykład płyty winylowe nie spowodują pożaru, ale mogą się powyginać i zniszczyć, dlatego lepiej unikać pozostawienia ich w samochodzie.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: leki

Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na lekarstwa ostrzega o tym nawet Naczelna Izba Aptekarska. Leki mogą stać się groźne lub mogą stracić swoją moc. Pamiętajmy, że wiele leków musi być przechowywana w temperaturze pokojowej od 15 do 25 stopni Celsjusza. Te, które musimy przechowywać w lodówce mogą być szczególnie niebezpieczne.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: kosmetyki

Kosmetyki również nie powinny być przechowywane w nagrzanym samochodzie. Maści i kremy mogą stracić swoją skuteczność. Kosmetyki do makijażu mogą zmienić swoją konsystencję.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: mokre ubrania

Latem często wracamy z basenu, jeziora lub znad morza. Wrzucamy wtedy do bagażnika mokre ręczniki i kostiumy kąpielowe. Lepiej o nich nie zapominać! Po wpływem wysokiej temperatury w bardzo szybkim tempie rozmnażają się bakterie, które rozprzestrzeniają się po całym samochodzie.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: puszki i gazowane napoje

Puszki, a także gazowane napoje w plastikowych butelkach, pod wpływem wysokiej temperatury mogą wybuchnąć. Podobnie wydarzy się z winem korkowym. Pod wpływem wysokiej temperatury korek może wyskoczyć.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: aerozole

Aerozole pozostawione w samochodzie mogą być niezwykle niebezpieczne. Sprężony gaz pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna zwiększać swoją objętość, co może skończyć się wybuchem. Rozdarte opakowanie może zniszczyć samochód, a także zranić pasażerów.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: okulary przeciwsłoneczne

Latem okulary przeciwsłoneczne są niezbędne. Lepiej jednak nie zostawiać ich w samochodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury oprawki mogą się zniekształcić, a szkło może stracić ochronę przed promieniami UV. Co więcej okulary pozostawione na słońcu mogą wywołać pożar w ten sam sposób jak plastikowa butelka z wodą.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: sprzęty elektroniczne

Jeżeli wiesz, że samochód będzie stał na słońcu dłużej niż kilkanaście minut, zabierz z niego telefon, tablet i komputer. Pod wpływem ciepła mogą zniszczyć się, zniekształcić lub spalić delikatne części urządzeń.

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: szkło

Szklane butelki i pojemniki będą działałby na podobnej zasadzie jak plastikowa butelka z wodą i soczewki okularów. Szkło skoncentruje ciepło na jednym punkcie i może spowodować pożar. 

Nigdy nie zostawiaj tego w samochodzie: jedzenie

Jedzenie pod wpływem wysokiej temperatury może się zepsuć, owoce zaczną gnić, a produkty takie jak czekolada się rozpuszczą. Musimy uważać, co zostawiamy w samochodzie, aby po powrocie do niego nie mieć przykrej niespodzianki.