Każdy z nas jest inny, dlatego też garderoba poszczególnych osób wygląda inaczej. Niektórzy mają więcej koszul, inni więcej T-shirtów albo butów. Standardowe szafy rzadko są optymalnie dostosowane do naszych potrzeb. Najlepiej zacznij od przeanalizowania swojej garderoby, żeby potem dopasować do niej przestrzeń, jaką masz na jej przechowywanie. 

1. Przejrzyj ubrania

I podziel je na dwie grupy: te, które zostają z tobą oraz do oddania. Bez żalu pozbądź się rzeczy, których nigdy nie założyłaś, do których nie schudłaś oraz takich, których nie miałaś na sobie ani razu przez ostatnie pół roku. Na kupkę rzeczy do oddania odłóż też takie, z których wyrosłaś, zniszczyły się lub zwyczajnie ci się znudziły. Resztę posortuj: podziel je na takie, które nadają się do szuflady i te, które trzeba powiesić na wieszakach.

2. Zmierz szafę

Przygotuj rzeczy do powieszenia i zmierz przestrzeń w szafie. Jak długi będzie drążek? Czy wszystko, co chcesz powiesić, się na nim zmieści? Jeśli masz wiele ubrań na wieszakach, to czy da się zamontować jeszcze jeden drążek w szafie?

3. Zaplanuj szuflady

Podziel na kategorie ubrania, które mają się znaleźć w szufladach (do spania, do treningu, bielizna itd.). Podziel duże szuflady na mniejsze części, a łatwiej znajdziesz w nich szukane rzeczy. Do tego celu możesz z powodzeniem użyć opakowań, które zwykle masz w domu – kartonów po butach czy po sprzęcie elektronicznym. Ważne jest, żeby miały odpowiednią wysokość, różne kartony zawsze można przyciąć.

4. Porządek z torebkami

Zastanów się, ile masz torebek i jak często je zmieniasz? Jeśli uznasz szafę za najlepsze miejsce do ich przechowywania, zdecyduj, czy chcesz je powiesić, czy ustawić na półce. Możesz je również trzymać pod łóżkiem lub – jeśli masz dość miejsca i chcesz się nimi pochwalić – powiesić na haczykach tak, aby były widoczne.

5. Uporządkuj buty

Podziel buty na kolekcję wiosenno-letnią oraz jesienno-zimową i trzymaj na wierzchu tylko te, które pasują do danej pory roku. Chcesz przechowywać w szafie wszystkie buty, czy tylko niektóre? Jak je w takim razie podzielić? Buty na specjalne okazje zostaw w szafie, a resztę trzymaj – na przykład – w przedpokoju.

6. Ubrania na sezon przejściowy

Postaw gdzieś „pudło na porę przejściową” i wrzuć tam ubrania, które pasują na początek nowego sezonu, żebyś miała pod ręką kilka sztuk odzieży wiosennej lub jesiennej (kurtek na przykład), zanim wyjmiesz wiosenno-letnie ubrania ze składziku lub zniesiesz ze strychu.

7. Znajdź dodatkową przestrzeń

Do przechowywania rzeczy wykorzystaj także ściany. Na drzwiach szafy również możesz umieścić lustro, powiesić kosze czy zamocować haczyki.

--

Zobacz też: 8 kroków do osiągnięcia porządku idealnego >>>

--

Autorką porad jest Paulina Draganja, polsko-szwedzka pani domu i miłośniczka porządku. W 1987 roku wyemigrowała wraz z rodzicami i bratem do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale z pasji - maniaczką porządkowania. Prowadzi popularnego w Szwecji bloga o przechowywaniu i porządkowaniu przestrzeni. Nakładem Wydawnictwa Burda właśnie ukazała się jej książka "Małe, wielkie porządki", w której znajdziemy zbiór sprawdzonych przez Paulinę trików, dzięki którym zapanujemy nad bałaganem w domu i poczujemy się lepiej w zaaranżowanej przestrzeni. 

paulina-draganja