Na te i inne pytania odpowiada ekspert marki Cross Jeans.

 1. Denim pierwotnie produkowany był z mieszanki wełny i jedwabiu, którą farbowano ciemnoniebieskim barwnikiem indygo. Jako kolebkę tego materiału uznaje się francuską miejscowość Nîmes (stąd nazwa „denim”, od fr. „de Nîmes”- z Nîmes). Początkowo ze względu na wytrzymałość używano go do obijania mebli, a potem jako materiał na spodnie dla marynarzy.
   
 2. Jeans z Francji powędrował do Ameryki, gdzie w masowej produkcji jedwab zastąpiono bawełną, a spodnie jeansowe przeznaczone były dla farmerów, górników i poszukiwaczy złota.
   
 3. Jednym z pierwszych, masowych producentów sławnych  na całym świecie  denimowych spodni był niemiecki imigrant, który w 1873 roku razem z Jacobem Davisem założył fabrykę jeansów. Obecnie jeansy znajdują się w ofercie większości firm odzieżowych.
   
 4. Popularność jeansów wzrosła w latach 50. I 60. – głównie ze względu na fakt, że te kultowe spodnie noszone były przez największych idoli ówczesnego świata – Marlona Brando, Jamesa Deana, Elvisa Presleya, Brigitte Bardot czy Marylin Monroe.
   
 5.  Przeciętne jeansy wykonywane są z 15 fragmentów materiału i 5 kieszeni, które są ze sobą zszywane. Na koniec do spodni wszywa się zamki błyskawiczne, guziki i nity.
   
 6. Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba około jednego kilograma bawełny.
   
 7. Szacuje się, że każdego roku na rynek trafia około 2,5 miliarda par spodni z denimu.
   
 8. Pierwotnie mała kieszonka, którą możemy znaleźć w większości par jeansów służyła do przechowywania zegarka na łańcuszku, dlatego często jest ona nazywana kieszonką na zegarek.
   
 9. W latach 50. powstało ELPO w Koszalinie, a w latach 60. ODRA w Szczecinie - były to jedne z pierwszych polskich zakładów produkujących jeansowe spodnie. W ten sposób jeansy rozpowszechniły się na polskim rynku, a nawet stały się towarem eksportowym.