1. Czekolada 

Zmysłowa, sensualna i bardzo smakowita opowieść przygotowana przez szwedzkiego reżysera  Lasse Hallstroma. Rzecz o ludziach pogubionych w codzienności, o potrzebie miłości, czarach i czekoladzie. Z Juliette Binoche i Johnnym Deppem w rolach głównych. W małym francuskim  miasteczku Lasquenet zjawia się Vianne Rocher (Juliette Binoche) z córeczką. Vianne po swojej matce Indiance odziedziczyła umiejętności przyrządzania przepysznych czekolad i czekoladek. Nie zważając na kalendarz – trwa akurat Wielki Post – kobieta otwiera małą czekoladziarnię, czym naraża się przede wszystkim bardo zachowawczemu burmistrzowi miasteczka, hrabiemu Reynaud. Od premiery filmu minęło już 16 lat, a Cygan Roux (Johnny Depp),  ciągle pozostaje ucieleśnieniem babskich marzeń. Ech, jak on naprawia te drzwi do czekoladziarni Vianne…

 

2. Lunchbox, (polski tytuł: Smak curry)

Stara prawda mówi, że do serca mężczyzny trafiamy przez żołądek. Ale bywa też tak, że oprócz kochanka możemy w ten sposób znaleźć  bratnią duszę. Ten banał – dzięki reżyserowi – zamienił się w ucztę. Ritesh Batra przygotował danie pełne smaków i zapachów (absolutnie niebywałych, bo rzecz dzieje się w Indiach) i wyszła z tego opowieść o tym, jak 50-letni wdowiec i młoda nie do końca szczęśliwa w małżeństwie dziewczyna  zakochali się w sobie dzięki potrawom i liścikom przesyłanym w... menażkach.

   

3. Podróż na 100 stóp 

To kolejne spotkanie z kuchnią hinduską i szwedzkim reżyserem Lasse Hallstromem. Do Francji przybywa hinduska rodzina. Otwiera restaurację. Problem polega na tym, że przybysze z Bombaju rozpoczynają działalność gastronomiczną w bliskim sąsiedztwie restauracji Madame Mallory, restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelina. Obie restauracje dzieli szerokość drogi – tytułowe 100 stóp, czyli ok. 30 metrów. Film ten to pean na cześć otwierania się na innych, łączenia się różnych obyczajów i kultur. Kuchnia francuska i indyjska to dwa odmienne światy, które znalazły wspólną płaszczyznę, by porozumieć się i współpracować. Plus świetni Helen Mirren  i Om Puri.

 

4. Przepiórki w płatkach róży 

Na początku była książka meksykańskiej pisarki Laury Esquivel ( to zdecydowanie najlepsza powieść tej autorki), którą w 1992 r. na ekran przeniósł jej mąż Alfonso Arau. Tita nigdy nie wyszła za mąż, gdyż matka uznała, że właśnie najmłodsza córka zaopiekuje się nią na starość. Historię niespełnionej miłości Tity i Pedra poznajemy z pozycji kuchni. Z bohaterką spędzamy w niej cały rok, poznając jej historię i przepisy na wspaniałe potrawy z kuchni meksykańskiej. Namiastkę tych kulinarnych szaleństw niesie już sam tytuł - "Przepiórki w płatkach róży".

   

5. Życie od kuchni  

Idealna propozycja na leniwe niedzielne popołudnie upichcona przez Scotta Hicksa. Prosta historia o tym jak dwoje ambitnych (do bólu!) i zdolnych kucharzy musi się nieomal znienawidzić, by odkryć, że są w sobie zakochani. Plus Catherina Zeta Jones i Aaron Eckhart. Kate – to sztywna, nieokazująca uczuć szefowa kuchni w ekskluzywnej restauracji, na którą z dnia na dzień spada opieka nad siostrzenicą i nowy kucharz, który wprowadza chaos do jej kuchennego królestwa. Nick jest bardzo zdolnym kucharzem, nieznoszącym schematów, drwiącym z konwenansów – nie tylko w kuchni –  miłośnik opery. Po dwóch godzinach oddychamy spokojnie – tych dwoje odkryło swoje przeznaczenie. A lekcja smażenia naleśników z podrzucaniem w wykonaniu Nicka - bezcenna!

   

6. Po prostu razem   

I znowu miłość w kuchni. Tym razem mamy aż  troje zagubionych trzydziestolatków w Paryżu. Kucharzem jest gburowaty Franck (Guillaume Canet), który próbuje przekonać do jedzenia Camillę (w tej roli Audrey Tautou), odkrywając smaki i zapachy przygotowanych dla niej potraw. Ten trzeci to nieśmiały Philibert, który razem z kucharzem Franckiem wynajmuje mieszkanie. Za pierwowzór filmu reżyserowi Claude'owi Berri posłużyła powieść wziętej francuskiej pisarki Anna Gavaldy.

 

7. Jiro śni o sushi 

Cudowna historia  o wielkiej pasji i miłości 85-letniego mistrza sushi. Jiro Ono, jednego z najlepszych na świecie specjalistów od rolowanych kawałków ryżu i ryby owiniętych w algi. Od ponad 40 lat prowadzi w Tokio, na jednej ze stacji metra, chyba najmniejszy na świecie bar – Sukiyabashi. Japończycy uznali Jiro za dobro narodowe, a jego bar zdobył 3 gwiazdki Michelina. Aby dostać się do niego na degustację trzeba zapisywać się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jiro sam dogląda prac w barze, sam jeździ na targ rybny, by wybrać najlepsze okazy do sushi. Ten niezwykły dokument przygotował David Gelb.

 

8. Ratatuj reż. Brad Bird

Potrawa przygotowana przez Disneya i studio Pixar. Kolejny kucharz tym razem w wersji animowanej. Remy jest Francuzem, mieszka w Paryżu i marzy mu się kariera w gastronomii. Problem polega na tym, że Remy jest… szczurem. Ale nie zraża się tym, do swojego pomysłu przekona – liczną - szczurzą rodziną i ludzi z  branży gastronomicznej. Przezabawny, dowcipny, z ciekawą intrygą. Więcej takich potraw w kinie, proszę!

 

9. Rozmowy nocą  

Na koniec rodzima produkcja z gotowaniem w tle. Melodramat w reżyserii Macieja Żaka, w którym zagrał Marcin Dorociński. Jego Bartek jest kucharzem w jednej z knajp na warszawskiej Starówce. Jest też Matylda (Magdalena Różczka), artystka lepiąca figurki aniołów, która porzuciła myśl o spotkaniu faceta swojego życia, ale  marzy o dziecku. Szuka więc dawcy spermy. I – jak to w bajkach bywa – drogi tych dwojga skrzyżują się, ale musi minąć przepisowe półtorej godziny filmu, by Matylda w Bartku, potencjalnym ojcu swojego dziecka, odkryła - mężczyznę na życie, a on –  odnalazł w niej romantyczne ucieleśnienie kobiecości. Plus świetni aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Weronika Książkiewicz i Roma Gąsiorowska.