1. Pokaż różne punkty widzenia

Zdjęcia przedstawiające krajobrazy lub widoczki z twoją rodziną w tle są monotonne. Fotografuj nie tylko najbardziej znane zabytki, ale również życie mieszkańców, cechy charakterystyczne dla danego miasta oraz mniej uczęszczane miejsca. Zbocz na chwilę z typowo turystycznych tras, by poznać prawdziwe oblicze miejscowości, w której właśnie się znalazłaś. I koniecznie uwiecznij to na fotografiach!

2. Właściwy podział kadru

Pamiętaj o zasadzie trójpodziału kadru. To co jest interesujące i ma być rzeczywistym przedmiotem fotografii powinno zająć 2/3 zdjęcia. Gdy chcesz pokazać piękny lazur morza, uchwyć też kawałek plaży. W innym wypadku zdjęcie będzie nieciekawe. Pokazuj panoramę miast, ale też zwracaj uwagę na szczegóły. Rób zbliżenia pokazując inne spojrzenie na daną rzecz. 

3. Uchwyć moment

Zmieniające się pory dnia sprawiają, że to samo miejsce może wyglądać zupełnie inaczej. Warto uchwycić to na fotografiach. Sfotografuj plażę rano, tuż po południu oraz wieczorem, a zobaczysz, jak bardzo będą się różnić między sobą zdjęcia tego samego miejsca.

Fotografie z wakacji
Shutterstock

4. Nie rób zdjęć w samo południe

O tej porze dnia słońce jest na tyle silne, że bardzo trudno zrobić fotografię, która nie byłaby zanadto kontrastowa. Będziesz miała do czynienia z zaciemnieniami oraz przepaleniami. Lepiej zaczekać kilka godzin lub zrobić zdjęcia w cieniu. Świetnym momentem na fotografowanie jest godzina po zachodzie słońca, gdy wokół zaczyna robić się ciemno, ale niebo nadal jest jasne.

5. Magiczna godzina

Korzystaj ze światła naturalnego. Godzina tuż przed zachodem słońca została nazwana przez fotografów magic hour (magiczna). To wtedy najlepiej jest fotografować ludzi, ponieważ światło jest miękkie i ciepłe. Nie wyostrzy cieni pod oczami, nie poszarzy ani nie podkreśli niedoskonałości skóry. To najlepszy moment, by zrobić zdjęcia bliskim.

fotografie z wakacji
Shutterstock

6. Zwróć uwagę na detale

Ciekawy mur, piękny kolor, wyrazista faktura - one wszystkie mogą stać się tłem, na którym pokażesz osoby. Możesz też wykorzystać je jako główny element zdjęcia.

7. Spójrz na otoczenie

Zanim naciśniesz migawkę, przyjrzyj się otoczeniu fotografowanego przedmiotu lub osoby. Czy żaden przypadkowy turysta nie wszedł ci w kadr? A może niechcący uchwyciłaś walające się na ulicy śmieci? Zdjęcie powinno być tak zaplanowane, by nie było w im miejsca na przypadkowość.

zdjęcia z wakacji

8. Naturalność

Nie proś rodziny, by uśmiechała się przed zrobieniem fotografii albo robiła określone miny. zamiast tego postaraj się uchwycić naturalne emocje i reakcje.

9. Punkt widzenia

Nie musisz robić zdjęcia stojąc na wprost. sprawdź, jak będzie wyglądało, gdy wykonasz je stojąc z boku lub patrząc od dołu. Czasami świetnie wychodzą zdjęcia zrobione z góry lub z tyły.