Nieważne, czy jedziesz do sąsiedniego kraju, czy na drugi koniec świata – poniższe triki pomogą Ci przeżyć niezapomnianą podróż bez nieprzewidzianych komplikacji.

Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie?

Kiedy rezerwujesz miejsce w samolocie, weź pod uwagę jego położenie w całym rozkładzie samolotu. Najwygodniejsze miejsca znajdują się w rzędzie zaraz za wyjściem ewakuacyjnym. To właśnie tam będziesz mieć najwięcej miejsca na nogi. Natomiast jeśli zależy Ci na najbezpieczniejszych siedzeniach, wybierz te znajdujące się na tyłach samolotu.  Pamiętaj również, że przy odprawie możesz poprosić o zmianę miejsca – nie zawsze prośba zostanie spełniona, ale warto próbować.

Jak zapakować drobiazgi (biżuterię, kable itd.) w walizce?

Niewielkie przedmioty mogą pogubić się w bagażu a kable poplątać, dlatego warto wykorzystać kilka sprawdzonych patentów. Biżuterię możesz schować do pojemników na lekarstwa z przedziałkami na dni, a łańcuszki przewlec przez słomkę (zabezpieczy je to przed poplątaniem). Kable schowaj np. do etui na okulary. Warto w trakcie pakowania wykorzystać woreczki strunowe, w których również przechowasz inne drobiazgi lub dokumenty. Do przechowywania niewielkich, ale cennych przedmiotów lub gotówki sprawdzą się również puste opakowania po kosmetykach.

Jak uniknąć no-show fee?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre hotele posiadają opłaty zabezpieczające przed pochopnymi rezerwacjami noclegów. Tzw. no-show fee to kwota, którą płaci klient, jeśli nie pojawi się w hotelu w wyznaczonym terminie. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, sprawdź termin, do którego możesz anulować rezerwację, oraz godziny meldunku. W razie wątpliwości zadzwoń do hotelu i zapytaj o możliwość późniejszego przyjazdu.

Jak zostać mistrzem pakowania?

W pierwszej kolejności lista – przygotuj spis rzeczy, które chcesz zabrać na wyjazd. Zrób to najlepiej tydzień przed podróżą, a następnie 2 dni przed wylotem przejrzyj listę ponownie i usuń te rzeczy, które tak naprawdę nie będą Ci potrzebne. Następnie przygotuj zestawy ubrań na każdy dzień oraz jeden dodatkowy komplet w razie potrzeby. Najważniejsze – roluj ubrania w walizce, zamiast je składać. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz sporo dodatkowego miejsca. 

O czym pamiętać przed przyjazdem do hotelu?

O tym, że nie warto brać suszarki i ręczników wie każdy. Część hoteli wykorzystuje ciekawe rozwiązania wnętrzarskie i designerskie. W niektórych możemy podziwiać dzieła sztuki, inne oferują dodatkowe udogodnienia takie jak: basen, siłownia, plac zabaw czy bliskość parku. Warto więc sprawdzić miejsce, w którym nocujesz, bo może zaskoczyć Cię równie mocno, co miejscowe zabytki.

Jak zarezerwować najlepszy hotel?

Jeśli rezerwujesz nocleg, warto robić to przez strony hoteli bądź sieci hoteli (np. AccorHotels), nie przez porównywarki. Dlaczego to rozwiązanie ma swoje plusy? Po pierwsze – na stronach hoteli i sieci znajdziemy oficjalne oferty cenowe, np. dla osób zapisanych do programów lojalnościowych. Po drugie – ceny pokoi rezerwowanych w taki sposób są najniższe. Jeśli często podróżujemy, warto dołączyć do programów lojalnościowych. To darmowa opcja, dzięki której możemy zarezerwować hotel w atrakcyjnej cenie.

Czy w trasie przyda się papierowy przewodnik?

Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji i stron internetowych z przewodnikami po każdym zakątku świata. Nie warto kupować papierowych przewodników. Jednak jeśli bardzo zależy Ci na szczegółowych informacjach dotyczących konkretnych atrakcji, zrób zdjęcia poszczególnych stron. Skany lub zdjęcia wszystkich papierowych dokumentów również mogą okazać się pomocne w podróży.

Co zrobić, aby mieć zawsze internet na wyjeździe?

Dostęp do internetu, w szczególności w podróży, jest niezbędny. Jednak nie zawsze chcemy kupować dodatkowe pakiety internetu u swojego operatora. Wiele miejsc na szczęście oferuje darmowy dostęp do WiFi – restauracje, niektóre środki komunikacji, kina itd. Jednak jeśli nie chcesz być zależnym od hotspotów WiFi, warto zaopatrzyć się w miejscową kartę sim, która umożliwi Ci bezproblemowy dostęp do sieci.

Jak zaplanować bezpieczną podróż?

Przed wyjazdem sprawdź miejsce, do którego jedziesz – jaka jest odległość od lotniska do hotelu, gdzie znajdują się najważniejsze punkty Twojej podróży, zapisz w telefonie numer na taksówkę. Daj sobie jednak możliwość na odkrywanie miasta. W końcu to mile spędzony czas i odpoczynek jest najważniejszy.

Źródło: AccorHotels