Wystarczy chwila nieuwagi, zbyt wysoka temperatura i.. po chwili garnek pokrywa się nieestetyczną spalenizną. Na szczęście nie wszystko stracone! Możesz wyczyścić garnek domowymi sposobami, które mogą być równie skuteczne jak środki chemiczne. O czym pamiętać przy czyszczeniu garnków? Podpowiadamy!

Jaką metodę czyszczenia wybrać do konkretnego typu garnka?

Przypalony garnek przytrafia się nie tylko początkującym kucharzom, ale też najlepszym szefom kuchni. Jak domowymi metodami umyć przypalony garnek, biorąc pod uwagę materiał, z którego jest on wykonany? Pamiętaj, że to, co skuteczne będzie w przypadku jednego typu garnka, niekoniecznie będzie korzystne dla pozostałych rodzajów. 

Przypalone garnki ze stali nierdzewnej: są najmniej wymagające i możesz je czyścić octem, sodą, proszkiem do pieczenia, proszkiem do prania, tabletkami do zmywarki, węglem aktywnym, solą i kwaskiem cytrynowym. 

Przypalone garnki emaliowane: są delikatniejsze i nie powinno się do ich czyszczenia stosować octu, proszku do prania oraz coca-coli. Najlepiej sprawdzi się sól, soda lub tabletka do zmywarki.

Przypalonych garnków aluminiowych: nie wolno czyścić druciakami i szorstkimi gąbkami, a także sodą, proszkiem do pieczenia i proszkiem do prania. Możesz natomiast stosować do ich mycia ocet, sól i kostki do zmywarki.

Przypalony garnek ceramiczny: do wyczyszczenia nie wolno stosować soli, która może niszczyć powłokę ceramiczną, zaleca się za to wodny roztwór sody lub ocet. 

Przypalony garnek żeliwny: najlepiej zagotować w nim wodę lub zastosować mycie sodą na mokro. Żeliwo możesz też umyć solą na sucho z użyciem szczoteczki lub ziemniaka. 

Zobacz również:

Przypalone patelnie lub garnek z powłoką teflonową: skuteczna będzie woda gazowana, której dwutlenek węgla podczas gotowania pomaga odklejać zaschnięte resztki jedzenia. Możesz też użyć papki z soli i wody, którą zostawia się na noc, a następnie delikatnie wypłukuje.

>> Poznaj 9 sprawdzonych sposobów jak doczyścić przypalony garnek <<