Adres do świętego Mikołaja?

Czy Twoje dziecko pisze w tym roku list do świętego Mikołaja? Jeśli tak, to zrób wszystko, żeby dotarł tam bez przeszkód. Ale to wcale nie takie proste, bo okazuje się, że święty Mikołaj ma co najmniej kilka miejsc zamieszkania!

Jednak najpopularniejsze to to w Finlandii.
Jako pierwszy podał adres w Finlandii fiński redaktor radiowy Markus Rautio w latach 20-tych XX wieku - wg niego święty Mikołaj mieszkał na wzgórzu Korvatunturi w Laponii. Od lat 50-tych główną siedzibą świętego Mikołaja zostało fińskie Rovaniemi w Laponii i to tam co roku w grudniu przychodzi najwięcej listów z całego świata.

Adres świętego Mikołaja w Finlandii w Rovaniemi

Rovaniemi usytuowana jest tuż pod kołem podbiegunowym. W niej znajduje się popularna wioska świętego Mikołaja. Zgodnie z kultywowaną od wieków tradycją, to właśnie z tego punktu na mapie brodaty dobroczyńca obdarowujący maluchy, co sezon wyrusza w swą daleką podróż na saniach ciągniętych przez stado reniferów z worem pełnym prezentów.

Listy można wysyłać na adres:

Santa Claus
Tähtikuja 1,
Rovaniemi 96930
Arctic Circle,
Laponia

FINLANDIA (zwróćcie uwagę aby nazwę kraju napisać dużymi literami)

Wedle szacunków przed każdym Bożym Narodzeniem przychodzi do Mikołaja ok. pół miliona listów!

Mikołaj odpisuje na wszystkie listy, o ile podamy adres zwrotny. Może to jednak nastąpić nawet w ciągu kilku miesięcy. Odpowiedź otrzymamy w języku angielskim.

Jest też kilka innych miejsc w Europie, które podają się za oficjalne siedziby świętego Mikołaja, np. w Norwegii, w Niemczech, a także... w Polsce. Ale chyba warto wysyłać na ten najstarszy, najpewniejszy:)
Jeśli ktoś jednak nie chce posyłać swoich próśb o prezent aż tak daleko, może wysłać list do Polski:

 Adres świętego Mikołaja w Polsce

Biuro Listów do Świętego Mikołaja,
Polska Wioska Świętego Mikołaja,
Przystanek Mikołajów,
57-215 Srebrna Góra

Listy, które docierają do Srebrnej Góry, trafiają do rąk Świętego Mikołaja. Pomocnicy odpisują na te, które mają adres zwrotny. Wiele dzieci dostaje prezenty, fundowane przez wójta i sponsorów.