Agawa to roślina, której odmiany trudno zliczyć! Świat roślin potrafi wymienić ponad 100 agawowatych gatunków. 

Agawa - charakterystyka rośliny

Ten piękny kwiat wywodzi się z bezkresnych pustyń Ameryki Północnej. Jest także popularny w Meksyku, gdy wykorzystuje się go do produkcji tequili. Agawa to roślina, na której kwitnienie trzeba czekać dziesiątki lat. To zdecydowanie dobry wybór dla cierpliwych ogrodników. Agawa jest jednak rośliną wyjątkową - w wieku 10 lat rodzi zwyczajowo nazywane “serce”. Ciekawostką jest, że może ono ważyć nawet do ¾ tony! To właśnie z serca agawy produkuje się sok, którego słodycz znana jest na całym świecie. 

Agawa amerykańska - najpopularniejsza z odmian

To najpopularniejsza z odmian agawy. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi wyposażonymi w kolce. Najczęściej przybierają niebiesko zielone i żółte kolory kwiatostanów. Ten gatunek agawy dorasta nawet do 8 metrów! 
Jeżeli planujesz rozszerzyć swoje roślinne zdobycze o agawę, najlepiej wybrać agawę Królowej Wiktorii, która nie osiągnie tak dużych rozmiarów. Roślina charakteryzuje się pięknymi rozetami i liśćmi o delikatnie białych brzegach. Pamiętajmy, że agawy uprawiane w domu należy zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami - kolce potrafią spowodować bardzo bolesne spotkanie z rośliną. 

Agawa - wyjątkowe kwitnienie. Jak kwitnie agawa?

Ciekawostką jest, że ta wyjątkowa roślina kwitnie jedynie raz w ciągu całego swojego życia. Jej wygląd jest wtedy niepowtarzalny - z łodyg wyrastają żółte baldachy. O kwitnienie agawy jest niesamowicie ciężko. Dzieje się to dopiero po kilkudziesięciu latach uprawy. Co gorsza, zakwitnie ona jedynie raz w całym swoim życiu.

Uprawa agawy - wszystko, co trzeba wiedzieć

Na szczęście agawa nie należy do roślin, które wymagają wiele uwagi. Należy jej jedynie zapewnić odpowiednią ilość światła, dość ciepłe i przewiewne miejsce. Parapet będzie odpowiednim miejscem dla agawy. Latem pamiętajmy o spryskiwaniu rośliny wodą, zima natomiast to czas zarezerwowany dla niższych temperatur i dużej ilości promieni słonecznych. 
Jaka ziemia do agawy? Agawa najlepiej czuje się w ziemi, która jest żyzna - preferowana kompostowa odmiana. Warto skorzystać z mieszanek wartościowej ziemi w połączeniu z piaskiem i żwirem. Jeżeli chcemy przesadzać agawę - róbmy to na wiosnę.
Roślina nie jest miłośniczką dużej wilgotności, dlatego nie należy jej zbyt obficie podlewać. Rozmnażanie polega natomiast na wycięciu pędów bocznych wyrastających tuż przy ziemi. Możemy skorzystać także z nasion agawy. 

Zobacz też:

Agawa - kiedy wystawić na dwór?

Agawa zdecydowanie nie jest rośliną, która może zostać na zimę na dworze. Pamiętajmy, że wytrzyma ona bardzo lekkie mrozy, do około - 2 stopni Celsjusza. Możemy pokusić się na wystawianie naszej agawy na dwór w okolicy marca i kwietnia, jednak jedynie w ciągu dnia (najlepiej słonecznego). Agawa może zacząć spędzać całe doby na tarasie lub ogródku dopiero po 15 maja, gdy widmo przymrozków odejdzie do następnej jesieni. 

Zobacz również:

Syrop z agawy - właściwości

Syrop z agawy to wyjątkowy surowiec pozyskiwany z tej ciekawej rośliny. Kulinarny świat docenił go za delikatny, słodki smak i kolor przypominający mleko. To słodzik, który na stałe zagościł w dietetycznych rozpiskach od lekarzy. Dzięki dużej zawartości fruktozy, syrop z agawy ma niższy indeks glikemiczny niż klasyczny cukier. Pamiętajmy jednak, że osoby cierpiące na cukrzycę nadal muszą z rozwagą sięgać po ten słodzik i dobrze zapoznać się z jego właściwościami. 

Czy syrop z agawy jest zdrowy?

“Zdrowy” to przymiotnik, który ciężko zdefiniować. Można jednak z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że syrop z agawy jest o wiele zdrowszy niż zwykły (biały, czy brązowy) cukier. Jeżeli jesteś weganką i nie uznajesz miodu w swojej diecie - syrop z agawy będzie świetnym wyborem. Amerykańscy badacze udowodnili nawet, że spożywanie słodzidła z agawy ma korzystny wpływ na spadek wagi i jest o wiele mniej ryzykowny dla diabetyków. 

Co można zrobić z liści agawy?

Najpopularniejszym zastosowaniem liści agawy jest produkcja soku. Po odpowiedniej kondensacji i odparowaniu, sok możemy zmienić w syrop, a nawet cukier z agawy! Liście agawy można wykorzystywać w formie okładów - pomogą w walce z bólami reumatycznymi. Roślina słynie także z właściwości odtruwających - sok lub nalewka pomogą w zatruciach pokarmowych i dolegliwościach żołądkowych. 

Włókno z liści agawy - wartościowy surowiec do produkcji szczotek z agawy

W sklepach znajdziemy wiele rzeczy wyprodukowanych z sizalu. Są to różnego rodzaju sznury, maty, dywany, a nawet drapaki dla kotów. Sizal to właśnie materiał pozyskiwany z włókien liści agawy w odmianie sizalowej. Włosie to jest niesamowicie wytrzymałe. Jest trwałe i całkowicie ekologiczne. W dobrych sklepach znajdziemy nawet szczotki do masaży na sucho wyprodukowane z sizalowego włosia.