Aloes to taka roślina, którą kiedyś mogliśmy spotkać na niemal każdym parapecie. Teraz, po latach zapomnienia, znów wraca do łask! Jak pielęgnować aloes? Odpowiadamy!

Aloes – skąd pochodzi?

Aloes zwyczajny, znany także pod nazwą aloe vera, to sukulent znany jeszcze z czasów starożytnych. Jego właściwości wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie, gdzie nazywano go „rośliną nieśmiertelności”. Co więcej skamieniałości aloesu do tej pory znajdowane są na całym świecie i datowane są na miliony lat! Obecnie aloes jest nie tylko ciekawą rośliną ozdobną, ale także składnikiem leków i kosmetyków. Chcesz rozpocząć hodowle aloesu? Sprawdź, jak to zrobić!

Aloes – wygląd

Na świecie istnieje około 300 gatunków aloesów. Jednak najbardziej znanym jest aloes zwyczajny, który ma grube, niebieskawozielone liście długości 40-50 cm, które wyrastają sztywno z rozety osiągającej maksymalnie 100 cm wysokości.

Aloes w naturze musi przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym, pustynnym klimacie, dlatego wytwarza ponad 75 substancji, które mają mu w tym pomóc. Aloes wodę i składniki odżywcze magazynuje w liściach. Jeśli zostanie uszkodzony rana natychmiast zostaje uszczelniona koagulującym sokiem.

Aloes – jak go pielęgnować?

Aloes to sukulent, przez co nie ma zbyt wielu wymagań jeżeli chodzi o ekspozycje na słońce czy podlewanie. Co nie zmienia faktu, że jak większość roślin, ma swoje preferencje. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o aloes, odwdzięczy się pięknym wyglądem, zdrowiem, a nawet kwiatami.

Stanowisko: aloes lubi jasne, słoneczne miejsca. Latem możemy wystawić go na taras lub balkon. Zbyt długie przetrzymywanie rośliny w ciemnym miejscu grozi blaknięciem koloru.

Ziemia: warto wybierać wodę żyzną i przepuszczającą taką, która nie będzie zatrzymywać wody, ponieważ aloes nie jest jej największym fanem. Możesz wybrać także ziemię dla kaktusów i sukulentów.

Zobacz również:

Temperatura: aloes najlepiej rozwija się w temperaturze w granicach 20 stopni. Zimą warto znaleźć dla aloesu chłodne miejsce w którym temperatura wynosi około 10 stopni (nie powinna przekraczać 5 stopni).

Nawożenie: możemy wykorzystać rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do kaktusów i sukulentów. Aloes nawozimy w okresie wegetacji (od wiosny do jesieni).

Podlewanie: aloes nie potrzebuje częstego nawadniania. Możemy robić to porządnie raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Zdecydowanie lepiej, gdy ziemia jest za sucha niż zbyt mokra.

Aloes – przesadzanie

Aloes rośnie stosunkowo szybko i może osiągnąć duże rozmiary. Przesadzanie wykonuje się zazwyczaj co 3 lata w okresie wiosennym. Z przesadzeniem warto poczekać aż aloes przestanie mieścić się w dotychczasowej doniczce.

Zanim w doniczce umieścimy ziemię, musimy wypełnić jej dno warstwą drenażową stosując drobne kamyki lub keramzyt.

Aloes – rozmnażanie

Rozmnażanie aloesu możliwe jest na dwa sposoby. Możemy wykorzystać odrosty, które pojawiają się u nasady pędu lub możemy rozmnożyć aloes za pomocą nasion.

Rozmnażanie z odrostów: jest to bardzo proste! Odnóżki oddzielamy i ukorzeniamy w mieszance ziemi i piasku. Zabieg ten najlepiej wykonać podczas przesadzania rośliny wiosną.

Rozmnażanie z nasion: jeżeli aloes zakwitł, a następnie wydał owoce to możemy spróbować rozmnażania za pomocą nasion. Nasiona możemy pozyskać z owoców, gdy są one dojrzałe i pękają. Należy je niezwłocznie wysiać, ponieważ dość szybko tracą zdolność do kiełkowania.

Aloes – jak go wykorzystać?

Aloes to nie tylko piękna ozdoba mieszkania, ale jednoczenie stanowi lekarstwo dostępne „od ręki”. Żel znajdujący się we wnętrzu liści łagodzi i przyspiesza gojenie się oparzeń, może wspomagać łagodzenie stanów zapalnych skóry i trądziku. Aloes możemy wykorzystać bezpośrednio po zerwaniu, jednak warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli planujemy ścinać liście aloesu, dobrze jest powstrzymać się od podlewania go przez minimum dwa tygodnie. Świeżo ścięte liście płuczemy i wkładamy do lodówki na minimum 10 dni. Po tym czasie, można je wykorzystać do zrobienia kosmetyków, wody aloesowej, soku lub smoothie. Przed spożyciem aloesu warto sprawdzić jakie proporcje będą bezpieczne – nadmiar może uszkodzić nerki.

Sprawdź też: