Wybór właściwej antykoncepcji po porodzie należy skonsultować z lekarzem. Wiele środków antykoncepcyjnych nie jest obojętnych dla zdrowia matki lub dziecka. Na możliwe działania niepożądane powinnaś być szczególnie wyczulona podczas karmienia piersią. Stosowane metody nie powinny wpływać na laktację, ani - poprzez przedostanie się do mleka - na samopoczucie dziecka. Zobacz, jaki rodzaj antykoncepcji możesz bezpiecznie stosować.

Niepłodność laktacyjna

Wiele matek wierzy, że laktacja chroni przed zajściem w ciążę. Faktycznie przy spełnieniu wielu warunków jest okresem obniżonej płodności. Nie jest powiedziane, że w tym czasie nie zajdziesz w ciążę, więc jeśli zdecydowanie nie chcesz mieć na razie kolejnego dziecka, zastosuj dodatkowe metody antykoncepcji. Podczas karmienia piersią prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 20%.

Antykoncepcja hormonalna

Kobiety karmiące mają ograniczone możliwości, jeśli chcą stosować tabletki antykoncepcyjne. Ich skład opiera się wyłącznie na progesteronie i można je wprowadzić już od 6 tygodnia po porodzie. Nie wpływają na samopoczucie ani zdrowie niemowlęcia, jak również na ilość czy jakość mleka. Tego typu środki antykoncepcyjne zażywa się bez tygodniowej przerwy, a na pełne zabezpieczenie przed ciążą możecie liczyć po tygodniu stosowania.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Ich zadanie polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego i przez to utrudnienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Wkładkę zakłada się na 3-5 lat, choć oczywiście można z niej zrezygnować przed upływem tego czasu. Najskuteczniejszą wkładką wewnątrzmaciczną jest ta, która dodatkowo uwalnia niewielkie ilości hormonów. W Polsce dostępna jest pod nazwą Mirena. Jej zaletą jest utrzymanie stałego poziomu hormonów, co odróżnia ją od pigułki antykoncepcyjnej, która może być mniej skuteczna na skutek niewłaściwego stosowania.

Mechaniczne metody antykoncepcji: prezerwatywa

Prezerwatywy można stosować już 6 tygodni po porodzie. W przeciwieństwie do innych metod mechanicznych ten środek antykoncepcyjny jest obojętny dla zdrowia kobiety, a jego dodatkową zaletą jest zmniejszenie ryzyka infekcji. Uniemożliwiają plemnikom dotarcie do macicy i jajowodów. Ich skuteczność zwiększa się, jeśli w składzie znajdzie się również środek plemnikobójczy. Aby prezerwatywa nie zniszczyła się przed użyciem, powinna być przechowywana w chłodnym miejscu, bez dostępu światła słonecznego. Nie należy też stosować jej razem z niektórymi kremami czy krążkami, np. lekiem Gyno-Daktarin lub Nystan. Przy prawidłowym stosowaniu jej skuteczność wynosi od 80% do 95%.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na trzy miesiące. Zawarty w nim hormon gestagen hamuje owulację, zagęszcza śluz, a także zmienia śluzówkę jamy macicy dzięki czemu uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. Można go zastosować u kobiet karmiących piersią. Jego zaletą jest wygoda (musisz o nim pamiętać raz na trzy miesiące) oraz wysoka skuteczność wynosząca niemal 100%. Największym minusem tego środka antykoncepcyjnego jest to, że jeśli będziesz się po nim źle czuć, musisz zaczekać aż trzy miesiące na ustąpienie objawów niepożądanych. Jeśli zdecydujesz się na kolejną ciążę, na powrót pełnej płodności musisz zaczekać nawet do pół roku.