Pocenie się to naturalna czynność fizjologiczna naszego organizmu. Pot składa się on z wody, tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego i węglowodanów. Nie ma zapachu, jednak w połączeniu z bakteriami z otoczenia może wydzielać nieprzyjemną woń. Pocimy się cały czas, nawet gdy odpoczywamy. Skład potu oraz jego ilość zależy od wykonywanej czynności, warunków klimatycznych, czynników hormonalnych, zdrowia, a nawet diety. Jak dobrać produkt odpowiedni do naszych potrzeb?

Antyperspirant i dezodorant – główne różnice

Podstawową i największą różnicą między dezodorantem i antyperspirantem jest sposób w jaki działają. Dezodorant maskuje zapach potu, a antyperspirant blokuje proces pocenia się za pomocą aktywnych substancji. Jeżeli pocimy się intensywnie i odczuwamy z tego powodu dyskomfort, warto sięgnąć po antyperspirant.

Dezodorant – cechy

Dezodorant zabezpiecza nas przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu i maskują go, ale nie hamują wydzielania potu. Zapach utrzymuje się przez kilka godzin, dlatego warto mieć go przy sobie, aby co jakiś czas się odświeżyć. Kupując dezodorant warto kierować się zapachem, bowiem to on jest tutaj kluczowy. Na rynku dostępnych jest wiele zapachów od kwiatowych, przez świeże i orzeźwiające, aż po takie, które pachną jak nasze ulubione perfumy.

Antyperspirant – cechy

Antyperspirant hamuje wydzielanie potu. Ma w sobie substancje, np. alkaiczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe, które łączą się z wilgocią na skórze i pod wpływem temperatury przekształcają się w żel zwężający ujście gruczołów potowych. Do wyboru mamy całą gamę zapachów, podobnie jak przy dezodorancie.

>>> Sprawdź nasze zestawienie 5 najlepszych antyperspirantów <<<

Antyperspirant i dezodorant: jak je aplikować?

Mamy do wyboru kilka aplikatorów obu produktów. To od naszych preferencji zależy, który z nich wybierzemy.

Produkt w sprayu: dezodorant lub antyperspirant jest w aerozolu, którym spryskujemy skórę, szybko się wchłania i jest bardzo łatwy w użyciu.

Zobacz również:

Produkt w kulce: występuje w obudowie plastikowej lub szklanej, wchłania się wolniej niż ten w sprayu, ale lepiej się rozprowadza.

Produkt w sztyfcie: to kremowy wkład w plastikowej tubie, jest wydajny i wygodny w użyciu, jednak wchłania się zdecydowanie gorzej niż ten w sprayu.

Produkt w chusteczkach: jest to najmniej popularna forma aplikowania produktu. Chusteczki są nawilżone delikatnymi dla skóry składnikami, można stosować je w podróży.

Naturalne dezodoranty – czy są skuteczne?

Coraz popularniejszą odmianą dezodorantu jest naturalny dezodorant w krysztale lub produkty robione własnoręcznie. Są one bezpieczne dla organizmu, nie uczulają oraz najczęściej są bezzapachowe. Dezodorant w krysztale to tak naprawdę ałun, minerał znany już w starożytności. Ałun nie ma składników konserwujących, alkoholu ,barwników ani parabenów. Działa on antybakteryjnie i tym samym niweluje nieprzyjemny zapach.

>>> Zrób swój własny naturalny dezodorant <<<

Antyperspirant i bloker – czym się różnią?

Dużą popularnością cieszą się także blokery, które bardzo często mylone są z antyperspirantami. Blokery działają głębiej – zatykają kanały potowe i zostają w nich na dłużej. Antyperspirant może być stosowany codziennie natomiast blokera używa się raz na kilka dni, w zależności od konkretnego produktu. Przy blokerze trzeba uważać, aby nie rozwinął się stan zapalny spowodowany zbyt częstym lub niewłaściwym użytkowaniem.

Bez względu na to, który produkt wybierzemy, pamiętajmy, że są sytuacje w których lepiej z nich zrezygnować. Jeżeli mamy chorobę skórną, skłonność do alergii lub planujemy wyjście na słońce, lepiej przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem przez użyciem kosmetyku.