Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej wykorzystująca roślinne olejki eteryczne, które mają korzystny wpływ na umysł, ciało i duszę. Jak wprowadzić aromaterapię do codziennego życia?

Aromaterapia – jak działa?

Aromaterapia znana jest od tysięcy lat. Kiedyś człowiek wrzucając drewno do ogniska wybierał gatunki drzew, które pobudzały go lub przynosiły ukojenie w zależności od tego, jakiego efektu potrzebował. Kiedy wdychamy substancje, np. wyciągi z kwiatów, liści czy nasion, docierają one do naszego mózgu i zaczynają działać na nasz układ limbiczny, który jest odpowiedzialny za emocje.

Dziś leczenie zapachem możemy przeżywać za pomocą kąpieli, palenia zapachowych świec, inhalacji, masażu olejkami lub za pomocą korzystania z domowego kominka i nawilżacza powietrza. W zależności od zapachu, możemy spodziewać się innych właściwości, a tym samym innego efektu. Olejki używane do aromaterapii to najczęściej naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (np. mięta), korzeni (np. imbir), kwiatów (np. lawenda), a także kory i drewna (np.  drzewo sandałowe).

Aromaterapia – jak się do niej przygotować?

Aromaterapię można przeprowadzić na kilka sposobów. Możesz wybrać rozpylanie olejku po danym pomieszczeniu za pomocą specjalnego kominka. Kominek ten to ceramiczne naczynie, które dzieli się na dwie części. Do górnej, wlewa się olejki zapachowe do kominka, a dolna część służy do umieszczenia świeczki. Świeczka podgrzewa od dołu naczynie z olejkiem, który pod wpływem ciepła zaczyna delikatnie parować.

Korzystając z kominka do aromaterapii warto pamiętać o proporcjach stosowania olejków. Olejek do aromaterapii najlepiej wymieszać z wodą w proporcji: 4 krople na 150 ml wody. Sesja domowej aromaterapii powinna trwać około godziny. Warto wtedy skupić się na odpoczynku i relaksie, aby olejki mogły zadziałać.

Do wyboru mamy także nawilżacze powietrza. Do wody dodajemy kilka kropel wybranego olejka i za pomocą pary wodnej rozpyla się on w wybranym przez nas pomieszczeniu.

Kąpiel jako forma aromaterapii

Drugą, równie popularną formą stosowania aromaterapii jest kąpiel. Wystarczy do wody dodać kulę do kąpieli, która zapewni Ci ukojenie lub pobudzi po wyczerpującym dniu. Dzięki temu kąpiel stanie się odprężającym i relaksującym rytuałem. Połączenie zapachu i właściwości produktu sprawią, że będziemy czuć się lepiej, a nasza skóra zyska odpowiednią pielęgnację.

Zobacz również:

Aromaterapia – jaki olejek wybrać?

Wiemy już, że aromaterapia może kojąco wpłynąć na nasz organizm. Jednak w zależności od wybranego olejku, będzie miał on inne działanie. Poznaj najpopularniejsze zapachy olejków i ich właściwości!

Olejek lawendowy: uspokaja i odpręża, a także wycisza i pomaga zasnąć.

Olejek z eukaliptusa: działa bakteriobójczo, orzeźwia i koi. Będzie pomocny dla osób ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych.

Olejek różany: łagodzi dolegliwości związane z menstruacją, wspomaga krążenie krwi, łagodzi ból głowy i depresję, działają jako afrodyzjak

Olejek z drzewa herbacianego: oczyszcza skórę, a także uodpornia organizm.

Olejek pomarańczowy: działa uspokajająco i kojąco, pomaga na bezsenność.

Olejek miętowy: pomaga i przynosi ulgę przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, a także odświeża i wspiera aktywność mózgu

Olejek waniliowy: ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z okresem przekwitania.

Olejek cytrynowy: rozwesela, łagodzi zmęczenie i wspiera kreatywność

Olejek mandarynkowy: relaksuje, działa rozweselająco

Dostępne są także różne mieszanki olejków, które oprócz leczniczych właściwości przepięknie pachną i mogą być stosowane jako zapach do danego pomieszczenia.

Materiał powstał we współpracy z Notino.pl