Ekologia w sklepach – na czym to polega?

Sklepy spożywcze i duże hipermarkety coraz częściej angażują się w ekologię. Nie chodzi już tylko o propagowanie i namawianie klientów do korzystania z własnych toreb wielorazowego użytku. Giganci na rynku spożywczym zaczynają zmieniać się od wewnątrz, a co za tym idzie starają się wprowadzić do swoich sklepów jak najwięcej ekologicznych rozwiązań. Część z nich rezygnuje z plastiku całkowicie. Przeczytacie o nich tutaj. A niektóre ze spożywczych gigantów wprowadzają do swoich sklepów materiałowe woreczki na warzywa i owoce.

Worki na warzywa i owoce w Carrefour

Sieć sklepów Carrefour wprowadziła do swojej oferty bawełniane worki na owoce i warzywa, które możemy wykorzystywać wiele razy. Można także ważyć w nich produkty. Jeden worek kosztuje 5,99 zł i jest wykonany z bawełnianej siatki.

- Dla tych, którzy zapomną swojego woreczka na zakupy, w naszych sklepach, w przystępnej cenie, dostępna jest alternatywa dla plastikowych toreb foliowych – wielorazowe woreczki wykonane w 100% z bawełny. Stoiska z nimi można znaleźć w pobliżu sekcji z owocami i warzywami. Woreczki są już dostępne we wszystkich hipermarketach i wybranych supermarketach. W ciągu najbliższych kilku tygodni, wielorazowe worki bawełniane będą dostępne we wszystkich hiper- i supermarketach - informuje sieć sklepów Carrefour Polska.

Worki na warzywa i owoce w Auchan

W sieci sklepów Auchan również znajdziemy podobne rozwiązanie . Tutaj woreczki dostaniemy w cenie 4,99 złotych za sztukę. Podobnie jak w sieci Carrefour znajdziemy je przy dziale z warzywami i owocami. Auchan testuje także funkcję bazarku, gdzie wszystkie sprzedawane produkty pakujemy we własne opakowania. Jest to jednak opcja dostępna tylko w wybranych sklepach sieci Auchan.

Worki na warzywa i owoce w Kaufland

W sieci sklepów Kaufland podobnie jak w Carrefour i Auchan możemy znaleźć bawełniane woreczki na owoce i warzywa. Opakowanie zawiera dwa woreczki na zakupy w cenie 2,99 zł. Wielorazowe woreczki są wykonane z tkaniny i mogą być bez problemu prane w pralce. Dodatkowo w celu unikania użycia plastiku w Kauflandzie testowane są nowe sposoby pakowania wędlin, serów i produktów garmażeryjnych. W 11 sklepach w Polsce możemy pakować te produkty we własne opakowania wielorazowego użytku.

Torebki jednorazowe: ile zużywają Polacy?

Polacy zużywają rocznie nawet 11 miliardów torebek foliowych. Tak wynika z danych Ministerstwa Środowiska. Tym samym znacznie przewyższają europejską średnią. Z tych danych wynika, że na mieszkańca przypada 250-300 torebek, czyli nawet 1,5 razy więcej, niż wynosi średnia europejska. Jest to najlepszy moment na wypisanie się z tego zestawienia i korzystanie z bawełnianych bądź innych, materiałowych toreb.

Bawełniane worki – możesz zrobić je sama!

Jeżeli nie chcesz kupować woreczków na warzywa i owoce w sklepie, możesz zrobić je sama! Do użycia możesz wykorzystać materiały, które masz już w domu, na przykład starą firankę lub poszewkę na pościel.