Dziadkowie mają więcej czasu niż rodzice, więc kiedy są z dzieckiem, skupiają uwagę tylko na nim, odkładając wszystkie sprawy na później. Są dzieciom bardzo potrzebni. Dlaczego?

Dają dużą dawkę miłości
Mówi się, że dziadkowie kochają wnuki bezgranicznie, bo ich miłość wzbogacona jest o uczucie do swojego dziecka (czyli jednego z rodziców wnuka). Ile w tym prawdy, nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że nie kryją się ze swoimi uczuciami i na każdym kroku okazują je wnukom. Przytulają, szepczą do ucha, jak bardzo je kochają, przygotowują najwyśmienitsze desery, obdarowują prezentami - uczą w ten sposób, jak ważne jest okazywanie uczuć. Dziecko nie pozostaje im dłużne. Niemal każde powie, że najukochańsza na świecie jest babcia, a najwspanialszy dziadek (oczywiście tuż po mamie i tacie!). A kiedy malec nabroi (np. stłucze ulubiony wazon mamy, bo grał w piłkę w domu), szuka schronienia w ramionach babci lub dziadka. Wie, że dziadkowie potrafią znaleźć najbardziej przekonywujące argumenty na jego obronę (np.: Spokojnie. Przecież to tylko wazon. Kupię ci nowy na imieniny. Widziałam podobny w sklepie obok). Dziecko czuje, jak bardzo jest kochane, a to umacnia w nim poczucie bezpieczeństwa. Wie, że oprócz rodziców, ma jeszcze dziadków, którzy zawsze przyjdą z pomocą i będą je chronić.

Prezent dla Babci ->>

Prezent dla Dziadka ->>

Opowiadają o tym, jak byliście mali
Często to właśnie od dziadków wnukowie dowiadują się, że ich rodzice też byli dziećmi. Że zdarzyło im się nabroić, tata z pasją zbierał kapsle, a mama całymi dniami grała w klasy. Dzieci słyszą także, że bardzo są podobne do rodziców. Oglądając obrazek namalowany przez malca, babcia mówi: Rysujesz tak samo pięknie jak twój ojciec, a dziadek, widząc jak wnuczka jedzie slalomem na rowerze, chwali: Jesteś sprawniejsza od twojej mamy! Ona uczyła się jeździć na rowerze całymi miesiącami. Mama i tata stają się bliżsi dzieciom. Dzięki informacjom, że taki wielki, silny tata był kiedyś niejadkiem, a najdzielniejsza ze wszystkich mama - płakała, gdy stłukła kolano, dziecko upewnia się, że ono też wyrośnie na wspaniałego człowieka. Te opowieści zbliżają dzieci do rodziców i sprawiają, że maluchy puchną z dumy. Chcą bowiem przypominać mamę i tatę.

Są troskliwymi opiekunami
Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, opieka dziadków może być dobrym rozwiązaniem. Gdy mama idzie do pracy, dziecko zostaje wtedy z babcią (znaną i kochaną), co jest dla niego znacznie łatwiejsze niż przyzwyczajanie się do niani. Dziadkowie nie zrobią maluchowi krzywdy i będą starali się zaspokoić jego potrzeby. Zrobią to z radością, bo bywa, że opieka nad dzieckiem to dla nich nie obowiązek, lecz sens życia.

Pielęgnują więzi rodzinne
Dziadkowie uwielbiają opowiadać o bliskich. Wspominają rodzinne historie, opowiadają dykteryjki i pamiętne wpadki. Dziecko słuchając opowieści, przekonuje się, że oprócz rodziców i dziadków ma innych bliskich, dowiaduje się, czym jest rodzina. Uświadamia sobie, że jest częścią większej grupy ludzi, którzy mają wspólne korzenie i historię. Dzięki temu buduje poczucie wspólnoty oraz swojej tożsamości.

Nadają smak dzieciństwu
Z babcią można lepić pierogi, a z dziadkiem godzinami przesiadywać w parku i obserwować ptaki. Pamiętasz ten beztroski czas? Wtedy on tak wolno płynął? Teraz nie możesz sobie pozwolić na to, by przyjrzeć się biedronce i po raz kolejny spróbować rozwikłać zagadkę, skąd na jej skrzydłach tyle kropek. Za to dziadkowie mają na to i czas, i ochotę. Przedstawiają wnukom codzienność z innej niż rodzice perspektywy - dokładnie, powoli, z zadumą. Pokazują wnukom ciekawy świat Czy pamiętasz, kto udzielał ci pierwszych lekcji historii? No właśnie - dziadkowie. Z zapartym tchem słuchałaś fascynujących opowieści o tym, jak ludzie żyli w czasie wojny albo co się robiło w wolnym czasie, gdy nie było jeszcze telewizora. Nawet stare radio, cukierniczka lub przypadkowo znalezione, nadpalone zdjęcie były pretekstem do snucia ciekawych opowieści z dawnych lat. To były niezwykle cenne lekcje historii, bo opowiadane przez osoby, które same przeżyły to, o czym mówiły. I dzięki temu na długo zapadały w pamięć. Uwaga i czas poświęcone przez seniorów twojemu dziecku, to niezwykły dar procentujący przez długie lata.