Tak się zapamiętaliśmy w zabezpieczaniu, by nie zachorować na COVID-19, że zapomnieliśmy o innych chorobach. A one nie wycofały się, wystraszone pandemią, tylko nadal są. A profilaktyka ma ogromne znaczenie. Największy problem naszych czasów, czyli choroby nowotworowe nadal się pojawiają, tyle tylko, że dowiadujemy się o nich nadal za późno. A nowotwór z natury wolno się rozwija, by potem nagle bardzo przyspieszyć. Warto pamiętać, że jeśli nic nie boli, to nie oznacza, że jesteśmy zdrowi.

Profilaktyka onkologiczna to przede wszystkim badania pozwalające na wczesne wykrywanie zmian mogących być pierwszymi oznakami choroby i których leczenie może zapobiec powstawaniu nowotworu oraz umożliwić skuteczne leczenie we wczesnej fazie jego rozwoju.

Zapominamy o profilaktyce

Po wybuchu pandemii lęk przed zarażeniem koronawirusem spowodował, że wiele osób zrezygnowało z wizyty u lekarza. Zwłaszcza wiosną 2020 roku drastycznie spadła liczba badających się pacjentów. Działo się tak pomimo, że onkolodzy przekonywali, iż śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest znacznie wyższa niż z powodu Covid-19.

Raport „Onkologia w dobie COVID 19”, przygotowany w ubiegłym roku przez Fundację Onkologia 2025, pokazał, że w samym kwietniu i w maju 2020 w województwach śląskim, mazowieckim i warmińsko – mazurskim liczba wykonywanych mammografii spadła o ponad 90%.

Jeśli dołożymy do tego fakt, że i tak badamy się, jako naród, rzadko, obraz wygląda jeszcze bardziej dramatycznie. Wielu Polaków nigdy nie wykonywało podstawowych badań diagnostycznych, które powinno się robić regularnie, co kilka lat. Najgorzej jest z kolonoskopią, badaniem jąder u mężczyzn i USG piersi.

Jeszcze więcej faktów? Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. Rocznie z powodu nowotworów umiera niemal 100 tys. ludzi, co oznacza, że każdego dnia zabijają one prawie 300 osób.

Tak zwana zielona karta DiLO dla pacjentów umożliwia zastosowanie szybkiej ścieżki onkologicznej. Otrzymują ją osoby, u których specjaliści podejrzewają chorobę nowotworową. W 2020 r. wydano ich o niemal 20 tys. mniej niż rok wcześniej. Jak podkreślają eksperci, to może oznaczać, że część przypadków w ogóle nie jest wykrywana.

Zobacz również:

Zarzuciliśmy was liczbami nie bez powodu. Chcemy spowodować, byście pomyśleli o sobie, o badaniach. Abyście wzięli się za siebie. Niezależnie od tego, jak bardzo jest wam dobrze w zaciszu bezpiecznej, domowej przestrzeni.

Wczesne wykrycie choroby daje nam duże szanse na wyleczenie

W ubiegłym roku w wywiadzie dla magazynu „Wprost” autorzy książki „Dziad. On silny, my silniejsi. O naszej walce z rakiem”, dziennikarka Polsat News Joanna Górska i Robert Szulc, podróżnik, jej partner mówili:

Można sobie wyobrazić, że dziś ok. 19 tysięcy osób w Polsce żyje z rakiem, o którym nie wie. Ludzie nie są świadomi, że rak jest groźniejszy od koronawirusa. Tymczasem wczesne wykrycie, to życie.

Dzięki partnerowi tej książki, klinice Anclara Health & Aesthetics mamy dla was vouchery upoważniające wykonania badań: dla Pań pulę badań profilaktycznych (USG piersi) - 100 voucherów oraz 100 voucherów dla Panów upoważniających do badania USG gruczołu krokowego z konsultacjami urologicznymi i oznaczanie PSA. Badania będą realizowane w  Anclara Health & Aesthetics, w Warszawie przy ul. Puławskiej 136 lok. 61.

Zasady zgłaszania się po odbiór bezpłatnych voucherów na badania

Warunkiem skorzystania z voucheru na bezpłatne badania, który zrealizować można w Anclara Health & Aesthetics, w Warszawie przy ul. Puławskiej 136 lok. 61 jest deklaracja możliwości samodzielnego dotarcia do placówki.

Po wypełnieniu formularza pierwszych 100 zgłaszających się kobiet i pierwszych 100 zgłaszających się mężczyzn otrzymuje unikalny kod, uprawniający do realizacji voucheru na badania diagnostycznego w klinice. Każdy adres mailowy upoważnia do jednego zgłoszenia. Zgłoszenia można dokonać od 5 marca do 30 marca 2021. Z unikalnym kodem należy zgłosić się do kliniki nie później niż 31 marca 2021. Telefon do kontaktu to: +48 506 442 500, e-mail: info@anclara.pl.

Wydawnictwo Burda Książki poza przekazaniem danych osób, którym przekazano kod do realizacji vouchera nie pośredniczy w kontakcie z Anclara Health & Aesthetics.

Państwa dane przechowujemy tylko w celu przekazania ich do kliniki, do dalszego kontaktu.

Nie czekajcie. On, wstrętny dziad, jak nazywa raka Joanna Górska, nie poczeka. Nie ma powodu, by dawać mu szansę.