Żyjemy szybko i wygodnie. Produkujemy coraz więcej żywności, którą opakowujemy w jednorazowe reklamówki i rozwozimy po całym świecie. To właśnie dzięki temu, bez względu na porę roku, mamy dostęp do warzyw i owoców. Kupujemy coraz więcej ubrań w pogoni za nowymi trendami. Wszędzie przemieszczamy się samochodami, autobusami, pociągami i samolotami. Powstanie dużych skupisk ludzi, miast i przemysłu na ogromną skalę zmieniły nasze środowisko naturalne i konsekwentnie zmierzamy w stronę nieodwracalnego zniszczenia naturalnego ekosystemu. Matka natura nie jest już w stanie za nami nadążyć, a planety B w zanadrzu nie widać. Dlatego też musimy zacząć wprowadzać zmiany na własnym podwórku, aby choć odrobinę odciążyć ten system i wpłynąć na lokalną gospodarkę.

Jak to zatrzymać?

Jak się okazuje, nawet niewielkie, aczkolwiek regularne i przemyślane działania mogą mieć ogromne znaczenie w skali lokalnej, a nawet globalnej. Powinniśmy zacząć od refleksji na temat tego, jak korzystamy z produktów i w jaki sposób wyrzucamy niepotrzebne dla nas rzeczy. Większość odpadów, które produkujemy, pozostanie na świecie w nienaruszonym stanie znacznie dłużej niż my sami. Odkąd zaczęliśmy używać tworzyw sztucznych, szacuje się, że wyprodukowaliśmy ich około ośmiu miliardów trzystu milionów ton. Większość z nich poniewiera się właśnie po oceanach lub zalega w glebie. Jako konsumenci generujemy własne potrzeby, a one mają wpływ na działanie dużych firm i koncernów. Nikt w tej sytuacji nie narzuca nam, że porzucimy dotychczasowe życie i całkowicie podporządkujemy się zasadom natury, jednak warto zwrócić uwagę na to, jak żyjemy.

Zmiana stylu życia i sposobów podejmowania codziennych decyzji może okazać się kluczowa dla dalszych losów naszej planety. Nie chcemy przecież, zostawiać dla naszych dzieci całkowicie zniszczonego świata. Musimy rozpocząć działania teraz, aby nasze pociechy mogły uczyć się na naszym przykładzie i jeszcze lepiej traktować Matkę Ziemię.

Chroń planetę!

Zastanawiasz się, jak wesprzeć polską gospodarkę i jednocześnie ograniczyć nasz wpływ na środowisko? Zacznij kupować lokalne produkty od lokalnych dostawców! W ten sposób będziemy napędzać postęp i rozwój technologiczny w naszym kraju, a także uniezależnimy się od czynników zewnętrznych i zagranicznych przedsiębiorców. Co więcej, kupując lokalnie, znacznie skraca się długość trasy, jaką w transporcie pokonuje np. nasz pomidor, zatem ograniczamy znacznie ślad węglowy w kontraście do produktów przywożonych z odległych o setki tysięcy kilometrów krajów. Kupując lokalne produkty, wspierasz polski rynek i jego niezależność, przyczyniasz się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery i ograniczasz zużycie jednorazowych opakowań.

Drugim, równie ważnym i jednocześnie prostym krokiem będzie ograniczenie zużycia plastiku. Jak to zrobić? Możesz zamienić jednorazowe opakowania z wodą ze sklepu na butelki i dzbanki filtrujące Dafi! Jest to niewielki krok, który pomoże Ci rozpocząć drogę świadomego i proekologicznego życia.

Przed każdym zakupem zastanów się, czy dana rzecz jest Ci potrzebna. Jeżeli masz coś podobnego w domu, znajdź sposób na odnowienie tego lub naprawę. Jeżeli nie da się czegoś naprawić, pamiętaj o segregacji śmieci i wyrzucaj wszystkie przedmioty do odpowiednich pojemników i tego samego ucz swoje dzieci!

Zamiast krótkiej podróży samochodem możesz wybrać przejażdżkę rowerem? Zrób to! Podziękuje Ci za to planeta i twój organizm, który spragniony jest choć odrobiny ruchu. 

Dafi na ratunek planecie

Dafi od początku swojej działalności stawia na zrównoważony rozwój i zaangażowanie w projekty na rzecz środowiska. Firma obecna jest na polskim rynku już od ponad 30 lat, na każdym kroku podejmując działania w taki sposób, aby nie szkodzić przyszłym pokoleniom.

Kampania marki Dafi „Kosmiczne Wyzwanie” ma na celu uzmysłowić rodzicom wpływ ich codziennych decyzji na przyszłość ich pociech. Marka zachęca do podejmowania małych kroków, które każdy z nas może wdrożyć, a które pozwolą ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Jako rodzice jesteśmy autorytetem dla naszych dzieci. Jesteśmy źródłem, z którego dziecko czerpie wiedzę, nawyki i uczy się, jak dorastać właśnie na Twoim przykładzie. Dlatego też niezwykle ważne jest wykorzystanie mocy naszego autorytetu. Mamy jedną planetę-matkę, o którą powinniśmy zadbać nie tylko ze względu na nas samych, ale głównie ze względu na najmłodszych. Nasz wpływ na środowisko odbije się właśnie główne na nich. Pokazanie dzieciom, w jaki sposób mogą mieć własny wkład w ochronę planety sprawi, że będą miały poczucie wpływu na te niezwykle istotne kwestie. Jeśli dbasz o to, by wysłać dziecko do najlepszych szkół, czy zapisujesz je na dodatkowe zajęcia, starając się zadbać o jego bezpieczną przyszłość - pamiętaj, że nauka szacunku do natury jest jednym z takich właśnie działań. Niczym Neil Armstrong- pierwszy człowiek na srebrnym globie, zrób krok w stronę przyszłości. Zadbaj o ludzi, których kochasz, wykorzystaj swoją supermoc! To niewielki krok dla rodzica, ale ogromny skok dla jego dziecka.

Kosmiczne wyzwanie – weź w nim udział!  

Kampania Kosmiczne Wyzwanie to odpowiedź marki Dafi na postępujące zmiany środowiskowe, zapoczątkowane naszym konsumpcyjnym stylem życia. W kampanię zaangażował się Tomasz Kot, aktor i ambasador marki, który w ramach „Kosmicznego wyzwania” zachęca do zadbania o planetę, tak aby nasze dzieci nie musiały kiedyś szukać innego miejsca do życia. W czasach, w których powszechnie króluje bezrefleksyjność dotycząca pozbywania się odpadów i tego, gdzie ona finalnie lądują, jednym z prostszych sposobów zadbania o ograniczenie zużywania jednorazowych butelek, jest korzystanie z wielorazowych dzbanków oraz butelek filtrujących.

Pamiętaj, że decyzje, które podejmiesz dziś, będą miały wpływ na twoje dzieci, wnuki i prawnuki. Daj im szansę i przyłącz się do Kosmicznego Wyzwania! Wybieraj produkty wielokrotnego użytku i rozpocznij swoją drogę ku lepszemu jutru!