Bazylia - właściwości

Bazylia ma wiele cennych właściwości. Jest bogata w witaminy A, C, B5 oraz wapń i magnez. Wspomaga proces wydzielania soku żołądkowego, dlatego świetnie sprawdzi się przy niestrawnościach. Ma kojący i rozkurczający wpływ na żołądek. Działa przeciwzapalnie, dlatego możesz stosować ją przy grypie i przeziębieniach. Olejek eteryczny, który wydziela bazylia, nadaje się do relaksujących kąpieli. Świeży sok z bazylii przyspieszają regenerację skóry i łagodzą skutki ukąszeń komarów.

Jak dbać o bazylię?

Smakiem świeżej bazylii, prosto z krzaczka, możesz cieszyć się bez względu na posiadanie ogrodu. Aby bazylia nie więdła i dobrze rosła w domu, po zakupie przesadź ją do doniczki z nową ziemią. Postaw doniczkę w nasłonecznionym miejscu i pamiętaj o częstym podlewaniu. Ziemia powinna być stale wilgotna. Wiosną możesz spróbować wyhodować ją sama z nasion. Bazylia posadzona w ogrodzie lubi słońce. Najlepiej wyrośnie w próchniczej, niezakwaszonej glebie, bogatej w wodę. Powinnaś nawozić ją nawozami mineralnymi. Będzie kwitła od lipca do września. Chcąc zasadzić ją w ogrodzie, poczekaj aż miną wiosenne przymrozki, ponieważ bardzo nie lubi zimna.

Odmiany bazylii

Występuje w ponad 150 odmianach, w Polsce największą popularnością cieszy się bazylia pospolita. Możemy wykorzystać ją na przykład do zrobienia domowego pesto. Warto wiedzieć, jakie inne wersje możesz zasadzić w swoim ogródku i o jakie warto wzbogacić swoją kuchnię.  Odmiany cynamonową i cytrynową używa się do produkcji likieru. Bazylia czerwona ma czerwono fioletowy kolor liści i ciekawie wygląda na talerzu. Nie różni się smakiem od bazylii pospolitej, dlatego możesz stosować je zamiennie. Bazylia tajska ma ciekawy, słodkawy posmak i jest odporna na działanie wysokich temperatur. Głównie używa się jej w kuchni wschodnioazjatyckiej.  Pamiętaj, aby dodawać listki na koniec gotowania, dzięki temu nie utracisz jej smaku i aromatu.