Podróż samochodem z małym dzieckiem jest pewnym wyzwaniem logistycznym. O czym warto pamiętać i jakie drobiazgi mogą zadecydować o bezpieczeństwie malucha w drodze na wakacje?

Jedzenie i picie w trakcie podróży

Posiłek jest świetnym pretekstem, by zatrzymać samochód i zrobić sobie przerwę w podróży. Masz pewność, że podczas gwałtownego hamowania żaden z pasażerów nie zachlapie się napojem lub, co gorsze, nie poparzy czymś ciepłym. Jeśli wiesz, że dziecko będzie piło w trakcie jazdy, przygotuj wcześniej butelkę albo kubek niekapek.

Zajęcie dla malucha

Płaczące na tylnym siedzeniu dziecko skutecznie odwraca uwagę kierowcy i może dekoncentrować. Chociażby z tego powodu warto zadbać o to, by maluch nie nudził się podczas podróży. Młodsze brzdące można zająć ciekawą książeczką lub ulubionymi zabawkami. Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny przypomnijcie sobie gry z własnego dzieciństwa. Wymyślanie wyrazu zaczynającego się od ostatniej litery poprzedniego, podawanie słów zaczynających się określoną głoską czy po prostu zabawa w "kto pierwszy znajdzie..." zajmą dziecko przez bardzo długi czas.

Dobrze zapinaj pasy

Ciało dziecka, które waży 30 kg, podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h nabiera takiej energii, jakby ważyło ponad 800 kg! Łatwo sobie wyobrazić, jak ogromna to siła! Gdy chcemy zapewnić dziecku bezpieczeństwo, najlepiej stosować fotelik z system mocowania isofix, który łączy go sztywno i bezpiecznie bezpośrednio z karoserią samochodu. To najskuteczniejszy system bezpieczeństwa, ponieważ przytrzymuje fotelik w miejscu niezależnie od okoliczności! Ale zapięte byle jak, zamiast pomóc, zaszkodzą.

Jak zapiąć bezpiecznie pasy

  • Część skośna pasa powinna przechodzić przez obojczyk. Jeśli będzie zbyt blisko szyi, w momencie uderzenia jego ostry brzeg może przeciąć skórę, a nawet aortę. 
  • Odcinek biodrowy musi równo i ciasno obejmować miednicę. Poprowadzony przez środek brzucha przy gwałtownym hamowaniu może uszkodzić wątrobę lub śledzionę.
  • Pasy za luźne albo skręcone w ogóle nie trzymają ciała. Mogą natomiast spowodować naprężenia i obciążenia, które uszkodzą delikatne kości dziecka.

Zadbaj o głowę i szyję

Gdy dochodzi do zderzenia, najbardziej narażone na urazy są kręgosłup szyjny i głowa dziecka. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie (prawidłowe) ustawienie zagłówka.

  • Musi kończyć się równo ze szczytem głowy lub nieco wyżej. Siła bezwładności działająca w tzw. fazie powrotu podnosi barki i całe ciało dziecka, a głowę pcha do tyłu. Jeśli nie ma podpory, dojdzie do uszkodzenia kręgów szyjnych, nawet do przerwania rdzenia.
  • Zagłówek nie powinien być za wysoko, żeby w razie uderzenia w samochód bokiem ochronił policzki dziecka i dobrze podparł głowę także z boku.

Sprzątnij zbędne przedmioty w samochodzie

Nawet mała butelka wody położona luzem na siedzeniu może być niebezpieczna. W momencie zderzenia przy prędkości 50 km/h uderzy z taką siłą jak 25-kilogramowy wór cementu.

Podręczna apteczka

Środki przeciwbólowe, coś na chorobę lokomocyjną i plastry - to absolutne minimum, które powinnaś mieć pod ręką podczas podróży. Przy młodszych dzieciach zawsze warto mieć przy sobie leki na gorączkę oraz przeciwhistaminowe.

Gotówka

W dobie dostępności bankomatów i płatności kartą często o niej zapominamy. Tymczasem do właśnie w trakcie podróży najczęściej się przydaje. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w portfelu gotówkę.

W czasie dalszych i bliższych podróży mogą się przydać najnowsze rozwiązania techniczne, które znajdziemy w modelach Skody.

Krystalicznie czystą jakość dźwięku zapewnia dziesięciogłośnikowy system audio Canton o mocy 550 W. Dociera on do uszu pięciu lub nawet siedmiu osób, obecnych w kabinie dzięki możliwości wyboru wariantu z trzema rzędami siedzeń. Można więc umilic dziecku czas, puszczając ulubione piosenki czy Audiobooki.

Nowy, cyfrowy zestaw wskaźników z personalizacją ustawień oferuje świeże spojrzenie na wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jazdy, podczas gdy pokładowy system Infotainment można z łatwością obsługiwać dzięki centralnemu wyświetlaczowi o przekątnej 9,2 cala. Wyznaczające najnowsze trendy w przemyśle motoryzacyjnym technologie z zakresu wymiany danych to już dla ŠKODY KODIAQ Laurin & Klement standard. Auto będzie dostępne na rynku pod koniec roku.
Dzięki funkcjom SmartLink+ oraz ŠKODA Connect można nie tylko zdobyć informacje na temat bieżącego natężenia ruchu na drogach, ale i uzyskać do swojego auta zdalny dostęp. Dzięki takim innowacjom można bez problemu znaleźć swój samochód na dużym parkingu przed centrum handlowym lub ustawić temperaturę w kabinie przed pojawieniem się w niej.