W tym roku długi weekend majowy wypada wyjątkowo korzystnie. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by cieszyć się aż dziesięcioma dniami beztroski. To wymarzona okazja, by zabrać całą rodzinę na dalszą wyprawę. Planując wyjazd, warto pomyśleć nie tylko o tym, gdzie się wybrać i co ze sobą zabrać, ale wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa. Na szczęście są gotowe rozwiązania, dzięki którym każdy wyjazd będzie przyjemny i bezpieczny. 

Wyjazd bez niespodzianek

Zanim wyruszysz na Majówkę, szczegółowo zaplanuj trasę. Sprawdź, gdzie trwają aktualne przebudowy dróg i gdzie są największe korki. Na tym etapie pomoże ci system Škoda Connect Infotainment. Pozwoli w szczegółach wyznaczyć trasę, pokaże korki, a do tego będzie cię ostrzegać o wszelkich utrudnieniach - i w razie czego podpowiadać objazdy. Pokaże nawet, na której stacji naj­taniej zatankujesz. Warto zawczasu sprawdzić natężenie ruchu, i wybrać najmniej uczęszczane godziny. Zwłaszcza jeśli na Majówkę wybierasz się z dużego miasta, z którego przed długim weekendem większość dróg wylotowych może być zakorkowana. 

Pomoc w trudnych sytuacjach

Ale to nie jedyna funkcja systemu Škoda Connect. Oprócz bieżącego informowania o stanie na drodze, działa też w trudniejszych sytuacjach. Care Connect to asystent, który kontak­tuje się z serwisem, a w razie wypadku wzywa pomoc. Zdarzyło ci się kiedyś szu­kać auta na parkingu pod centrum handlowym? Teraz łatwo je namierzysz, używa­jąc smartfona i aplikacji Škoda Connect.

Osobisty anioł stróż

Wyobraź sobie, że ktoś przed tobą gwałtownie zahamował albo pieszy wszedł na jezdnię. Nie zauważyłaś i... samochód zatrzymał się sam. Zadzia­łał Front Assist. To system, który cały czas kontrolu­je odstęp od pojazdu, który jedzie przed nami i w razie potrzeby ostrzega przed zderzeniem. Jeśli zaczynasz się do niego niebezpiecznie zbliżać, Front Assist zacznie lekko hamować. A je­śli na ostrzeżenie nie zareagujesz - uruchomi funkcję awaryjnego hamowania. W nowej Škodzie Octavii Scout system ten dodatkowo chroni pieszych i w razie czego ostrzega kierowcę dźwiękowo, wizualnie i przez lekkie zahamowanie.

Bezpieczne patenty na pakowanie

Każda z nas doskonale wie, ile rzeczy trzeba ze sobą zabrać na dłuższą wyprawę. Zwłaszcza jeśli spędzasz urlop w Polsce. Pogoda bywa kapryśna, więc musisz zabrać zarówno ciepłe, jak i letnie ubrania. Do tego często dochodzą rowery lub deski surfingowe albo sprzęt do wspinaczki. Pół biedy, jeśli jedziecie we dwójkę – gorzej, jeśli jest Was więcej. A prawdziwa przeprawa zaczyna się wtedy, gdy wyjeżdżasz na Majówkę z małymi dziećmi. Przy takiej ilości bagażu trudno zamknąć się ze wszystkim w bagażniku. Tymczasem na tylnym siedzeniu nie powinniśmy przewozić żadnych toreb ani walizek. Przy gwałtownym hamowaniu lub zderzeniu z innym pojazdem, stają się one dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Nawet najmniejsza torebka przy takiej prędkości zwiększa swoją masę co najmniej kilkukrotnie! Dlatego wykorzystaj w pełni wszystkie dostępne schowki, kieszenie i przegródki. W Škodzie Octavii znajdziesz schowek na parasol, duży bagażnik i specjalny system mocowania rowerów.

Asystent parkowania

To prawdziwa zmora miejskich kierowców – nie tylko płci żeńskiej! Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić sama! Park Assist w Škodzie Octavii zrobi to za ciebie. Jest też ułatwienie dla samochodów z przyczepą. System Trailer Assist sprawi, że manewrowanie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze, a system przejmie kontrolę nad samochodem podczas powolnego cofania.

Jak sprawdza się Škoda Octavia?

Wspólnie z naszą czytelniczką przetestowałyśmy nową Škodę Octavię. Iza na własnej skórze sprawdziła, jak działają wszystkie systemy bezpieczeństwa i rozwiązania, dzięki którym jazda jest łatwiejsza i bardziej przyjemna. Jak wypadły testy? Obejrzyjcie video: