Planując wyjazd, warto pomyśleć nie tylko o tym, gdzie się wybrać i co ze sobą zabrać, ale wziąć pod uwagę również kwestie wygody i bezpieczeństwa. Wszystkie te aspekty zapewni nam nowy model Skody – Scala.

Wyjazd bez niespodzianek

Zanim wyruszymy w podróż, szczegółowo zaplanujmy trasę. Sprawdźmy, gdzie trwają aktualne przebudowy dróg i gdzie są największe korki, aby już na trasie nie tracić cennego czasu i nerwów!

Pakujemy się

Każda z nas doskonale wie, ile rzeczy trzeba ze sobą zabrać na dłuższą wyprawę. Zwłaszcza jeśli spędzamy urlop w Polsce. Pogoda bywa kapryśna, więc musimy zabrać zarówno ciepłe, jak i letnie ubrania. Do tego często dochodzą rowery, wózki, piłki, czy inne sprzęty. Pół biedy, jeśli jedziemy we dwójkę – gorzej, jeśli jest Nas więcej. A prawdziwa przeprawa zaczyna się wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop z małymi dziećmi. Tymczasem na tylnym siedzeniu nie powinniśmy przewozić żadnych toreb ani walizek. Przy gwałtownym hamowaniu lub zderzeniu z innym pojazdem, stają się one dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Nawet najmniejsza torebka przy takiej prędkości zwiększa swoją masę co najmniej kilkukrotnie! Dlatego wykorzystajmy w pełni wszystkie dostępne schowki, kieszenie i przegródki.

Podstawa to duży bagażnik!
W Škodzie Scala bagażnik jest całkiem spory bo ma aż 467 litrów! To przestrzeń, którą bez problemu zagospodarujemy na walizki, torby czy duże przedmioty.
Bagaże najlepiej pakować w walizki, albo sztywne torby, by nic nie rozsypywało się, ani nie „latało” po bagażniku. Dzięki wymiarowym bagażom łatwiej wszystko ustawimy, bez zostawiania pustych przestrzeni.

W Scala dodatkowo w bagażniku zaprojektowano system siatek, dzięki którym drobne sprzęty nie będą się przemieszczać w czasie jazdy. Są też po obu stronach bagażnika haczyki, na których można zaczepić torbę, czy sprzęt sportowy.

Zobacz również:

Pamiętajmy, by mieć uzupełnioną apteczkę (środki przeciwbólowe, coś na chorobę lokomocyjną i plastry - to absolutne minimum, które powinnaś mieć pod ręką podczas podróży. Przy młodszych dzieciach zawsze warto mieć przy sobie leki na gorączkę oraz przeciwhistaminowe.), trójkąt, kamizelkę odblaskową. To wszystko zapewni nam bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Gotówka

W dobie dostępności bankomatów i płatności kartą często o niej zapominamy. Tymczasem to właśnie w trakcie podróży najczęściej się przydaje. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w portfelu gotówkę.

Na długą podróż warto pomyśleć o bezpieczeństwie jazdy

W nowym miejscu trzeba być czujnym podczas parkowania czy jazdy po mieście. W każdym kraju, a nawet mieści kierowcy jeżdżą trochę inaczej. Zwłaszcza kraje południowe słyną z jazdy nieco brawurowejJ

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy opony (opona zapasowa), systemy hamulcowe, pasy, foteliki dla dzieci, działanie świateł, wycieraczek czy klimatyzację. Warto tez sprawdzić poziom oleju, ilość płynu do spryskiwaczy czy stan zapasowych żarówek, które lubią się psuć w najmniej oczekiwanym miejscu. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że coś złego spotka nas na trasie i nie będziemy musieli tracić czasu a zwłaszcza pieniędzy na naprawy usterek.

Škodę Scala dzięki nowoczesnym technologiom można nazwać naszą drugą parą oczu podczas podróży.
Kobiety z pewnością polubią ją za systemy wspomagające kierowcę. One dbają o bezpieczeństwo i w pewnym sensie także wyręczają kierowcę. W ŠKODZIE były instalowane już kilka lat temu, wcześniej tylko w droższych modelach. Są jak dodatkowe oczy, asystenci, którzy zareagują w razie konieczności i przejmą kontrolę.

Wyobraź sobie, że ktoś przed tobą gwałtownie zahamował albo pieszy wszedł na jezdnię. Nie zauważyłaś i... samochód zatrzymał się sam. Zadzia­łał Front Assist. To system, który cały czas kontrolu­je odstęp od pojazdu, który jedzie przed nami i w razie potrzeby ostrzega przed zderzeniem. Jeśli zaczynasz się do niego niebezpiecznie zbliżać, Front Assist zacznie lekko hamować. A je­śli na ostrzeżenie nie zareagujesz - uruchomi funkcję awaryjnego hamowania. Przy większej prędkości najpierw ostrzega, przy małej działa automatycznie.

Na daleką podróż doskonałym rozwiązaniem jest adaptacyjny tempomat, który dostosowuje prędkość. Jadąc np. autostradą, nie trzeba trzymać nogi na gazie ani pilnować hamulca. Gdy zbliżamy się do poprzedzającego samochodu, tempomat reaguje i odpowiednio zwalnia. W przyszłości uwzględni też ograniczenia prędkości. Zadba o przestrzeganie przepisów.

A na dobrą drogę sprowadzi nas asystent pasa ruchu, czyli Lane Assist. Ingeruje on w tor jazdy. Gdy stwierdzi, że auto zbliża się niebezpiecznie do linii, skoryguje tor jazdy i włączy sygnał ostrzegawczy.

Asystent parkowania

To prawdziwa zmora miejskich kierowców! Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić sama! Park Assist zrobi to za ciebie.

Ten system pomaga ustawić auto, a nawet znaleźć miejsce postojowe. SCALA jest też wyposażona w asystenta wyjazdu z parkowania równoległego. Zdarza się, że ktoś zablokuje nasz samochód na parkingu. Z tym asystentem bez problemu włączymy się do ruchu.

Bardzo ważny dla bezpieczeństwa jest Auto Safety, czyli połączenie alarmowe. Jednym przyciskiem łączymy się z numerem 112, a jeśli system wykryje wystrzelenie poduszek, sam nawiąże połączenie. Wyśle też dokładne dane o tym, gdzie samochód się znajduje.

TO NAM SIĘ PODOBA!

Na samym środku mamy ekran dotykowy (9,2 cale), a zamiast klasycznych zegarów obecny będzie wirtualny kokpit (10,25 cale), który możemy spersonalizować na jeden z pięciu wybranych sposobów, chociażby odpalając na dużym ekranie nawigację.

W modelu SCALA n deska rozdzielcza wyposażona w centralny wyświetlacz systemu Infotainment, została umieszczona na wysokości wzroku kierowcy. Rozwiązanie to nawiązuje do designu samochodów klasy premium.

Przyciski systemu Start/Stop, wyboru profilu jazdy (Driving Mode Select) czy asystenta parkowania (Park Assist) zostały umiejscowione bezpośrednio przed dźwignią zmiany biegów, w zasięgu ręki kierowcy. Boczne wloty powietrza rozciągają się do drzwi potęgując wrażenie przestronności wnętrza pojazdu.

Tak przygotowani możemy wybrać się w najdalszą podróż!