Pieski zaczynają swoją wizytę od obwąchiwania miejsca, by poczuć się pewniej w nowym otoczeniu. Są głaskane, pokrótce zabawiane i dopiero wtedy zapoznają się ze stołem groomerskim, i zaczyna się zabieg.
Przypięcie smyczą psiaka stojącego na stole, służy wyłącznie zapewnieniu mu bezpieczeństwa, o czym zapewniani są właściciele. Założenie kagańca jest absolutną koniecznością, bo niektóre pieski są wrażliwsze i bardziej lękliwe od innych. 
Zatroskani właściciele mają zapewnioną możliwość przebywania w pobliżu swego pupila w wygodnej poczekalni. Tam mogą też wybrać prezent dla swojego czworonoga, np. przekąskę-nagrodę.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego rozczesania włosa. W innym wypadku trudno byłoby wypłukać zastosowane kosmetyki, co za tym idzie narazić psa na podrażnienie skóry, a włos również nie uzyskałby pożądanego wyglądu. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu pieska, przechodzimy do nadania pożądanej fryzurki. Do zabiegów w psalonie stosuje się tylko wysokiej klasy kosmetyki, które zapewnią dobrą kondycję nie tylko włosa, ale również skóry psa.

Groomerzy Merdania i Czesania są wyjątkowo empatyczni i zachowują najwyższą ostrożność, wiedząc, że mają do czynienia z istotą bardzo delikatną. Ostrożnie kąpią, ostrożnie osuszają i ostrożnie rozczesują sierść wspomagając się, przeznaczonymi do tego celu, odżywkami. Równie ostrożnie pielęgnują pazurki i czyszczą uszka psiaków.

Trzeba pamiętać, że psy stały się członkami naszych rodzin. Dbając o zdrowie pupila i jego higienę dbamy również o siebie i najbliższych. Jednym z działań profilaktycznych powinno być zabezpieczenie psa przed ukąszeniami pcheł i kleszczy, które – poza innymi, bardzo poważnymi dolegliwościami – mogą spowodować świąd i łupież u psa. W tym przypadku najlepszą profilaktyką jest dbałość o higienę naszego czworonożnego przyjaciela i powierzanie opieki nad nim zaufanemu specjaliście.