Na pewno zastanawiasz się dlaczego wraz z nadejściem października pojawiło się aż tyle biedronek. Nagle widzisz je nie tylko na zewnątrz, ale także w swoim domu, na parapetach i oknach. Biedronki azjatyckie jesienią szukają miejsca do przezimowania i dlatego dużo częściej nas odwiedzają. Nie jest to jednak powód do radości, ponieważ mogą wywoływać alergię, gryzą i stają się uciążliwym domownikiem na gapę. 

Biedronki azjatyckie - skąd się wzięły? 

Te pozornie przyjazne i niegroźne owady przywędrowały do nas z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku sprowadzono je do Europy i USA aby pomogły zwalczyć mszyce. W Polsce pierwszy raz zauważono je w Poznaniu w 2006 roku. Teraz biedronki azjatyckie, potocznie nazywane arlekinami, możemy spotkać na terenie całego kraju, a ich obecność może być naprawdę uciążliwa. 

Biedronki azjatyckie - zagrożenie dla alergików

Te owady są niebezpieczne dla alergików ponieważ wytwarzają dwa alergeny. Hemolimfa biedronek, płyn pełniący funkcję krwi, może wywoływać alergię. Ta substancja może trafić do naszego organizmu, gdy owad nas ugryzie, skutkuje pieczeniem oraz swędzeniem. W skrajnych przypadkach ugryzienie może skończyć się poważnymi problemami z oddychaniem. Drugim alergenem wytwarzanym przez biedronki azjatyckie jest substancja z gruczołów na nogach. Owad produkuje ją jako odruch obronny i może powodować u nas wysypkę. 

Biedronki azjatyckie - jak je rozpoznać?

Te owady różnią się od znanych nam polskich siedmiokropkowych biedronek. Po pierwsze mają inne ubarwienie. Kolor może wahać się od żółtego, przez różne odcienie pomarańczowego, aż po czarny. Zauważymy też zdecydowanie więcej plamek, bo może mieć ich nawet 20. Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne i może osiągnąć długość do 8 milimetrów. 

Biedronki azjatyckie - jak się ich pozbyć ?

Jeżeli chcesz pozbyć się biedronek azjatyckich ze swojego domu użyj do tego odkurzacza. Inaczej mogą powstać trudne do usunięcia plamy. Aby zapobiec ich wejścia do środka możesz zamontować na oknach moskitiery. Na parapecie w domu warto postawić chryzantemę i rozsypać skórki cytryny - arlekiny nie lubią tych zapachów. Równie dobrze sprawdzi się mentol i kamfora, które skutecznie odstraszą biedronki. Używając środków chemicznych i owadobójczych możemy jednocześnie pozbyć się naszych polskich biedronek, które nie są niebezpieczne. Dlatego warto sięgnąć po mniej inwazyjne produkty dedykowane szkodliwej odmianie owadów.