1. Biurko dla ucznia – odpowiednie wymiary

Standardowe wymiary biurek to 120 – 160 cm szerokości, 80 -90 cm głębokości i od 72 do 75 cm wysokości. Jeżeli jednak dziecko jest naprawdę wysokie lub wykazuje niezwykłą dynamikę wzrostu, zalecany jest zakup biurka o wysokości sięgającej nawet 80 cm. Ważne jest, aby nogi dziecka korzystającego z biurka, swobodnie układały się na ziemi lub na podnóżku. Dlatego też, pamiętajcie o zachowaniu wolnej przestrzeni pod biurkiem o głębokości minimum 50 cm. Należy również pamiętać o zachowaniu przestrzeni ok. 30 cm między blatem a siedziskiem oraz ustawieniu nachylenia blatu pod kątem między 10° - 16°.

Jak prawidłowo dobrać wymiary biurka do wzrostu dziecka? Istnieje kilka prostych, choć zwykle lekceważonych zasad. Niestety, źle dopasowana wysokość mebla, może prowadzić do stałych, często nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa. Jeżeli biurko będzie za niskie – dziecko będzie się garbić, jeśli zbyt wysokie – będzie szukać innej wygodnej pozycji, która z pewnością stopniowo wykrzywiać będzie jego kręgosłup. Co zatem zrobić, aby temu zapobiec? Pomocna okaże się tzw. zasada 4 kątów prostych. Gdy dziecko usiądzie na krześle przy biurku z przedramionami opartymi na blacie oraz stopami postawionymi na podłodze, 4 miejsca jego ciała powinny zginać się pod kątem 90°:

  • Łokcie
  • Stawy biodrowe
  • Kolana
  • Stawy skokowe

Jeśli zauważycie jakieś nieprawidłowości postawy, spróbujcie zastosować tymczasowy podnóżek, a najlepiej – krzesło z regulowaną wysokością siedziska i oparcia.

  1. Biurko dla ucznia – funkcjonalność

O wysokiej funkcjonalności biurka dla ucznia świadczy przede wszystkim możliwość regulacji jego wymiarów oraz wystarczająca ilość dostępnych miejsc do przechowywania książek, zeszytów, organizerów na kredki, długopisy, czy ołówki, itp.

Z tego względu, najlepiej będzie zdecydować się na biurko, które rośnie razem z dzieckiem. Dzięki temu, unikniemy konieczności zakupu nowych mebli co rok, 2 , czy 3 lata. I choć ceny tego typu wyposażenia pokoju dziecięcego znacznie przewyższają koszt tradycyjnych biurek, to po latach, bilans często wychodzi na plus. Dodatkowo, warto brać pod uwagę biurka, które wyposażone są w ruchomy blat z możliwością dopasowania jego kąta nachylenia.

Po drugie, jeśli w pokoju Waszego dziecka, znajduje się niewielka ilość wszelkich mebli przeznaczonych do przechowywania, np. półek, kurów, czy szafek – koniecznie zdecydujcie się na zakup biurka z dużą ilością szuflad i przegródek lub ze specjalną nakładką na blacie, które bez trudu pomieszczą wszelkie książki, zeszyty i inne przybory szkolne.

  1. Biurko dla ucznia – nie zapominajmy o wyglądnie!

Choć funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo naszych dzieci podczas nauki, stoją oczywiście na pierwszym planie, nie wolno zapomnieć o atrakcyjnym designie. Na szczęście, szeroka oferta polskich i zagranicznych producentów meblarskich, jest w stanie zadowolić gust każdej pociechy i… jej rodziców. Subtelne drewniane, masywne, z łączonych materiałów, klasyczne, pastelowe oraz w wyrazistych kolorach, podwójne, regulowane, minimalistyczne i bogato wyposażone… Zobaczcie nasz przegląd najpiękniejszych biurek dla ucznia w obłędnych aranżacjach – na pewno znajdziecie coś dla siebie!