Biżuteria w zgodzie z tradycją

Tradycyjne prezenty komunijne, takie jak krzyżyk czy medalik to zawsze trafiony pomysł. Są nie tylko pięknym podkreśleniem religijnego wymiaru tego wydarzenia, ale również bardzo osobistą pamiątką od bliskiej osoby. Z reguły są wybierane przez najbliższą rodzinę: rodziców, dziadków lub rodziców chrzestnych. Często w parafiach medaliki komunijne są święcone wcześniej - np. na tydzień lub dwa tygodnie przed uroczystością, więc warto pomyśleć o tym podarunku z wyprzedzeniem. Pomyśl też o pamiątkowym grawerunku, który uwieczni datę, inicjały, a nawet krótką dedykację lub życzenia.

Zamiast medalika

Pierwsza Komunia Święta to idealna okazja, by podarować małej damie nie tylko pamiątkowy krzyżyk lub medalik – ale również pierwszą „prawdziwą” biżuterię. Dobrą alternatywą dla symboli religijnych są stylowe zawieszki wykonane ze srebra lub złota (zarówno białego, jak i żółtego). Niektóre są dodatkowo ozdobione maleńkimi diamentami lub cyrkoniami. To chyba najbardziej uniwersalny biżuteryjny prezent, jaki mała dama może sobie wymarzyć - odpowiednio dobrany będzie ozdobą chętnie noszoną przez wiele lat.

Pica Pica dla APART

Co wybrać? Klasyczne motywy - np. serca, tańczącą primabalerinę albo motywy florystyczne. Piękną pamiątką będą zawieszki delikatnie nawiązujące do symboli religijnych, na przykład aniołki lub anielskie skrzydła. Dziewięciolatkę ucieszą również stylowe i zabawne ozdoby z kolekcji Disney dla Apart. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są puzderka - to wyjątkowa zawieszka – bo można w niej ukryć maleńki skarb! Która z nas nie marzyła w dzieciństwie o takiej pamiątce! Biżuteryjne puzderka są romantyczne, sentymentalne i bardzo dziewczęce.

Ostatnia sprawa to dobór łańcuszka do zawieszki. Przy wyborze zwróć uwagę na jego grubość – nie może być zbyt masywny, ale niewskazany jest też zbyt cienki. Ultradelikatne łańcuszki są bardziej narażone na zerwanie.

Kolczyki dla małej damy

Chyba nie ma dziewięciolatki, której nie ucieszyłby taki prezent. Jeśli macie jakieś wątpliwości, kolczyki to najbardziej pożądana ozdoba wśród wszystkich trzecioklasistek. Cała sztuka polega na tym, by odpowiednio je dobrać – dzięki temu będą chętnie noszone przez wiele lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając kolczyki dla małej damy?

  • Przede wszystkim, nie mogą być zbyt duże. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne – bo dzięki temu dziecko nie zahaczy o nie podczas zabawy czy przebierania się na lekcję wuefu. Najbezpieczniejsze są wkrętki albo nieduże kółeczka.
  • Wybierz ponadczasowy wzór, który będzie odpowiedni nie tylko dla dziewięciolatki – ale również... nastolatki! Dzieci dorastają w błyskawicznym tempie, więc warto nieco wyprzedzić ich aktualne gusta. Dobrym pomysłem są klasyczne wzory, np. zdobione diamentami lub cyrkoniami serduszka i kwiatki, małe perełki czy ozdobne kółeczka. Ale świetnie sprawdzą się też nawiązujące do komunijnej oprawy anielskie skrzydła (najlepiej w zestawie z łańcuszkiem) czy modne wśród instagramowiczek gwiazdki i piórka.
  • Na wszelki wypadek upewnij się, że dziewczynka ma przekłute uszy. Choć większość trzecioklasistek nosi kolczyki, nie jest to regułą. Telefon do rodziców powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Biżuteria dziewczęca – ale nie dziecięca!

To bardzo ważna zasada. Typowo „dziecięca” biżuteria może się okazać nietrafionym prezentem. Po pierwsze, obdarowana dziewczynka nie ponosi jej zbyt długo. Po drugie, większość dziewięciolatek ma już bardziej „dorosłe” aspiracje. Nie kupuj też typowo „komunijnych” ozdób. To prawda, że są pięknym dodatkiem do białej sukienki lub alby, ale gdy uroczystość dobiegnie końca, najprawdopodobniej trafią do pudełka. I pewnie nigdy już nie zostaną założone. Zwróć też uwagę na to, że nie każda biżuteria będzie odpowiednia dla dziewięcioletniej dziewczynki. Raczej unikajmy pierścionków czy bransoletek bez możliwości regulacji – za kilka lat mogą się okazać zbyt małe. 

Więcej pomysłów na komunijne prezenty znajdziesz na stronie APART.