1. Zbyt ciemny podkład

To pokusa, której ulega wiele z nas, w nadziei na zdrowy, wypoczęty wygląd. Niestety: ciemny fluid postarza i daje wrażenie nienaturalności, zwłaszcza jeśli do tego odcina się od bladej szyi.
 
Jaki wybrać?
Odcień o ton jaśniejszy od skóry doda świeżości i pogody. Dotyczy to zresztą każdej z nas, niezależnie od metryki – jeśli się wahasz między za ciemnym podkładem, a za jasnym, wybierz ten drugi. A jeśli masz sporo zmarszczek, dobrym pomysłem jest użycie pod- kładu fleksyjnego, który nie gromadzi się w załamaniach skóry. Trwałość  fluidu najlepiej przedłużyć pudrem rozświetlającym.
 
Fot. Marcin Klaban

 

2. Perłowe cienie

Mają dużo uroku. Niestety, odbijają światło i podkreślają nawet najmniejsze zmarszczki. Widać to, zwłaszcza gdy nałożone zostaną nie tylko na górne powieki, ale i pod łukiem brwiowym.
 
Czego użyć?
Idealne są cienie matowe. Najlepiej nakładać je tak, by optycznie otworzyć oko i podnieść lekko opadającą powiekę: ciemniejszy odcień kładziemy na zewnętrzną jej część, jasny bliżej kącika.

3. Za dużo różu

Duża plama nawet ożywczego koloru, zamiast odświeżyć cerę, może wyglądać sztucznie. I niezdrowo, jak wypieki.
 
Jak go nałożyć?
Jednym muśnięciem, z boku kości policzkowych – pamiętaj, że największym sojusznikiem damy jest umiar. Jeśli nie wiesz, jaki kolor wybrać, sięgnij po matowy róż lub uniwersalną brzoskwinię.

4. Ciemne brwi i czarne kreski na powiekach

Podkreślone czarną kredką brwi to częsty błąd makijażowy dojrzałych pań. Zawsze wygląda nienaturalnie. Tak samo jak obrysowanie czarną kreską oczu – optycznie je zamyka, niepotrzebnie pomniejsza i sprawia wrażenie, że są głębiej osadzone.
 
Jak się umalować?
Zamiast mocnego, ostrego eyelinera lepiej użyć miękkiej kredki i lekko ją rozetrzeć. Co na brwi? Świetny będzie puder do ich podkreślania albo nawet zwykłe, ciemnobrązowe cienie do powiek.

5. Mocny kolor ust 

Zapomnij o ciemnych, ciężkich kolorach szminek. Nie tylko pomniejszają wargi, ale nadają poważny, smutny wyraz całej twarzy. 
 
Jaki odcień będzie najlepszy?
Masz do wyboru całą paletę odcieni pudrowych, koralowych, i chyba najbardziej twarzowych – pomadek różowych, które odświeżają i optycznie odmładzają twarz. Możesz też się bawić czerwienią na ustach, ale lepiej klasyczną, niezbyt ciemną. Pamiętaj jednak o wcześniejszym użyciu konturówki, to zapobiegnie nieestetycznemu wylewaniu się szminki poza obręb ust.