Ból głowy o poranku – przyczyny

Pobudka z bólem głowy nie jest przyjemna, choć to dolegliwość powszechnie spotykana. Przykre doznania w zależności od przyczyny mogą dokuczać w różnych miejscach i charakteryzować się innym przebiegiem. Ponadto nierzadko ból głowy pojawia się w towarzystwie uczucia zmęczenia, sztywności karku, zawrotów głowy czy mroczków przed oczami. Czasem może też doskwierać nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i świetlne, a nawet mdłości i kołatanie serca. Ból głowy po przebudzeniu skutecznie zniechęca do wstania z łóżka i utrudnia podjęcie dziennej aktywności, zwłaszcza zawodowej. Poranne dolegliwości nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju, ponieważ jednym z częstszych powodów pojawienia się bólu nie są problemy zdrowotne, a czynniki emocjonalne i psychologiczne. Natłok codziennych obowiązków znacznie obciąża organizm. Stres i zdenerwowanie związane z nieprzyjemną sytuacją w pracy czy domu wpływają na problemy z koncentracją, a także utrudniają odpoczynek również w nocy. Kłopoty z zasypianiem czy przebudzenia dodatkowo sprzyjają rozdrażnieniu i napięciom w ciągu dnia. Tym sposobem błędne koło się nakręca. Co więcej, na jakość snu wpływa także pozycja spania, otoczenie, materac oraz pościel, a nawet jakość i godzina kolacji. Jednym z szybkich i skutecznych rozwiązań na poranne dolegliwości jest dobra tabletka przeciwbólowa np. Ketonal bez recepty. 

Jeśli chodzi o Ketonal dawka śmiertelna nie została ustalona, jednak nie zaleca się przekraczania dobowej maksymalnej ilości substancji czynnej tego leku, czyli 150 mg. Już po zażyciu jednej porcji, nieprzyjemne objawy mogą ustąpić w ciągu kilkunastu minut. Do powszechnych przyczyn bólu głowy należą także m.in. zakrapiane alkoholem spotkania towarzyskie, które wywołują zatrucie organizmu, odwodnienie czy też zbliżająca się menstruacja bądź owulacja.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Chorobowe przyczyny bólu głowy

Poranne bóle głowy mogą zwiastować również różne stany chorobowe bądź pojawiać się w ich przebiegu. Nierzadko dolegliwości po przebudzeniu stanowią sygnał o nadchodzącej migrenie czy innego rodzaju pierwotnym bólu głowy. Często są związane też z bólami głowy o charakterze wtórnym wynikającym m.in. z nadużywaniem leków, kawy i innych używek oraz procesami zapalnymi i rozrostowymi postępującymi w obrębie tkanek czaszki. Poranne bóle głowy mogą być też objawem związanym z zaburzeniami oddechowymi we śnie o innym charakterze niż zespół bezdechu śródsennego, np. w zespole Pickwicka czy POCHP. Nieprzyjemny stan często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, w których przebiegu śluzówka nosa i zatok zostaje opuchnięta, sprzyjając zaleganiu wydzieliny. Źródłem dolegliwości w godzinach porannych mogą być także problemy z zębami, a także bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami nocy, które powoduje duże napięcie mięśni aparatu żucia i bolesne skurcze. Nieprzyjemny stan często jest efektem odstawienia używki, zwłaszcza kawy. Kiedy organizm zauważa brak kofeiny, która do tej pory regularnie stymulowała układ nerwowy, sygnalizuje jej niedobory nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ból głowy o poranku jest także jednym z objawów towarzyszących chorobom szczególnie na tle kardiologicznym, jak nadciśnienie tętnicze krwi.