Bombki decoupage to prosty i bardzo efektowny pomysł na ręcznie wykonane dekoracje świąteczne. W dodatku za nieduże pieniądze! Ta popularna technika zdobnicza najczęściej jest wykorzystywana do dekoracji ceramiki, niewielkich mebli, domowych akcesoriów (np. pudełek) lub biżuterii. Świetnie sprawdzi się też w przypadku świątecznych ozdób. Przyklejone za pomocą kleju do decoupage aplikacje wycięte z serwetek wyglądają jak ręcznie malowane wzory. I choć trzeba trochę odczekać aż wyschną, samo wykonanie zajmie ci dosłownie kilka minut. Jak się do tego zabrać?

Bombki decoupage - co będzie potrzebne?

Do wykonania tej prostej dekoracji potrzebne będą:

  • Styropianowe kule o gładkiej powierzchni (najlepiej w różnych rozmiarach)
  • Wzorzyste papierowe serwetki. Najlepsze będą te z motywem w kwiaty, zwróć jednak uwagę na to, by wzory nie był zbyt duże, gdyż będzie je trudniej przykleić do kulistej bombki. Możesz wybrać różne wzory, ale zadbaj o to, by do siebie pasowały.
  • Klej do decoupage - możesz też zastąpić go wikolem
  • Nożyczki, szeroki, płaski pędzelek
  • Metalowe zawieszki do bombek - najlepiej takie z końcówką na cienkich drucikach, które można bez trudu wbić w miękką styropianową kulę. Bez trudu dostaniesz je w sklepach z artykułami dekoracyjnymi i papierniczymi lub na stoiskach ze świątecznymi ozdobami.
  • Dekoracyjna wstążka - obowiązkowo w kolorze korespondującym z wzorem na serwetkach.

Bombki decoupage krok po kroku

Bombki decoupage - krok 1

Z wzorzystych serwetek wycinamy kwiaty (lub inne motywy). Nie musisz robić tego bardzo dokładnie - wystarczy zachować ogólny obrys wzoru. Każdą wycinankę rozdziel na cieńsze warstwy, zostawiając tylko tę wierzchnią (z nadrukiem). W taki sam sposób przygotuj resztę wzorów do przyklejenia.

Bombki decoupage - krok 2

Nałóż na pędzelek odrobinę kleju do decoupage i posmaruj bombkę cienką warstwą. Przyklej wycięty z serwetki wzór i nałóż na niego kolejną warstwę kleju. Obok niego układaj ciasno kolejne wycinanki, za każdym razem smarując je cienko klejem. Gdy zapełnisz całą powierzchnię bombki, poczekaj aż klej wyschnie.

Bombki decoupage - krok 3

Gdy bombka będzie sucha, połóż kolejną warstwę kleju - tym razem na całej powierzchni kuli. Odczekaj do wyschnięcia i powtórz tę czynność jeszcze kilka razy. Za każdym razem odczekaj chwilę, aż warstwa kleju wyschnie. Po nałożeniu ostatniej, zostaw bombkę do całkowitego wyschnięcia na noc.

Bombki decoupage - krok 4

Gdy bombki decoupage będą gotowe, przymocuj do nich metalowe zawieszki (każdą z nich wystarczy wbić w miękką styropianową kulę). Przewiąż bombki ozdobną wstążeczką i powieś na choince.

Zobacz w galerii, jak krok po kroku  zrobić bombkę decoupage ->>

Bombki decoupage - kilka wskazówek

  • Jeśli nie przepadasz za romantycznymi dekoracjami i kwiatowymi motywami - postaw na bardziej minimalistyczne wzory. Na bombkach mogą się równie dobrze znaleźć świąteczne choinki, zimowe norweskie wzory, a nawet graficzne znaki, cyfry lub litery - wszystko zależy od twoich upodobań. 
  • By bombka nie przesuwała się, możesz podłożyć pod nią mały spodeczek lub podstawkę pod świeczkę.
  • Technikę decoupage możesz też wykorzystać, gdy chcesz odświeżyć stare bombki lub zmienić kolor, w jaki będzie ubrana twoja choinka. 
  • Gotowe bombki decoupage możesz wykorzystać do zrobienia innych domowych stroików - na przykład wieńca z bombek.