Sprawdźcie komu przysługuje bon turystyczny, jak się po niego zgłosić oraz jak go wykorzystać.

Bon turystyczny – kiedy możemy go wykorzystać?

Z bonu turystycznego możemy korzystać już od 1 sierpnia i będzie on aktywny do końca marca 2022 roku. Do rejestru przedsiębiorców u których można płacić bonem do tej pory zgłosiło się około 4 tysiące firm.

Bon turystyczny – co to jest?

Polski bon Turystyczny to nowe świadczenie wspierające polskie rodziny w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię koronawirusa. Bon ma formę elektroniczną i jest ważny do końca marca 2022 r. Przy czym to data, do której upływu należy dokonać samej opłaty za usługę turystyczną. Sam pobyt może mieć miejsce później. Również rodzice, których dzieci urodziły bądź urodzą się w 2020 r. będą mieli możliwość pobrania bonu turystycznego. Warunkiem jest, aby do dnia 31 grudnia 2020 r. uzyskali prawo do świadczenia wychowawczego – tzw. 500+ lub do dodatku wychowawczego. Bon można wykorzystać do płatności za m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon turystyczny – komu przysługuje?

Bon turystyczny o wysokości 500 złotych przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem poniżej 18 roku życia, bon przysługuje także rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi i jego łączna wartość wynosi 1000 złotych. Bon jest jednorazowy i przyznawany jest na każde dziecko. Jeżeli rodzice oddzielnie pobierają świadczenie wychowawcze, bon wakacyjny przysługuje każdemu z rodziców w wysokości 250 złotych.

- Warunkiem otrzymania bonu jest przyznane prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko (tzw. 500+) lub do dodatku wychowawczego wynikającego z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Szczegółowo o warunkach, jakie musi spełniać osoba, której świadczenie w formie bonu przysługuje, można przeczytać w art. 4 ustawy. Co istotne, uzyskanie bonu nie jest zależne od poziomu dochodów. Od bonu nie trzeba odprowadzać podatku, nie wlicza się go również do wysokości dochodu – tłumaczy Marta Kotowska, prawniczka z DAS.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon turystyczny – jak i kiedy składamy wniosek?

Musimy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Rejestracja wygląda podobnie jak przy składaniu wniosku 500+. Następnie czekamy na przyznanie bonu oraz 16-cyfrowy numer, który rodzic bądź opiekun otrzyma na podany wcześniej przez siebie numer telefonu – w formie wiadomości tekstowej sms, lub mailowo, w zależności od tego, jaki kontakt poda we wniosku. W razie pytań można zadzwonić na infolinię 22 11 22 111, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Zobacz również:

Bon turystyczny – jak działa?

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Bon może być wykorzystywany wielokrotnie, aż do wyczerpania całego świadczenia. Co ważne, bon nie podlega wymianie na gotówkę lub inne środki płatnicze.

- Nie należy zapominać, że bon dedykowany jest wypoczynkowi dzieci. Opłacone usługi noclegowe czy imprezy turystyczne mają być więc realizowane na rzecz dziecka, które jest beneficjentem tego bonu. Warto też podkreślić, że bonem nie można opłacić wyjazdu zagranicznego. Można go wykorzystać jedynie jako płatność za usługi świadczone na terenie Polski – dodaje Marta Kotowska. 

Korzystanie z bonu krok po kroku:

  1. Sprawdzamy czy spełniamy kryteria. Rejestrujemy się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  2. Po otrzymaniu bonu czekamy na jego aktywację.
  3. Bon pokazujemy podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu.

W razie pytań możemy skorzystać ze specjalnej infolinii przygotowanej dla turystów oraz przedstawicieli branży turystycznej: 22 11 22 111.