Spis treści:

  1. Budleja Dawida - jak wygląda?
  2. Co posadzić obok budlei?
  3. Budleja Dawida - gdzie posadzić?
  4. Jak przycinać motyli krzew?
  5. Podlewanie i nawożenie budlei
  6. Budleja Dawida: zimowanie

Budleja Dawida – jak wygląda?

Budleja Dawida (Buddleja Davidii) należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) to ozdobny, szybko rosnący gatunek, który przybył do Europy z Dalekiego Wschodu. Ten okazały krzew osiąga 3 m wysokości i 2 m szerokości, musimy więc zapewnić mu sporo miejsca w ogrodzie. Lekko przewieszające się pędy budlei porośnięte są gęsto przez lancetowate, ciemnozielone liście. Dekoracyjne wiechy kwiatostanów osiągają długość nawet 40 cm. Złożone z ogromnej ilości drobnych kwiatów swoim intensywnych zapachem wabią motyle i pszczoły. Budleja Dawida zakwita, gdy inne gatunki już przekwitają - białe, różowe lub fioletowe kwiatostany pojawiają się w lipcu i utrzymują, aż do pierwszych przymrozków

Co posadzić obok budlei?

Biorąc pod uwagę rozmiary, pokrój i dekoracyjność krzewu budleja najlepiej wygląda jako soliter. Sadzona w eksponowanym miejscu stanowi centralny punkt w ogrodzie. Późno zakwitające krzewy mogą być tłem dla kwitnących wcześniej roślin cebulowych, bylin bądź niewielkich krzewów.

Budleja Dawida – gdzie posadzić?

Ze względu na swoje pochodzenie budleja ma spore wymagania termiczne. Żeby prawidłowo się rozwijała najlepiej sadzić ją w miejscu zacisznym i nasłonecznionym. Preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, wilgotne, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Jak przycinać motyli krzew?

Prawidłowe i coroczne cięcie jest konieczne, aby ten rozkwitający latem krzew obficie zakwitł. Najwięcej pąków kwiatowych pojawia się na młodych, tegorocznych pędach, dlatego do przycinania zabieramy się wiosną. Pod koniec marca lub nawet na początku kwietnia tniemy grube i stare pędy na wysokość 30 cm nad ziemią, a słabe i młode na wysokość 15-20 cm. Budleja ma duże zdolności regeneracyjne, więc szybko odbije wypuszczając zdrowe i młode pędy na których pojawią się pąki kwiatowe. Żeby nie opuścić do osłabienia krzewu, warto usuwać na bieżąco przekwitłe kwiatostany.

Podlewanie i nawożenie budlei

Mimo, iż system korzeniowy budlei jest silny i głęboki, w czasie suszy konieczne będzie regularne podlewanie. Zwłaszcza na glebach lekkich, o małej pojemności wodnej. Żeby poprawić strukturę gleby, oraz ochronić ją przed parowaniem wody, warto krzewy ściółkować kompostem lub korą.

Podobnie jak inne gatunki kwitnące, budleja ma spore wymagania pokarmowe. Aby zaspokoić jej wymagania, wiosną i późnym latem, stosujemy nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Jesienią zaś sięgamy po nawóz ze zwiększoną zawartością fosforu i potasu. Pozwoli zwiększyć odporność krzewu na niskie temperatury i uchronić go przed przemarznięciem.

Zobacz również:

Budleja Dawida: zimowanie

Budleja Dawida bez ryzyka może być sadzona w tych regionach naszego kraju, które odznaczają się łagodnym klimatem. W pozostałych należy zabezpieczyć ją przez przemarznięciem. W tym celu u podstawy krzewu usypujemy wysoki na 30 cm kopczyk z kory, trocin, liści, ziemi bądź kompostu. Tam, gdzie zimy są rzeczywiście ostre, można dodatkowo osłonić cały krzew agrowłókniną, a ziemię dodatkowo wyściółkować na grubość 20-30 cm.