Czyszczenie butów z pozoru wydaje się zadaniem trudnym i skomplikowanym. W rzeczywistości jest to banalnie proste! Zobacz, jak wyczyścić buty skórzane, zamszowe i sportowe!

Jak wyczyścić skórzane buty?

Każdy z nas ma w szafie chociaż jedną parę skórzanych butów. Są wytrzymałe i możemy nosić je przez cały rok. Co zrobić, gdy przestaną wyglądać jak tuż po zakupie?

Najważniejszą zasadą czyszczenia skórzanych butów jest systematyczność. Warto po każdym noszeniu przetrzeć je flanelową szmatką, którą zmieciemy z butów kurz bez obawy o to, że je zarysujemy.

Czyszczenie zabrudzeń: to pierwszy krok przy odpowiedniej pielęgnacji skórzanego obuwia. Możemy zrobić to mokrą szmatką lub za pomocą specjalnego mleczka do czyszczenia skórzanego obuwia. 

Pastowanie: jest często pomijanym krokiem, a to właśnie ten krok zapewnia naszym butom połysk, właściwy kolor oraz długą żywotność.

Bez względu na to, czy nasze buty są ze skóry polerowanej, licowej czy zamszowej, muszą być pastowane odpowiednim preparatem. Przed pastowaniem powinniśmy sprawdzić, czy kolor pasty odpowiada kolorowi naszego obuwia – jeżeli mamy wątpliwości, poprośmy o pomoc specjalistę.

Odświeżanie koloru: to punkt, który możemy pominąć. Jeżeli jednak stwierdzimy, że nasze buty stały się wyblakłe, możemy użyć kolorowego kremu do obuwia, który przywróci im dawny blask.

Zobacz również:

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Zamsz to efektowny materiał, który niestety bardzo łatwo ulega zabrudzeniu i zniszczeniu. Możemy wyczyścić je domowymi sposobami lub kosmetykami dostępnymi w sklepach. Niezwykle przydatna będzie szczotka do zamszu, która poradzi sobie z kurzem oraz zaschniętym błotem. Równie przydatnym gadżetem będzie gumka do zamszu, która zadziała jak magiczna różdżka na wszelkie zabrudzenia. Nie możemy zapomnieć o pastowaniu butów zamszowych odpowiednim kosmetykiem.

>>> Tutaj znajdziesz kilka porad jak wyczyścić przemoczone buty! <<<

Jeżeli szukasz sposobu na renowację butów zamszowych lub z nubuku, niezastąpionym specyfikiem będzie renowator. To specjalna farba w sprayu, która sprawia, że nawet najbardziej zniszczone obuwie wygląda jak nowe!

Jak wyczyścić sportowe buty?

Czyszczenie sportowych butów bardzo często zależy od materiału z którego zostały one zrobione oraz w jakim są kolorze. Możemy przetrzeć je specjalną szmatką, a także użyć sprayu do sneakersów, który pomoże pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Rodzaj produktu oraz metoda czyszczenia zależą od rodzaju butów.

>>> Sprawdź, jak wyczyścić białe buty! <<<

Czyszczenie butów: impregnacja

Wiemy, jak czyścić różnego rodzaju buty, jednak powinniśmy pamiętać o impregnowaniu i zabezpieczaniu obuwia przed noszeniem, aby ewentualne zabrudzenia łatwiej się czyściło. Osobiście, najbardziej lubię uniwersalny impregnat w sprayu. Najlepiej nałożyć go na czyste buty przed pierwszym noszeniem oraz przed każdym kolejnym rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu buty nie łapią tak szybko wilgoci, zamszowe buty praktycznie nie przyjmują wody (można ją z nich strzepać), a wszelkie zabrudzenia są powierzchowne i bardzo łatwe w usunięciu.

Pamiętaj, aby każdą metodę czyszczenia wypróbować na mało widocznym fragmencie obuwia. W razie wątpliwości poproś o pomoc specjalistę.