Spis treści:

  1. Cebula dymka - co to takiego?
  2. Czym zaprawić cebulę dymkę przed sadzeniem?
  3. Cebula z dymki: uprawa
  4. Kiedy i jak sadzić cebulę dymkę?
  5. Jakie sąsiedztwo dla cebuli dymki? Podpowiadamy!
  6. Własna dymka: kiedy siać?
  7. Cebula dymka - zbiór i przechowywanie

Cebula dymka - co to takiego?

Cebula dymka to drobna i młoda cebula - materiał sadzeniowy - który służy do wyhodowania cebuli o właściwych rozmiarach. Dymkę możemy posadzić do gruntu lub do doniczki (mamy świeży szczypior!) by już latem cieszyć się soczysta cebulą. Uprawa cebuli z dymki jest prostsza, mniej praco- i czasochłonna od uprawy z siewu wprost do gruntu, dlatego cieszy się największą popularnością wśród działkowiczów.

Czym zaprawić cebulę dymkę przed sadzeniem?

Najlepsze zaprawy pomagające uchronić siewki przed chorobami i szkodnikami to preparaty naturalne, które na dodatek często możemy przygotować we własnym zakresie. Skuteczne i proste w wykonaniu są zaprawy, w których moczymy cebule. Do przyrządzenia takiej zaprawy możemy wykorzystać popularne i łatwo dostępne rośliny takie jak: rumianek, czosnek, aksamitka czy gałązki czeremchy. Możemy także zaprawiać cebule na sucho, obtaczając je w popiele z drzew liściastych, najlepiej z czeremchy zwyczajnej.

Cebula z dymki: uprawa

Uprawa cebuli z dymki nie jest trudna, lecz wymaga sporo pracy. Przed sadzeniem należy pamiętać o płodozmianie i właściwie wybrać stanowisko. Najlepiej jest sadzić dymkę po fasoli szparagowej lub ogórkach. Należy unikać warzyw korzeniowych oraz ziemniaków, jako przedplonu dla cebuli.

W czasie wegetacji musimy cebuli poświęcić dużo czasu. Częste i obfite podlewanie, nawożenie organiczne oraz mineralne, spulchnianie i odchwaszczanie gleby – wszystkie te zabiegi są niezbędne by uzyskać obfity zbiór dorodnych cebul.

Kiedy i jak sadzić cebulę dymkę?

Niewielkie, dobrze wysuszone i zaprawione cebule sadzimy wczesną wiosną, już pod koniec marca, jeżeli warunki pogodowe pozwolą. Pilnujemy by wierzchołek dymki znajdował się na poziomie gruntu lub nawet lekko wystawał.

Jakie sąsiedztwo dla cebuli dymki?

Najlepszym sąsiedztwem dla cebuli będzie marchew, pietruszka korzeniowa, burak ćwikłowy na kiszonki, ogórki, pomidory czy sałata. Rzodkiewka i kapusta zaś to warzywa, których nie powinniśmy uprawiać w towarzystwie dymki.

Zobacz również:

Od dawna udowodniono, że wzajemny wpływ roślin na siebie ma niebagatelne znaczenie. Warto tę wiedzę wykorzystać, by dzięki właściwemu sąsiedztwu uzyskać zdrowe i dorodne warzywa.

Własna dymka: kiedy siać?

Cebulę dymkę najłatwiej jest po prostu kupić, ale oczywiście możemy ją także wyhodować samodzielnie. W tym celu, w III dekadzie kwietnia lub nawet nieco wcześniej, jeśli nie istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, wysiewamy zaprawione uprzednio nasiona. Wschody nasion trwają około 3 tygodni, a gotową dymkę uzyskamy po kolejnych 13 tygodniach.

Cebula dymka - zbiór i przechowywanie

Gdy szczypior zaczyna się załamywać i zasychać to znak, że czas na zbiory. Wykopaną dymkę przez 2-3 tygodnie suszymy, rozkładając w suchym i przewiewnym miejscu. Następnie cebulki czyścimy i usuwamy uschnięty szczypior. W przechowywaniu dymki ogromne znaczenie ma temperatura, gdyż niewłaściwa może odbić się na późniejszej uprawie cebuli i sprzyjać zbyt wczesnemu wybijaniu w pędy kwiatostanowe. Jak wynika z badań, najlepiej jest przechowywać dymkę w temp. 18-20°C lub w przedziale 0-1°C.

Autorem tekstu jest ekspertka, mgr inż Anna Błaszczuk, absolwentka Ogrodnictwa ZUT w Szczecinie, specjalista w zakresie ekologii oraz ochrony środowiska

Zobacz też:

Sprawdź, dlaczego warto uprawiać rzodkiewkę! Właściwości zdrowotne!